Na današnji dan 2004. godine završena obnova Starog mosta

Preporučujemo

Izroniće stari za one što ga vole…..

Obnova Starog mosta, remek-djela orijentalne arhitekture iz 16. stoljeća, zajedno sa pripremama, trajala je gotovo sedam godina. Most je čvrsto stajao 427 godina dok nije uništen u toku agresije na Bosnu i Hercegovinu, 9. novembra 1993. godine. Obnovljen je nakon rata i ponovno otvoren za javnost 23. jula 2004. godine.

- -

Na današnji dan, prije tačno petnaest godina, Stari most je rekonstruiran i potpuno obnovljen 2004. godine. Projekt obnove Starog mosta zajednički su financirali Turska, Italija, Nizozemska, Hrvatska, Svjetska banka, Europska banka za obnovu i razvoj, te Grad Mostar sa 1,5 miliona dolara.

Ukupna cijena obnove starog dijela Mostara porušenog u ratu stajala je oko 15 miliona dolara. Dio sredstava za obnovu je doniran, a dio su krediti “pod posebno povoljnim uvjetima”.

Most je čvrsto stajao 427 godina dok nije uništen u toku agresije na Bosnu i Hercegovinu, 9. novembra 1993. godine od strane Hrvatskog vijeća odbrane (HVO).

- -

Stari most ima izražen luk širok 4 metra i 30 metara dug koji svojom visinom od 24 metra, na najvišem mjestu, dominira rijekom Neretvom. S oba kraja završava s jednim obrambenim tornjem, Hellebija na sjeveroistoku i Tara na jugozapadu, koji se zajedno nazivaju “mostari” (carinici na mostu po kojima je grad dobio ime). Luk je napravljen od lokalnog kamena “tenelija”, a njegov oblik je proizvod mnogih nepravilnosti koje su nastale deformacijom intradosa (unutarnje linije luka). On se može opisati kao kružnica koja je s obje strane pritisnuta. Umjesto temelja, most počiva na vapnenčkim upornjacima koji se na razini rijeke nastavljaju zidinama koje nose tornjeve.

Most je izgrađen u vrijeme vladavine Sulejmana Veličanstvenog. Projekt mosta je dat mimaru Hajrudinu, istanbulskom arhitekti i učeniku čuvenog mimara Sinana. Prema legendi, Hajrudin je pobjegao iz Mostara dan prije nego što su podizane skele, iz straha od Sulejmana Veličanstvenog, koji je prijetio da bi Hajrudin bio osuđen na smrt ako bi se luk mosta ikad raspao. Međutim, nema ni podatka da je Hajrudin ikad vidio svoj most. Umjesto Hajrudina, izvodač gradnje mosta bio je lokalni čovjek, Mehmed Karađoz.

Prije četrnaest godina, na zasjedanju UNESCO-a u Južnoafričkoj Republici u gradu Durbanu, Stari most uvršten je na popis zaštićenih spomenika kulture UNESCO-a, kao spomenik “kulture i pomirenja”.

Mostar godišnje posjeti na stotinu hiljada turista koji se dive orijentalnoj ljepoti ovog jedinstvenog kamenog mosta, koji je bio inspiracija mnogim piscima, slikarima, fotografima i pjevačima.

Najnovije

Otrovani psi u Mostaru, otrov postavljen i u samom centru grada

Posljednjih dana nepoznati počinitelji na više lokacija u Mostaru postavili su otorov i otrovali pse. Otrovana su tri štenca haskija...