Prema njihovim riječima, već nekoliko dana se iza kasarne radi na priključenju kanalizacije iz prostorija bivše kasarne u potok s Igmana. Ističu da nemaju ništa protiv migranata, ali da se mora misliti i na lokalno stanovništvo.
“Kasarna u kojoj je nekada boravilo maksimalno 50 osoba nema kanalizaciju. U objektu postoji septička jama, a sada žele priključiti kasarnu na potok, a u objektu će boraviti stotine ljudi. To je izvor zaraze za nas stanovnike koji ovdje živimo”, rekla nam je ogorčena mještanka.
Stanovnici Blažuja koji imaju kuće oko kasarne nam kažu da su u nekoliko navrata pokušali razgovarati s nadležnima u Općini Ilidža i višim instancama u Kantonu Sarajevo, ali bezuspješno, jer im niko nije pružio priliku za sastanak.
Prije rata u ovom objektu je boravilo obično između 20 i 30 osoba koje su popravljale oružje za vojsku.
“Ni Vijeće ministara ni Vlada Federacije BiH se zvanično nisu obratile Općini Ilidža. Postoji dogovor općina iz Kantona Sarajevo i Vlade Kantona Sarajevo da smještaj migranata bude pod određenim uslovima i određenog kapaciteta disperziran na čitavom području Bosne i Hercegovine. Normalno je da će stanovništvo MZ Blažuj i drugih dijelova općine Ilidža negodovati i štititi se od loših posljedica mogućeg smještaja. Naš uslov za ovo je bio da se ne dozvoli haos, nego da se ljudski postupa uz apsolutnu kontrolu kretanja i ponašanja kao i stanja migranata”, smatra Memić.