Nakić o presudi da je VM diskriminisalo Bošnjake: Dokazali smo ozbiljan upliv politike u operativni rad sigurnosnih agencija

Preporučujemo

 

Za Patriju razgovarala: A. Čorbo-Zećo

- -

Nakon što je u javnosti objavljena informacija da je Sud BiH donio prvostepeni presudu kojom je utvrđeno da je nekadašnji visoki policijski dužnosnik Uprave policije MUP-a Kantona Sarajevo diskriminiran od strane Vijeća ministara BiH na nacionalnoj osnovi, kao Bošnjak, u konkursnoj proceduri za izbor i imenovanje rukovodilaca i zamjenika rukovodilaca agencija za sprovođenje zakona na nivou BiH, kontaktirali smo njegovog advokata Alena Nakića koji je u razgovoru za Patriju potvrdio navedenu informaciju.

On je istakao da donesena presuda predstavlja dosljedan izraz principa o diskriminaciji koji proizlaze iz presude Europskog suda za ljudska prava u poredmetu Sejdić i Finci protiv Bosne i Hercegovine.

S tim u vezi advokat Nakić nam je potvrdio da su dokazi diskriminatornog postupanja, kako oni objektivne prirode, tako i oni subjektivne prirode, bili neumoljivi.

Navedeno naročito iz razloga sto je u postupku pred Institucijom Ombudsmena za ljudska prava, koji je prethodio pokretanju parničnog postupka, diskriminatorno postupanje prema gospodinu Đeliloviću, već bilo dokazano. Nažalost Vijeće ministara BIH je preporuku Ombudsmena u cijelosti izignorisalo.

- -

„Koliko god da sam obradovan uspjehom u predmetnom postupku, nažalost sam istovremeno razočaran činjenicom da se u postupku pokušalo braniti kao zakonito da jedna te ista lista bude osnov za imenovanje rukovodilaca i zamjenika iz reda srpskog i hrvatskog naroda, a da se bošnjački kandidati eliminiraju bez da se donese odluka o poništenju konkursa, te za njihove pozicije raspiše novi konkurs.

Ta pojava ukazuje na jedan ozbiljan upliv politike u operativni rad agencija za sprovođenje zakona, koji je po samom zakonu zabranjen.

To ukazuje na spremnost da se biraju rukovodioci koji su politički podobni određenim političkim i etničkim opcijama, a ne oni koji su ostvarili najbolje rezultate u konkursnoj proceduri“, ističe Nakić.

Upravo je i Sud u presudi naveo da takvo postupanje predstavlja grubo kršenje propisa koji regulišu izbor i imenovanje rukovodilaca agencija za sprovođenje zakona.

„Kod opisanog stanja stvari jedina mogućnost je zapravo i bila utvrđenje diskriminacije i naknada štete, tako da pozicije onih koji su izabrani u konkursnoj proceduri koja je sprovedena, a da ranija nije stavljena van snage, nisu ugrožene“, napominje Nakić.

Međutim, predmet Đelilović će u pravnim analima ostati zabilježen kao prvi slučaj dokazane diskriminacije Bočnjaka na nacionalnoj osnovi i to u jednom od najvažnijih segmenata društva tj. u sigurnosnom segmentu.

S tim u vezi posebno Nakić naglašava da kod opisanog stanja stvari predmetno utvrđenje i dosuda naknade štete predstavljaju minimum satisfakcije, pri čemu puna može biti ostvarena samo otklanjanjem mehanizama diskriminacije kako Bošnjaci, a ni Hrvati, kao ni Srbi, ne bi došli u situaciji da od Vijeća ministara BIH budu diskriminirani na nacionalnoj osnovi kao što je to učinjeno gospodinu Mirsadu Đeliloviću.

Najnovije

Kako su balkanski kriminalci godinama dobijali bh. pasoše sa lažnim identitetima

  Kako navodi Centar za istraživačko novinarstvo (CIN), ubice su snimljene kako u policiji podnose zahtjeve za regularne putne isprave...