Prvog marta 1992. godine građani Bosne i Hercegovine masovno su izašli na referendum i opredijelili se da žele da žive u nezavisnoj državi BiH ravnopravnih naroda i građana. 1. mart je rođendan naše države.
“To je bilo vrijeme raspada bivše Jugolavije kada su donešene krupne, odgovorne i hrabre odluke o budućnosti BiH. Poslanici Skupštine RBiH tada su bili u izboru između ostanka u nekoj skraćenoj Jugoslaviji i podaničkog odnosa prema Beogradu ili u izboru da prihvate sugestiju Evropske zajednice, Badinterove komisije ukoliko želimo biti nezavisni kao država, onda to moramo uraditi putem referenduma. Poslanici su 25. januara 1992. godine u ranim jutarnjim satima donijeli odluku o raspisivanju referenduma i taj referendum je održan 29. februara i 1. marta 1992. godine”, rekao je za Index.ba Miro Lazović, nekadašnji predsjednik Skupštine RBiH.
Istovremeno, taj datum je animirao protivnike nezavisnosti Bosne i Hercegovine podizanjem barikada, a kasnije i otvorenom agresijom da spriječe nezavisnost BiH.
“To jeste najznačajniji datum u modernoj historiji Bosne i Hercegovine, to je i datum koji budi razne emocije dobre i loše, ali kao što u historiji kada država stiče nezavisnost, onda to često protekne u burnim događajima, tako da je BiH svoju nezavisnost odbranila u periodu agresije na njenu teritoriju i taj datum 1. mart je faktički bio legitimacija BiH u međunarodnim odnosima jer je referendumski rezultat priznat od EU 6. aprila, a 7. aprila i od američke administracije. Na bazi rezultata BiH je 22. maja primljena u Ujedinjene nacije i to je po prvi put u historiji BiH da je postala samostalna država sa svojom stolicom u UN-u”, rekao nam je Miro Lazović.
Naš sagovornik je dodao i kako današnja Bosna i Hercegovina nije država iz referendumskog pitanja i kako je sačuvan samo njen okvir, a sadržina tog okvira je dosta haotična.
“Još uvijek nad BiH lebde sjene ratnih ciljeva koje protagonisti unutar BiH pokušavaju realizirati bez obzira što su te politike poražene i u ratu i u nedavnim odlukama međunarodnog suda u Haagu koje su označne kao udruženi zločinački poduhvat. Tu prije svega mislim na secesionizam koji se stalno pominje od strane lidera SNSD-a i Republike Srpske, a također i na daljnje pokušaje dijeljenja BiH kroz poražene projekte Herceg Bosne što Dragan Čović pokušava kroz Izborni zakon ponovo nametnuti.
U svakom slučaju, BiH je kroz svoju hisotriju bila jača od svojih protivnika kako vanjskih tako i unutarnjih i ja sam optimista da će ona nadvladati svoje protivnike i u tom kontekstu taj put BiH prema EU i ka stvaranju jedne stabilne i funkcionalne države će potrajati, ali ja sam uvjeren da BiH ima svoju budućnosti”, rekao je za Index.ba Miro Lazović.
(Merima Druškić)