Mektić o migrantima: Stanje nije alarmantno, ali ima ih sve više

Preporučujemo

Ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić kazao je danas na pres-konferenciji u Sarajevu da situacija s migrantima u BiH nije alarmantna, ali da su potrebni dodatni kapaciteti da bi se na adekvatan način odnosili prema krizi.

“Stanje nije alarmantno, upravljamo tom krizom, ali pristiže sve više migranata”, rekao je Mektić, dodavši da su u rješavanje problema uključene i međunarodne organizacije poput Međunarodne organizacije za migracije, UNHCR-a i Međunarodnog crvenog krsta.

- -

“S njima koordiniramo sve poslove i aktivnosti te problematike. Ovaj problem zajedno moraju rješavati zemlje zapadnog Balkana. Smatram da tu ima nekorektnosti jer se u potpunosti ne poštuju sporazumi o readmisiji. Svi žele problem prebaciti komšiji”, rekao je Mektić.

Foto: Index.ba

Mektić je naveo i da je u prva tri mjeseca ove godine značajno se povećao broj ilegalnih migranata, broj pokušaja ilegalnog ulaska gdje Granična policija BiH u saradnji sa drugim agencijama otkriva migrante na granici i ne dozvoljava ulazak u BiH.

“Jednostavno, taj njihov koridor se širi, prema Trebinju, Višegradu. Dosta je širok dio granice na kojem oni ulaze i to nam stvara dodatne ozbiljne probleme. Plan koji smo sačinili 2014, kada je bio masivni priliv migranata, je i sada aktuelan, ali ga ne aktiviramo jer se ne nalazimo u tako složenoj situaciji, već smo sačinili plan hitnih mjera po pitanju izbjegličke krize u regiji i pregled situacije u vezi migracijske krize na zapadnobalkanskoj ruti. Informaciju smo sačinili u februarau, ona je bila na Vijeću ministara koji je usvojio tu informaciju i ona je poslana u parlamentarnu proceduru”, rekao je Mektić, dodavši da su u toj informaciji konstatovali šta je problem.

Foto: Index.ba

“Nama trenutno neodtaje 500 ljudi u Graničnoj policiji. Iscrpljujemo ljude pomjeranjem sa jednog dijela granice na drugu. Moraju parlamentarci, tipa Staše Košarca koji je perpetum mobile za sve u BiH, omogućiti dodatne finansijske kapacitete našim službama i agencijama, kako bi blagovremeno i efikasno reagovali an probleme”, istakao je Mektić, dodavši da se po podacima UNHCR-a na takozvanoj balkanskoj ruti od Grčke do Hrvatske nalazi se između 40.000 i 50.000 migranata, koji su potencijalna prijetnja i BiH.

- -

“Sve dok funkcioniše sporazum između Turske i Evropske unije, za pretpostaviti je da tako veliki broj tih migranata planira da ide na potezu Zapadnog Balkana, a to je od Turske prema Grčkoj, zatim prema Albaniji i onda BiH, iz koje najčešće preko Hrvatske idu za zapadnu Evropu.”

Mektić je rekao da je organizacija u BiH takva kakva jeste te da je Službe za strance, GP, i sektor za azil pravljena za normalne uslove funkcionisanja, bez kriza. Kazao je da će na sutrašnjem sastanku u Sloveniji tražiti da FRONTEX, Agencija za evropsku graničnu i obalnu stražu, dođe i izvrši monitoring svih graničnih prelaza.

“Tražiću da monitoring bude i na granici između Crne Gore i Albanije, da vidimo da li neko okreće glavu i propušta migrante. Mi u BiH imamo posebnu odgovornost jer štitimo vanjsku granicu Evropske unije od preko 1.000 KM i ne možemo žmiriti na taj problem. Dok sam na ovoj poziciji radićemo svoj posao odgovorno”, rekao je Mektić.

Dodao je da je svjestan da BiH nije njihova krajnja destinacija, ali da nas ne oslobađa odgovornosti.

“Imamo azilantski centar u Trnovu, Imigracioni centar u Lukavici u kojima su kapaciteti pri kraju. Tražimo rezervne kapacitete, ali problem je što migranti oni iskazuju namjeru za azil samo da bi dobili na vremenu. U značajnoj mjeri u sve se upleo i organizovani kriminal, grupe koje krijumčare ljudima, trgovina ljudima. Posebno su problem maloljetnici bez pratnje, kojima moramo omogućiti druge kapacitete”, rekao je Mektić.

Mirza Islamović 

Najnovije

Zahiragić predstavio dokument sa “svim izdajama Trojke”: Naveli smo sve što su izdali

Predstavnici SDA danas su održali konferenciju za medije na kojem su, kako kažu, naveli sve izdaje "Trojke" prema građanima...