Lavina komentara na dolazak 40 britanskih vojnika u BiH: Šalje se slika da je stanje napeto

Preporučujemo

Dolazak 40 britanskih vojnika u Bosnu i Hercegovinu, izazvao je lavinu komentara. Iako u ambasadi ove zemlje demantuju da će njihovi vojnici na bilo koji način uticati na izbore, predsjednik Republike Srpske i dio njemu bliske javnosti tvrde da su to obavještajci zamaskirani u vojnu jedinicu.

Entitetske vlasti ne prezaju ni od optužbi da se u RS sprema obojena revolucija.

- -

Objavu The Timesa da britanski vojnici stižu da bi spriječili uticaj Rusije na izbore u BiH, svi su shvatili na svoj način.

Britanska ambasada, ali i Ministarstvo vanjskih poslova te zemlje saopštili su da misija nije usmjerena protiv Rusije, ili bilo koje druge zemlje, te da se vojnici šalju na zahtjev EUFOR-a, kako bi unaprijedili sigurnost u zemlji.

Ruski ambasador Petar Ivancov izrazio je zabrinutost zbog izjava britanskog sekretara za odbranu Gavina Williamsona. Smatra da se slanjem pojačanja misiji Altea zbog izbora šalje pogrešna slika – da je stanje u BiH napeto.

Još oštriji u kritici je Milorad Dodik, kaže “dolazi 40 britanskih obavještajaca, zamaskiranih u vojnu jedinicu, čiji će zadatak biti da prisluškuju, prate i prave informacije za medije”.

- -

“To je miješanje u unutrašnje stvari ovdje i to je akt koji se može graničiti sa aktom upada u ovu zemlju,” kaže predsjednik RS-a.

Ambasador Velike Britanije u BiH Edward Ferguson na konkretne optužbe, regovao je na twitteru:

“Svojoj djeci ne moram izmišljati priče za laku noć. Umjesto toga, samo im pročitam bajke sa RTRS-a”.

Priča o britanskim vojnicima jedna je u nizu koja je po navodima vlasti usmjerena protiv Republike Srpske i SNSD-ovog vrha.Slučaj Dragičević, ali i protesti zbog visokih cijena goriva dio su smatraju vlastima bliski anlitičari obojene revolucije, čiji je cilj promjena vlasti.

Takve navode, ne prihvataju opozicionari, koji su čak simbolično na protestima iskorisili boju i četku, farbajući mostove u žuto i narandžasto.

“Oni sve što je građansko i što većina misli, zovu, ili huliganima, ili budalama, ili obojenom revolucijom. Čovjek traži pravdu i istinu za svoga sina, oni kažu da su tamo huligani na po ulice, a ljudi došli da traže istinu”, navodi Draško Stanivuković, PDP.

Politolog i aktivista ReStarta Velizar Antić smatra da je sve u funkciji predizborne kampanje, pa tako i priča o obojenim revolucijama, strah od makedonskog scenarija.

“Čitava ova priča mene podsjeća na onaj film ‘Tri karte za Holivud’ gdje mi vodimo neke velike svjetske politike. Mi smo mali, Republika Srpska ima milion stanovnika. Mi ne možmo da utičemo na globalne tokove, mi smo tu da gledamo svoj interes, da izaberemo ljude koji će nas najbolje voditi. A šta će da rade Britanci, Rusi, to ne možemo da utičemo, niti zavisi od nas,” kaže Antić

Da će priča o obojenim revolucijama biti u fokusu sve do izbora potvrđuje i najnoviji stav dekana Fakulteta bezbijednosti u Banjaluci Predraga Ćeranića. Tvrdi da se Republici Srpskoj sprema 5.oktobar, sa istom režijom, scenarijom i finansijerima kao u slučaju svrgavanja s vlasti Slobodana Miloševića 2000. godine u Srbiji.

Najnovije

Dodik najavio: 2. maja u Srebrenici sjednica Vlade RS

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da će Vlada RS zasjedati 2. maja u Srebrenici, gdje će biti...