Radnici, kako je kazao Senad Sadiković, predsjednik Sindikata, traže prije svega imenovanje stalne uprave KCUS-a – generalnog direktora i Upravnog odbora te isplatu dugovanja prema uposlenicima po pitanju prekovremenog rada i uvjeta rada…
Ispred Vlade Federacije Bosne i Hercegovine počeo je protest radnika u zdravstvu Kantona Sarajevo.
Kako su ranije najavili iz Sindikata radnika u zdravstvu KS, protest, kojem su se pridružili uposleni iz svih 19 javnih zdravstvenih ustanova u KS, počeo je u 12 i trajat će do 14 sati.
Na pitanje novinara zašto ih nema više na protestima, zdravstveni radnici odgovaraju da većina kolega rade.
Podršku današnjim protestima dala je i Koordinacija, koju čini sedam sindikata koji plaću primaju iz budžeta KS, a neki su i danas tu ispred Federalne vlade.
Razlog što radnici u zdravstvu već treći put izlaze na ulicu je, kako ističu iz Sindikata, veoma loše stanje u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS), kojim nisu zadovoljni ni uposleni ove najveće zdravstvene ustanove u državi, ali ni pacijenti.
Radnici, kako je za Faktor kazao Senad Sadiković, predsjednik Sindikata, traže prije svega imenovanje stalne uprave KCUS-a, generalnog direktora i Upravnog odbora, koji mjesecima rade u privremenom statusu te isplatu dugovanja prema uposlenicima zdravstvene ustanove po pitanju prekovremenog rada i uvjeta rada, koja su ogromna, a nastala su zbog nepoštivanja Pravilnika o radu u kolektivnih ugovora u KS.
Sadiković dodaje da je u KCUS pristiglo više od 2.000 tužbi radnika, ali da ih se sprema još. Naglašava kako Sindikatu nije u interesu da se to događa i da bi oni najviše voljeli kada bi se radnici mogli dogovoriti sa menadžmentom.
– Razlog našeg izlaska na ulicu je nerad, odnosno netransparentan rad uprave. Problem je i nedostatak kadra, opreme i repromaterijala zbog čega je sve više pacijenata koji su nezadovoljni zdravstvenom uslugom koju dobijaju u KCUS-u – kaže Sadiković.
No razlog protesta je i nedavna najava menadžmenta KCUS-a da će 2024. godinu završiti u minusu od otprilike šest miliona KM, nakon čega je Sindikat krajem oktobra podnio inicijativu prema šest nadležnih tijela za nadzor nad radom i finansijskim poslovanjem zdravstvene ustanove.
No iz Sindikata radnika u zdravstvu KS sada kažu kako su dobili informaciju da će KCUS ovu godinu završiti sa minusom od više od 11 miliona KM.
– Sindikat je sada zajedno sa menadžmentom i Upravnim odborom trebao razgovarati o finansiranju KCUS-a, ali smo u takvoj situaciji da je to stavljeno po strani jer traje borba za stalnu upravu, ekipu ljudi sa kojom ćemo raditi na rješavanju brojnih problema u toj zdravstvenoj ustanovi. Sindikat raspolaže masom informacija o nedostatku kadra, repromaterijala, opreme i svega drugog, i umjesto time da se bavimo, mi smo ponovo na ulici zbog nesposobnosti vlasti, onih koji primaju izdašna primanja da to riješe. To su trebali učiniti davno, ali je očigledno da ovakvo stanje, koje samo dalje urušava KCUS, nekome odgovara.
Drago mi je da je jedan dio članova privremenog Upravnog odbora prepoznao za šta se Sindikat zalaže, da upalimo alarme i da zajedno krenemo u rješavanje svih problema. Tvrdnje nekih članova Upravnog odbora da smo izašli iz svojih okvira, nisu tačne. Želimo im poručiti kao Sindikat da im je priča totalno pogrešna, mi nemamo nikakvih benefita od ove borbe, samo želimo dobro KCUS-u i njegovim uposlenicima kojih je 3.000 u ovom trenutku – naglašava Sadiković.
Ne nazire se kraj trakavici u vezi s imenovanjem generalnog direktora KCUS-a nakon što je sa te funkcije u novembru prošle godine smijenjena prof. dr. Sebija Izetbegović, a mjesec dana kasnije, 28. decembra, imenovan prof. dr. Ismet Gavrankapetanović.
No Gavrankapetanović nikada nije sjeo u direktorsku fotelju KCUS-a, jer mu je do sada u tri navrata federalni ministar zdravstva dr. Nediljko Rimac odbio dati potrebnu saglasnost obrazlažući svoj stav time “da Gavrankapetanović nije priložio diplomu o završenom postdiplomskom studiju, nego samo uvjerenje Ekonomskog fakulteta da je uspješno diplomirao u oblasti menadžmenta u zdravstvu”.
Proteklih dana privremeni Upravni odbor zasjedao je u nekoliko navrata ne bi li se pokušalo iznaći rješenje za generalnog direktora KCUS-a.
Na svom posljednjem sastajanju početkom ove sedmice privremeni Upravni odbor ponovo je uputio urgenciju Vladi FBiH u vezi sa razrješenjem situacije u vezi s imenovanjem generalnog direktora KCUS-a.
– Privremeni Upravni odbor KCUS-a zakazat će novu sjednicu po dobijanju zvaničnog odgovora od Vlade FBiH po predmetnom pitanju – saopćeno je nakon sjednice održane u ponedjeljak (2. decembar).
Dakle, rješenja nema ni na vidiku, jer svaki potez Upravnog odbora vodi do suda.
Onaj ko može zaustaviti agoniju i ko ustvari snosi i najveću odgovornost je Vlada FBiH koja je i osnivač KCUS-a.
Zna to odlično i Nermin Nikšić jer je, kako je u razgovoru za Faktor ovih dana podsjetio i član advokatskog tima Gavrankapetanovića Avdo Salihbegović, “bio premijer i u vrijeme imenovanja Rusmira Mesihovića na čelo KCUS-a kada je Federalna vlada donijela odluku”.
Dodajmo još da su radnici KCUS-a u prošlom mjesecu održali dva protesta, 11. i 20. novembra, kada su se okupili ispred zdravstvene ustanove. Tražeći, između ostalog i razrješenje Gordijevog čvora u vezi s imenovanjem generalnog direktora KCUS-a, tokom protesta radnici su na sat vremena blokirali glavnu kapiju zdravstvene ustanove.