Naim Leo Beširi: Vučić priprema javnost za stolicu Kosova u UN

Preporučujemo

Izjave predsjednika Srbije Aleksandra Vučića tokom nedavne posjete Njujorku, gde se sreo i sa generalnim sekretarom Ujedinjenih nacija Antoniom Guterešom i drugim ličnostima, da nije zadovoljan jer Zapad ne želi ni na koji način da razgovara o tome kome pripada Kosovo, da je Srbija spremna na kompromis, ali ne i na žrtvovanje svih svojih interesa, Naim Leo Beširi, izvršni direktor Instituta za evropske poslove, „čita“ kao Vučićevo pripremanje srpske javnosti na to da će članovi Ustava koji se odnose na Kosovo da se promijene i da će Kosovo dobiti stolicu u Ujedinjenim nacijama.

Za Radio Slobodna Evropa Beširi kaže da će Vučić pokušati da domaćoj javnosti pokaže da je Srbija kao Izrael koji se, iako je ne priznaje, nije mnogo protivio činjenici da Palestina dobije status zemlje-posmatrača u Ujedinjenim nacijama.

- -

RSE: Čuli smo izjavu predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, koji se u Njujorku sastao sa generalnim sekretarom Ujedinjenih nacija Antoniom Guterešom i sa još nekim ličnostima, da nije zadovoljan time što Zapad odbija da se bavi pitanjem kome pripada Kosovo. U tom kontekstu je, kaže, poručio da Zapad nije cijeli svijet, da postoji i druga polovina svijeta koja se ne slaže s tim. Ipak je poručio da želi kompromis. Šta vama ove riječi govore? Kakav bi on to kompromis želio?

Beširi: Mislim da on pokušava da se obrati srpskom biračkom tijelu porukom da nije baš sve izgubio. Nije Aleksandar Vučić jedini razlog zašto se mi nalazimo u situaciji u kojoj se danas nalazimo. Vrijeme za taj kompromis koji predsjednik Vučić predlaže je već odavno prošlo. Više puta je Srbija bila za pregovaračkim stolom, uvijek je odbijala sva moguća rješenja i sada smo došli u situaciju kada su neki drugi odlučili umjesto nas. Njegova diplomatija je možda predstava za građane Srbije i za političke lidere, koji očigledno preko nekih svojih veza itekako znaju s kim se on sastaje i o čemu razgovara.

RSE: Ako je to predstava za domaću javnost, šta mislite da će on na kraju uraditi kada se pojavi sa svojim prijedlogom rešenja za Kosovo? To bi trebalo da bude negdje najkasnije do juna mjeseca.

Beširi: Pa, pogledajmo sve ono što je do sada uradio – to je više bila forma od suštine. On nam je obećao unutrašnji dijalog, od kojeg ništa nismo vidjeli; niko nije učestvovao u tom unutrašnjem dijalogu. Institut sada radi istraživanja javnog mnijenja, stigli su neki rezultati i uskoro ćemo ih objaviti. Kada je Kosovo u pitanju, više od 98 odsto građana Srbije nije učestvovalo ni u kakvom događaju u okviru unutrašnjeg dijaloga. To znači da je taj unutrašnji dijalog bio samo podgrijavanje vode u kojoj će žaba da se skuha. Mislim da to građani polako počinju da razumiju.

- -

Sa druge strane, postoji velika opasnost za samog predsjednika Vučića da će opozicione stranke potencijalno iskoristiti – vrlo neodgovorno politički, ako mene pitate – tu agendu Kosova ponovo, da bi se suprotstavile njegovoj moći, da će protivljenjem njegovom prijedlogu za rješavanje pitanja Kosova da pokušaju da osvoje političke poene, što će vjerovatno voditi vanrednim parlamentarnim izborima, u sklopu sa referendumom o promjeni Ustava.

Znamo da će preambula o Kosovu nestati najvjerovatnije iz tog Ustava. Danas se Ustav mijenja prvenstveno zbog nekih manjkavosti kada je u pitanju reforma sudstva i nezavisno sudova, ali su to mala vrata da se ublaži dio oko Kosova u samom Ustavu. On nas zapravo priprema da će Ustav da se promijeni i da će Kosovo dobiti stolicu u Ujedinjenim nacijama.

On će nama pokušati da pokaže da je Srbija kao Izrael, koji nije baš prihvatio, ali nije se ni pretjerano mnogo protivio tome da Palestina dobije stolicu u Ujedinjenim nacijama, status posmatrača. To može biti prvi korak, ali, nemojmo biti kratkog vida da ne znamo da je, prosto, cijela ideja da Kosovo jednog dana postane apsolutno nezavisna zemlja. Kosovo je u ovom trenutku nezavisno od Beograda, više od deset godina, to je više nego očigledno, i možda je to najbolje rješenje za naše društvo – da se taj teret koji opterećuje društvo u Srbiji, konačno riješi.

Ja, međutim, moram da priznam da nisam siguran da je to predloženo rješenje, da će taj ugovor između Prištine i Beograda biti suštinski i historijski. Neće tu doći do pomirenja, bar mi tako djeluje jer vidim iz njegovih izjava iz Njujorka da je vrlo razočaran u međunarodnu zajednicu, a da bi se lako dogovorio sa Hašimom Tačijem.

RSE: On kaže da bi mu bilo lakše ako bi samo Srbi i Albanci pregovarali, ako ne bi bilo tog svjetskog petljanja. Šta vam to sugeriše?

Beširi: Da više vjeruje Tačijevoj besi (časna riječ), nego nekim međunarodnim ugovorima. To oslikava cijelo naše političko društvo u ovom regionu. Mi smo pretpolitička društva, koja nisu odgovorna, koja nisu predvidiva; nama je uvijek lakše da neformalnim kanalima rješavamo stvari, nego da se zaista fokusiramo na dugoročnu dobrobit svih građana. On nam je tu rekao da bi se lakše dogovorio sa njim, nego sa ostalim, prije svega, zapadnoevropskim zemljama, zbog činjenice da problemi sa kojima smo se suočavali u prošlosti nisu mogli da se riješe. Da je bilo političke zrelosti, mi smo to mogli da riješimo.

Najnovije

Nizozemska obavještajna služba vidi ratove u Gazi i Ukrajini i uništavanje Kur’ana kao okidač za terorističke prijetnje

Nizozemska nacionalna obavještajna agencija saopštila je u utorak da su prijetnje usmjerene na Nizozemsku sve više povezane sa svjetskim...