U sklopu obilježavanja 4. aprila, Međunarodni dan borbe protiv mina, deminerski timovi Federalne uprave civilne zaštite demonstrirali su danas način rada u humanitarnom deminiranju, video prikazima aktivnosti i izložbom opreme FUCZ.
“Danas smo u Sarajevu kako bi pokazali građanima kako to cijeli svijet radi”, rekao je predstavnik FUCZ Enver Grahić.
“Tu smo da demonstriramo građanima kako radi i kako funkcioniše jedan deminer cijeli dan”, objasnio je on i dodao da se tu nalaze timovi sa pregama, kao i demonstracije kako psi pronalaze mine.
Pored dva tima sa pregama, građani su imali priliku vidjeti i avio-bombe, ručne bombe, rakete i druga eksplozivna sredstva.
Bosna i Hercegovina je jedna od najzagađenijih u Europi, kada govorimo o zastupljenosti mina.
Prema podacima, trenutna veličina minski sumnjivog područja u Bosni i Hercegovini je 1.218,50 km² ili 2,4 posto u odnosu na ukupnu površinu BiH.
Kroz rad sistematskog istraživanja definirano je 9.400 opasnih mikro-lokacija na kojima se procjenjuje, oko 120.000 mina/ NUS-a.
Trenutna veličina sumnjive površine od kasetne municije u BiH iznosi 10,50 km².U bazi podataka (BHMAIS) trenutno je registrirano 19.185 minskih polja, što predstavlja oko 60 posto od njihovog ukupnog broja.
Lokacije zagađene minama i NUS-om izravno utječu na sigurnost od oko 540.000 ljudi.
(M.I.)