Mreža dalekovoda i transformatorskih stanica u nadležnosti “Elektroprijenosa BiH” vapi za sanaciju, međutim od ogromnih sredstava koje ovo poduzeće ima na računu svake godine za investicije u mrežu bude izdvojen tek mali dio prikupljenog novca. Tako se iznos konstantno uvećava jer se neinvestirana sredstva za održavanje i unapređenje prijenosa u idućoj godini.
U 2021. godini “Elektroprijenos BiH” je planirao investirati 288 miliona maraka, a utrošen je samo jedan milion. U 2022. godini u dalekovodnu mrežu trebalo je biti uloženo 329 milijuna, a potrošeno je samo 10 milijuna maraka. U 2023. planirana je potrošnja od 352 milijuna maraka, a investiran je 31 milijun konvertibilnih maraka, piše BN .
U prethodnoj godini iznos nagomilanih a neupotrijebljenih sredstava približio se brojki od pola milijarde maraka, dok dotrajala mreža čeka na obnovu. Razno je da su na prijenosnoj mreži u Hercegovini još u pogonu prijelazna rješenja napravljena u ratu, a postoje i ratom oštećeni vodovi koji nisu rekonstruirani. Uzroci za ovako nisku realizaciju investicija su politička neslaganja suvlasnika “Elektroprijenosa”, a to su RS i Federacija Bosne i Hercegovine.
Na čelu ovog poduzeća nedavno je imenovan Miro Džakula, kadar HDZ-a BiH koji je godinama rukovodio upravo za indirektno oporezivanje, gdje također stoje zarobljene stotine milijuna maraka jer godinama nema dogovora oko raspodjele sredstava od putarina, pa je teško očekivati drastičnu promjenu u “Elektroprijenosu”. “.
– Budući da često imamo političke obračune i natezanja pogotovo kada je u pitanju raspodjela novca, najveća šteta trpe građani jer građani čak često i ne znaju koja je to količina novca koja leži na računima, a koja se ne raspodjeljuje – smatra Damjan Ožegović iz organizacije “Transparency BiH”.
U još gorem stanju je distributivna mreža koja je u nadležnosti zavisnih poduzeća iz sustava Elektroprivrede RS-a, pa na svaku vremensku nepogodu, ali i bez nje građani ovog entiteta ostaju bez struje, nekad i po nekoliko dana iako za mrežarinu u okviru računa za struju. plaćaju stotine milijuna maraka godišnje.