Mađarska ide korak dalje, nakon što su zabranili uvoz žitarica iz Ukrajine, sada proširili listu

Preporučujemo

Poljska, Mađarska i Slovačka zabranile su prošle sedmice uvoz žitarica i drugih prehrambenih proizvoda iz Ukrajine. Mađarska je sada otišla korak dalje te je proširila svoju privremenu zabranu uvoza na med, vino, hljeb, šećer i niz proizvoda od mesa i povrća.

Iako je Poljska pod pritiskom Zapada i molbe Ukrajine odlučila jučer ukinuti zabranu tranzita ukrajinskog žita i prehrambenih proizvoda, Mađarska nema tu namjeru.Prema ukazu objavljenom u Službenom listu, u Mađarskoj više ne mogu da se prodaju žitarice i uljarice, brašno, med, vino, hljeb, meso i povrće iz Ukrajine. Restrikcije su na snazi do 30. juna.

- -

Vlada mađarskog premijera Viktora Orbana naglasila je da bi status quo nanio veliku štetu lokalnim poljoprivrednicima.

Neuspjeh da se obnovi izvoz u istočnoevropske zemlje ili osigura produženje crnomorskog sporazuma o žitu zarobio bi velike količine žita u Ukrajini, pogodivši njen izvoz i uzrokujući daljnje ekonomske probleme Kijevu dok se bori s ruskim trupama.

Podsjećamo, poljski ministar poljoprivrede Robert Telus rekao je da je drugi dan pregovora u Varšavi sa ukrajinskim dužnosnicima doveo do pomaka, s tim da će se tranzit nadzirati i zapečatiti. Sporazum će stupiti na snagu u petak u ponoć, rekao je ministar razvoja Waldemar Buda.

“Bili smo prisiljeni zatvoriti granicu jer je EU zatvorila oči na velike količine žitarica koje idu u Poljsku, ali smo u isto vrijeme nastavili razgovore s Ukrajinom kako omogućiti tranzit, ali uz jamstvo da žitarice neće zaglaviti u Poljskoj. Poljska i uspjeli smo pronaći rješenje”, rekao je Telus na konferenciji za novinare u Varšavi.

- -

Prva potpredsjednica ukrajinske vlade Yulia Svyrydenko rekla je na konferenciji za novinare kako je uvjerena da će ukrajinski izvoznici poštivati uslove dogovora s Poljskom.

Nije odmah bilo jasno kako će ostale zemlje koje su uvele zabranu uvoza Ukrajini reagovati nakon sporazuma u Varšavi. Mađari su jasno rekli svoje.

Velike količine ukrajinskog žita zarobljene su uskim grlima u istočnoj i centralnoj Evropi jer niske svjetske cijene i potražnja znače da se žito ne može lako prodati.

Uska grla su smanjila cijene i naštetila prodaji lokalnih poljoprivrednika, vršeći politički pritisak na vlade u regiji, posebno na poljsku vladu prije izbora.

EU je kritikovala države članice zbog uvođenja pojedinačnih zabrana, a izaslanici EU-a trebali bi raspravljati o mjerama u srijedu.

Bugarska je također razmatrala zabranu. Češka je rekla da neće sama uvesti zabranu, ali želi rješenje EU-a.

Najnovije

Kantonalno vijeće SBiH: Odnos prema prosvjetnim radnicima u KS sve govori o Trojci

Iz Kantonalnog vijeća (KV) Stranke za BiH saopštili su da se danima zgražavaju nad neprimjerenom javnom komunikacijom koja se...