Miličević: Niko danas nije spreman raditi za 700 KM

Preporučujemo

– Strah od dva prijedloga zakona, koja su, u formi prijedloga, (Zakon o porezu na dohodak i Zakon o doprinosima) utvrđena na Vladi Federacije i upućena u parlamentarnu proceduru je neosnovan, izjavila je na današnoj konferenciji za medije ministrica finansija FBiH Jelka Milićević.

Teret poslodavcima

- -

– To su dva vrlo teška, sveobuhvatna, potpuno nova zakona, koji se direktno ili indirektno dotiču svakog građanina FBiH, koji mijenjaju određena pravila ponašanja, koji postavljaju novi način obračuna, nove osnovice obračuna, nove stope, i koji ovih dana doživljaju različita tumačenja, rekla je ministrica, naglasivši da je želja Vlade bila da se napravi jedan model obračuna doprinosa i poreza na dohodak, koji je u svakom trenutku usporediv s obračunima sličnim i u RS-u i u bližem okruženju.

– Ono što smo mi imali vezano za neporezive naknade plaća, nije imao niko i iz tih razloga smo bili neusporedivi za sve potencijalne investitore, jer su govorili da je kod nas stopa opterećenja za rad prevelika. Ispostavilo se da je 50 posto plaće neoporezivo. Posladavci su primjenjivali mogućnost obračunavanja najniže osnovice za doprinose i poreze, i to im niko ne može zamjeriti. S druge strane je bio nejednak status ljudi u realnom sektoru u odnosu na ljude u javnom i finansijskom sektoru. Nadalje, imali smo kategoriju neoporezivosti, odnosno kod isplate poreza na dobit, bili smo jedna od rijetkih zemlja koja nije imala to oporezivanje. Jer, ta dobit više nije dobit preduzeća, ona postaje dohodak vlasnika, i u svim zemljama je oporezivana. Kod nas se koristila za isplatu neoporezivog dijela plaća, rekla je ministrica, naglasivši da ona razumije pojačane aktivnosti udruženja poslodavaca i strah radnika da će im biti manja plaća, ali misli da je taj strah neopravdan, prenosi Oslobođenje.

Jer, pojasnila je, naši poslodavci već sada imaju problema oko upošljavanja određenog profila djelatnika.

Foto: Index.ba

– Činjenica je, niko danas nije spreman raditi za 700 KM, a to je 55 posto plaća koje se prikazuju u Federaciji. Jer, puno veću plaću za isti rad, mogu ostvariti i u Hrvatskoj i u Sloveniji, da ne govorimo o drugim zemljama EU. Ne mislim da će doći do smanjenja plaće, mislim da će samo doći do povećanja određenog troška za rad u realnom sektoru do isplate plata 850 KM (To je točka gdje će biti neutralan efekat za poslodavca), a preko 850 KM je manji trošak, istakla je ministrica.

- -

Pomoćnica ministrice Mira Bradara je rekla da su ovim prijedlozima ukinuti doprinosi na teret poslodavaca, te zbirna stopa doprinosa sada ide samo iz bruto-plaće radnika. Ona iznosi 33,5 posto u odnosu na sadašnju stopu, koja je 41,5 posto. Znači da je smanjena zbirna stopa doprinosa na bruto plaće 8 indeksnih poena.

– Sada se doprinosi plaćaju na sva primanja izuzev naknada na prevoz, jer, sve što bude obračun pune stope doprinosa za mirovinsko osiguranja uticat će na osnovicu za mirovinu. Dugoročno to ima efekte za sve radnike, bez obzira na visinu primanja.

Povećanje plata?

Dakle, proširenjem osnovice, mi smo se harmonizirali na području cijele BiH, što je izuzetno važno zbog migracije radne snage, jedinstvenog tržišta u BiH. Uvođenjem ovih doprinosa i na druga primanja, kao ugovora o djelu, po stopi 18,5 posto za mirovinsko osiguranje, automatski, i to će ulaziti u mirovinsku osnovicu, sukladno novom zakonu o Mirovinsko-invalidskom osiguranju. Samim tim će se smanjiti siva ekonomija, jer su poslodavci računali na niži trošak, i mi očekujemo da će se povećati i prijava radnika, tvrdi Bradara, naglašavajući da se pojednostavljuje obračun plaća, što je bitno za poslodavce. Uvodi se elektronsko dostavljanje izvještaja Poreznoj upravi, što utiče na smanjenje troškova poslodavaca, navodi pomoćnica.

– Za radnike je sve ovo bitno, jer se proširuje osnovica, i to ima uticaja na njegovu mirovinu. Izuzetno je važno to da će poslodavci, u slučaju da ne isplate plaću u roku od 30 dana od završetka mjeseca u kojem se radilo, morati obračunati plaću, dostaviti poreznoj upravi, i platiti doprinose, i bez obzira na to što još nisu isplatili plaću. Radnik time stječe pravo i na zdravstveno osiguranje, iako još nije dobio plaću, i na buduću mirovinu. To su značajne promjene, a što se tiče samih stopa i njihovih primjena, one su proporcionalno u odnosu na visinu osnovice. Znači, ukoliko je poslodavac danas isplatio neto plaću 400 maraka, i naknadu za topli obrok, (1 posto dnevno od prosječne plaće u FBiH, mjesečno, nepunih 190 KM), u tom slučaju će mjesečni njegov trošak biti viši za 45 KM. I, tako, proporcionalno. Recimo, za 650 KM, ima za 23 KM veći trošak. A sve plaće radnika iznad 850 KM imaju pozitivan efekat za poslodavce, odnosno ukupni troškovi poslodavca su niži nego sada, tvrdi Bradara, dodajući da poslodavci koji uopće nisu isplaćivali naknadu za topli obrok, imaju trošak manji za 41 KM.

– Na neto plaću, to je 10 posto. Znači, ostaje prostora i za povećanja plaća. Stope su proporcionalne visini osnovice, istakla je Bradara.

Najnovije

Veliki dio Sarajeva cijeli dan bez vode, radovi neće biti gotovi do jutarnjih sati

Dijelovi Sarajeva od jutros su bez vode zbog izvođenja radova na uvezivanju dijela rekonstruisanog potisnog cjevovoda DN 700 za...