Naša stranka i politički licemjeri:  Avdo Hueinović ostao bez Šestoaprilske nagrade 

Preporučujemo

Gradsko vijeće Grada Sarajeva jučer je tajnim glasanjem izabralo dobitnike Šestoaprilske nagrade za 2022. godinu. Nagrada za doprinos u oblasti privrede je otišla u ruke Privrednom društvu za promet i usluge „Alternativa“ d.o.o. Sarajevo, prof. dr. Rifat Škrijelj za doprinos u oblasti nauke i obrazovanja i prim. dr. Željko Ler za doprinos u oblasti zdravstva i socijalne zaštite.

Naizgled lijepa vijest u tmurnoj zbilji u našoj zemlji. No, na žalost politika je i tu odradila svoje pa među dobitnicima, na iznenađenje svih koji prate doprinos nominovanih za Šestoaprilsku nagradu, nije bilo Avde Huseinovića!

- -

Ime Huseinovića u oblasti kulture i umjetnosti predloženo je sa kandidatom Damirom Imamovićem.  Za Huseinovića glasalo je devet vijećnika, dvoje je bilo protiv, sedam suzdržanih i sedam nevažećih listića. Damir Imamović dobio je šest glasova vijećnika, protiv su bila četiri vijećnika, suzdržanih je bilo osam, a nevažećih sedam listića.

Simptomatično je da je bilo toliko nevažećih listića kako kod Huseinovića, tako i kod Imamovića.

Analizirajući ranija imena dobitnika Huseinović je i više nego zaslužio da mu ovo priznanje bude dodjeljeno. Iako je glasanje tajno, zna se da su gradski vijećnici iz Naše stranke favorizirali Imamovića.

-Žalimo zbog toga što naše kolegice i kolege u kategoriji “kultura i umjetnost” nisu u obzir uzeli da je Damir Imamović prije samo tri mjeseca proglašen najboljim umjetnikom Evrope. Damir Imamović je, kroz tradicionalnu bosanskohercegovačku muziku, njenu originalnu i inovativnu interpretaciju, ali i autorski rad uspio da naš grad i državu vratio na mapu međunarodne muzičke scene, jer se radi o značajnom priznanju koje dodjeljuje britanski magazin Songlines. O Bori Kontiću, koji također nije izabran, ne treba posebno govoriti. Ne prepoznati njega kao vrijednog za Šestoaprilsku nagradu znači ne smatrati vrijednim predratne emisije kao što su Primus, Top lista nadrealista ili Omladinski program Radija Sarajevo, kao ni njegov ratni rad ili poslijeratno pokretanje Mediacentra te niza projekata koji su unutar njega pokrenuti. Posebno je ponižavajuće da je Kontić zaobiđen i prošle godine – navode iz Naše stranke.

- -

Postavlja se pitanje zar Grad Sarajevo i oni koji su birani od Sarajlija na pozicije nemaju potrebu odati čast ljudima koji su cijeli svoj život posvetili tragajući za istinom, dokumentujući kroz brojne filmove šta se događalo ’90 godina za vrijeme agresije na Bosnu i Hercegovinu. Huseinović je, bez obzira na odluku kakva je jučer donesena, doprinio na istraživanju i dokazivanju istine ratnog Sarajeva.

Zažmirili su u Našoj stranci, ali očito i vijećnici drugih partija, na sve što je Huseinović uradi. A uradio je puno. Među značajnijim filmovima Huseinovića su: “Vanzemaljci iznad Sarajeva“ (2008), ”Daleko je Tuzla“ (2010), ”Bosna ili smrt“ (2011), ”A bili su samo djeca“ (2012), ”Na Drini krvavi Višegrad, prijedorska polja smrti, logori smrti” (2014), ”Herceg Bosna, zločin i kazna” (2015), ”Operacija Sana 95.- nedovršena pobjeda“ (2015), ”Bošnjaci, genocid u kontinuitetu” (2016), ”Prvi mart – Put u nezavisnost“ (2017), “Usporeni genocid“ i Ubijeni prirodnom smrću” (oba 2021). ”Postupi po naređenju: Dželati u plavom (2022)”. Premijeru novog dokumentarnog film ”Ovamo daleko – Atentat na Bosnu” održao je povodom 30. godišnjice nezavisnosti Bosne i Hercegovine, 1. marta 2022. godine. Realizacija samo ovog filma trajala je od 2016. do 2021. godine.

Ovaj poštovani bh. režiser, novinar i publicist mimo granica naše zemlje svojim ratnim dokumentarcima, koji govore o bošnjačkom stradanju u proteklom ratu, čuva istinu od zaborava. Država trenutno nema boljeg, ali politika je odlučila da stane u ime svojih interesa protiv njegovog rada i doprinesa historiji. Ko to ima pravo na to samo zato jer želi ugoditi politici?

Dešavanja nakon objave imena dobitnika komentarisao je Vedad Deljković, šef Kluba SDA u GV Sarajeva.

– Vrlo sam tužan i razočaran neuspjehom Gradskog vijeća da 30 godina nakon posade izglasaju šestoaprilsku nagradu Avdi Huseinoviću koji se svih tih godina jako trudio da nas kroz svoje filmove podsjeća na istinu kojoj smo svjedočili, i da nas tako drži budnim – kazao je za Index.ba Deljković.

Alem Logo vijećnik Naroda i Pravde (NIP) razočaran je što nagrada nije došla u ruke Huseinovića.

– Tužan sam da Avdo Huseinović nije dobio Šestoaprilsku nagradu. Od svih navedenih kandidata Avdo je čovjek koji je za promociju istine učinio ubjedljivo najviše za našu domovinu – rekao je Logo za Index.ba, koji navodi da samo licemjerima odgovara tajno glasanje.

– Licemjeri u njemu uživaju. Gledaju vas u oči, kunu se a lažu. Tajno glasanje im služi da zadvolje svoje šefove, svoju pohlepu i životnu neostvarenost. Tužan sam sa kakvim osobama dijelim gradske klupe – kaže Logo.

Kažu da će se zalagati da u budućnosti glasanje za Šestoaprilsku nagradu bude javno, kako se ovakve stvari ne bi ponovile.

Najnovije

Cameron: Velika Britanija glasat će za rezoluciju o genocidu u Srebrenici

Britanski ministar vanjskih poslova David Cameron izjavio je da je jasno da je u Srebrenici bio genocid i da...