Najavio da neće doći: Sud BiH danas izriče presudu Miloradu Dodiku

Preporučujemo

Sud Bosne i Hercegovine danas će izreći presudu u predmetu koji se pred ovim sudom vodi protiv predsjednika bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska (RS) Milorada Dodika i vršioca dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Miloša Lukića.
Oni se potvrđenom optužnicom Tužilaštva Bosne i Hercegovine terete za krivično djelo neizvršavanje odluke visokog predstavnika.

Dodik i Lukić su optuženi da su, svjesni i znajući da je visoki predstavnik Christian Schmidt donio odluku kojom se sprječava stupanje na snagu dvaju zakona, nastavljenih s pravnim radnjama koje se ne primjenjuju i ne donose odluke visokog predstavnika.

- -

Dodik je, koristeći službene vlasti, donio ukaz o proglašenju Zakona o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa RS-a, koji je svojeručno potpisao, a što je Narodna skupština usvojila 21. juna, na taj način ne primjenjujući i ne provodeći odluku visokog predstavnika kojom se obustavlja zakonodavni postupak donošenja navedenog zakona, kao i ukaz.
Tužioci su u optužnici tvrdili da je Dodik bio svjestan da su odluke visokog predstavnika obvezujuće u skladu s njegovim ovlaštenjima.
U drugoj tački se navodi da je Lukić, kao vršilac dužnosti direktora “Službenog glasnika Republike Srpske”, 9. jula potpisao obrazac kojim je omogućio objavljivanje odluka i zakona koje mu je proslijedio Dodik.
– Dodik i Lukić, kao službene osobe u institucijama Republike Srpske, nisu primijenili i proveli odluke visokog predstavnika za BiH – stoji u optužnici.
Za ovo kazneno djelo predviđene su kazne zatvora u rasponu od šest mjeseci do pet godina, a Tužilaštvo je u završnim riječima tražilo da im se izreknu kazne blizu zakonskog maksimuma. Također, Tužilaštvo je zatražilo i mjere prestanka obavljanja funkcije, te zabranu vršenja službene dužnosti na razdoblje od deset godina.
Odbrane su zatražile oslobađajuće presude, između ostalog tvrdeći da Christian Schmidt nema zakonodavna ovlaštenja.
Dodik i njegova odbrana od početka su osporavali Schmidtov mandat, tvrdeći da nisu ispoštovane procedure za imenovanje u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija.
Presuda koju danas izrekne Sud, kakav god ona bila, je prvostepena i nije pravosnažna i na njoj će biti dozvoljena žalba Apelacionom odjeljenju Suda BiH.
Dodik je ranije najavio da neće prisustvovati izricanju presude, au Banjoj Luci je jučer ispred zgrade NSRS-a organizirao miting “Zaštita i odbrana RS-a i njenih interesa”, kao odgovor na sudski proces koji se vodi protiv njega i Lukića.
Također, održana je i posebna sjednica NSRS-a sa jednom tačkom dnevnog reda “Informacija o rušenju Ustava Bosne i Hercegovine, mjerama i zadacima s ciljem zaštite Ustava BiH”.
Dodik je više puta ponovio da neće poštovati presudu ako bude osuđujuća i da neće ići u zatvor.
Danima uoči presude Dodik i njegovi saradnici najavljivali su donošenje radikalnih odluka i “vraćanje na izvorni Dejton”, a što podsjeća na pokretanje secesije RS-a od BiH ukoliko bude osuđen.
Između ostalog, rekao je kako presuda može zadati “smrtni udarac BiH”.
Izricanje presude zakazano je u 13 sati u sudnici 6 Suda BiH.

Najnovije

Dani evropskog filma: Besplatne projekcije evropskih hitova u Sarajevu

Dani evropskog filma, koji su već dugi niz godina ustaljeni dio proslava Dana Evrope u Bosni i Hercegovini, otvoreni...