MIŠLJENJA Ni Čović ni Komšić, hvala

Preporučujemo

Piše: Dino PROHIĆ 

Farsa oko novog Izbornog zakona, u Federaciji BiH ne prestaje. Nakon što su se četiri stranke sa bošnjačkim i bosanskim predznakom složile oko promjene zakona, hrvatske stranke su taj prijedlog s gnušanjem odbile. I tako se vraćamo nazad na zaključanu političku situaciju.

- -

Izvana gledano, reklo bi se da je pitanje promjena Izbornog zakona vezano za pitanje hoće li u sljedećem periodu član Predsjedništva biti Željko Komšić (bio u Predsjedništvu 8 godina), ili Dragan Čović (također član Predsjedništva u dva mandata).

Izborni zakon u BiH je loš i treba ga mijenjati, ali promjene se moraju desiti na planu koji bi doveo do više demokratije i bolje političke situacije u zemlji, a ne zbog partikularnih interesa pojedinaca ili njihovih partija.

Da ne ulazimo sad u nebulozna objašnjenja zašto HDZ traži izmjenu zakona koja bi im osigurala trajno mjesto u Predsjedništvu BiH i zašto druge partije to ne žele. Pitanje je daleko prostije: Ko zaslužuje povjerenje građana, prevenstveno povjerenje Hrvata u BiH? U kojoj mjeri su ova dva kandidata učinila nešto čime bi zaslužili povjerenje glasača? Šta je bilo koji od njih uradio da bi hrvatski narod u BiH živio bolje?

Odgovor je, nažalost- ništa. Ni u periodu kada je Željko Komšić ni u periodu kada je Dragan Čović bio u poziciji da radi na poboljšanju uslova života za građane koje predstavljaju, ali i za ostatak bh populacije, oni nisu uradili ništa spomena vrijedno.

- -

Školstvo je zapušteno, tako da đaci koji uđu u jednu školu pod dva krova, po bosanskohercegovačkim ili po hrvatskim planovima- i dalje ne uče ništa. To pokazuju rezutati međunarodnih istraživanja, ali i činjenica da bh. školstvo nije ni na koji način relevantno u Evropi.

Zdravstvo je također zapušteno. Sjedio Dragan ili Željko u Predsjedništvu, naši građani i dalje moraju putovati u inostranstvo da bi dobili iole napredniju zdravstvenu pomoć.

Infrastruktura je takva kakva je. Proradio je voz od Sarajeva do Čapljine, ali su ceste i dalje opasne po život. Putovanje od Neuma do Stoca (ili Mostara) je u rangu putovanja na safari u Africi, bez obzira na to što bi baš ta cesta morala biti vitalni strateški interes upravo za većinski narod u tom području.

Poljoprivreda nije unaprijeđena ni za dlaku. Sve pozitivno što se dešava je urađeno mimo politike, isključivo zahvaljujući okretnosti pojedinaca.

Povrh svega, hrvatski narod se iseljava iz BiH u broju koji bi morao biti zabrinjavajući, ali i dovesti do toga da se onima koji su na vlasti upale sve crvene lampice. Najveća opasnost opstojnosti bosanskohercegovačkih Hrvata nije ništa drugo do loša vlast, i to baš onaj segment koji bi morao da se bavi njihovim pravima.

“Levati, otpušteni ste” kaže Đuro u legendarnom spotu Top liste naderalista. Možda je vrijeme da se to kaže onima koji su potrošili ukupno 16 godina u vlasti, a da za svo to vrijeme nisu ostvarili nikakve rezultate.

U hrvatskom, kao i u bošnjačkom i srpskom korpusu u BiH i dalje ima sposobnih ljudi koji imaju volje i sposobnosti da naprave nešto novo. Vrijeme je da se u ozbiljnijoj mjeri pojave i u vrhu politike. Tek tada stvari mogu krenuti na bolje.

Najnovije

Veliki dio Sarajeva cijeli dan bez vode, radovi neće biti gotovi do jutarnjih sati

Dijelovi Sarajeva od jutros su bez vode zbog izvođenja radova na uvezivanju dijela rekonstruisanog potisnog cjevovoda DN 700 za...