Iz Nezuka je jutros na Marš mira ka Memorijalnom centru Srebrenica Potočari krenuo rekordan broj učesnika. Organizirane grupe došle su iz svih krajeva Bosne i Hercegovine, ali i evropskih i brojnih država svijeta.
– Do sinoć smo imali 6.660 prijavljenih, a kada pogledamo ovaj skup jutros izgleda impresivno. Očekujemo da bi 10. jula u Potočare moglo ući i do 10.000 ljudi – kaže jutros Suljo Čakanović, predsjednik Pododbora za Marš mira.
Ove godine Marš mira ima posebnu simboličku težinu, ali i značaj za učesnike, jer se obilježava 30 godina od genocida nad Bošnjacima u Podrinju.
Učesnici Marša mira hodaju stazama kojima su se Podrinjci probijali ka slobodnoj teritoriji, nakon pada Srebrenice 11. jula 1995. godine. Trasa kojom će se kolona kretati duga je otprilike 100 kilometara. Pješači se tri dana, svakoga otprilike 30 kilometara, po veoma zahtjevnom terenu. Prenoćišta su u Liplju i Mravinjcima, a završetak marša je u Potočarima 10. jula.
Učesnicima Marša mira bit će dijeljeno voće, osvježenje, energetski dodaci prehrani, a osiguran je i šatorski smještaj u kampovima u Liplju i Mravinjcima, za šta su se pobrinule Oružane snage BiH, Crveni križ Tuzlanskog kantona i Federalna uprava civilne zaštite.
Trasa Marša mira kojom će se učesnici kretati je Nezuk – Baljkovica – Parlog – Crni Vrh – Snagovo – Liplje – Jošanica – Donja Kamenica – Bakrači – Glodi – Udrč – Cerska – Kaldrmica – Đugum – Mravinjci – Burnice – Kameničko Brdo – Ravni Buljim – Jaglići – Šušnjari – Budak – Potočari (Memorijalni centar).
Učesnici će na određenim tačkama imati priliku prisustvovati kraćim historijskim časovima, gdje se govori o ratnim dešavanjima i stradanjima. Neka od svjedočenja iznijet će osobe koje su 1995. godine preživjele “Marš smrti”, a koje i danas učestvuju u ovom pohodu – rame uz rame sa mladima koji uče i pamte.
Završetak Marša mira predviđen je za 10. juli, a učesnici će prisustvovati komemoraciji i kolektivnoj dženazi u Memorijalnom centru Potočari gdje će biti ukopane novoidentificirane žrtve genocida.