Masovni protesti širom Francuske protiv Macronove reforme penzionog sistema

Preporučujemo

Francuski radnici blokirali su u četvrtak pristup terminalu na glavnom pariškom aerodromu u sklopu nacionalnog dana protesta, a kako bi izrazili bijes prema predsjedniku Emmanuelu Macronu i njegovom planu da podigne dob za odlazak u penziju

Na aerodromu Roissy-Charles De Gaulle i diljem zemlje, grupe demonstranata su blokirale ceste i pristupe školama i univerzitetima, dok su se prosvjednici okupili s transparentima na kojima je pisalo “Ne penizonoj reformi”.

- -

U blizini Toulousea, na jugozapadu, viđeni su oblaci dima koji su se uzdizali iz gorućih hrpa krhotina koje su blokirale saobraćaj na autocesti. Sindikalni aktivisti također su blokirali željezničke tračnice na pariškoj stanici Gare de Lyon, pokazala je snimka TV BFM, prenosi Reuters.

Ankete javnog mnijenja već dugo pokazuju da se većina birača protivi odgađanju dobi za odlazak u penziju za dvije godine na 64 godine.

Glasače je dodatno razljutila prošlosedmična odluka vlade da progura penzione promjene kroz parlament bez glasanja, te Macronovi prkosni komentari u srijedu.

“Štrajkam kako bih izrazila protest protiv penzione reforme, ali i protiv onoga što se događa u vladi”, rekla je 27-godišnja programska službenica Air Francea Lucile Bidet na skupu u Nantesu.

- -

“Oni više ne slušaju narod”.

Macron je prekinuo šutnju o novoj politici kako bi rekao da će ostati čvrst i da će zakon stupiti na snagu do kraja godine, u jednom trenutku usporedivši proteste s napadom na američki Kapitol 6. januara 2021.

Macronovi komentari “pojačali su bijes”, rekao je Laurent Berger, šef najvećeg francuskog sindikata, umjerenog CFDT-a, za BFM TV.

“On je taj koji je zapalio zemlju”, rekla je Celine Verzeletti iz tvrdokornog sindikata CGT za radio stanicu France Inter.

Proizvodnja električne energije također je smanjena u četvrtak jer su sindikati pojačali pritisak na vladu da povuče zakon. Avio usluge i dalje će biti smanjene tokom vikenda, saopštile su francuske vlasti za civilno zrakoplovstvo.

Protesti su također ciljali na skladišta nafte i blokirali LNG terminal u sjevernom gradu Dunkerqueu.

Protesti protiv novog zakona, koji također ubrzava planirano povećanje broja godina koje je potrebno raditi za dobivanje pune penzije, privukli su ogromne mase na skupovima koje su organizirali sindikati od januara.

Većina protesta bila je mirna, ali je bijes porastao jer je vlada zaobišla glasanje u donjem domu parlamenta, gdje nema apsolutnu većinu i nije bila sigurna da će dobiti dovoljnu podršku.

Od tada, u proteklih sedam noći u Parizu i drugim gradovima održane su demonstracije s zapaljenim kantama za smeće i tučnjavama s policijom.

Posljednji val protesta predstavlja najozbiljniji izazov predsjedničkom autoritetu od pobune “Žutih prsluka” prije četiri godine.

“Ulica ima legitimitet u Francuskoj. Ako se gospodin Macron ne može sjetiti ove historijske stvarnosti, ne znam što on radi ovdje”, rekao je 42-godišnji djelatnik zabavnih emisija Willy Mancel na skupu u Nantesu.

Macron je u srijedu rekao da je zadužio svoju premijerku Elisabeth Borne da pronađe veću podršku za vladu. Rekao je da želi više uključiti sindikate u nadolazeće promjene politika o pitanjima uključujući škole, zdravstvo i okoliš.

Ministar rada Olivier Dussopt rekao je da vlada ne poriče napetosti, ali želi krenuti dalje.

“Mnogo je tema koje omogućuju obnovu dijaloga”. rekao je, uključujući i to kako firme dijele svoju dobit s radnicima.

Najnovije

Efendić: Za Dodika smo znali kakav je, ali ovi naši su se godinama lažno predstavljali

Predsjednik Stranke za BiH Semir Efendić oglasio se večeras na svom Facebooku komentarom o mitingu koji je u režiji...