Našoj zemlji nedostaje vozača, građevinskih radnika, kuhara, farmaceuta

Preporučujemo

Potražnja za radnom snagom i u Bosni i Hercegovini sve je intenzivnija.

Trend odlaska radnika u zemlje sa svjetlijom budućnosti nije zaobišao ni BiH, koja od zemlje s visokom stopom nezaposlenosti postaje ona koja bi u budućnosti mogla uvoziti radnu snagu.

- -

Kako su pokazala ranija istraživanja portala mojposao.ba, najtraženija zanimanja za kojima su tragali poslodavci tokom pandemijske godine bili su operateri u pozivnim centrima, vozači, građevinski radnici, no sudeći prema objavljenim oglasima, ta zanimanja mogla bi biti tražena i u ovoj godini.

Deficitarna zanimanja

Kako bi se na neki način situacija stabilizirala kada je u pitanju radna snaga, u ovoj godini u BiH se planira uvoz 1.360 stranih radnika raznih profila, kao što su voćari, stočari, peradari, krojači, šivači, pekari, slastičari, tesari, zidari i moleri, vozači u međunarodnom saobraćaju itd.

Ukupna godišnja kvota radnih dozvola za produženje i novo zapošljavanje stranaca u BiH u 2022. godini iznosi 1.360 – od čega se na FBiH odnosi 670, RS 600 i Distrikt Brčko 90. U prijedlogu odluke o utvrđivanju godišnje kvote radnih dozvola za zapošljavanje stranaca u BiH za 2022. godinu, koji je u formi konsultacija, precizirano je da je planirano produženje 740 već izdatih radnih dozvola, a u planu je i izdavanje dodatnih 620 za novo zapošljavanje.

- -

Kada je u pitanju novo zapošljavanje stranaca u 2022. godini, iskazana je potreba i za profilima kao što su rukovoditelj teškim građevinskim mašinama, elektroničar, industrijski tehničar, mašinski tehničar, metalostrugar, mesarski tehnolog, elektromehaničar, bravar te tehnolog.

Na popisu traženih zanimanja nalaze se i tesari, zidari, moleri, fasaderi i armirači. Uz navedena, tu su i zanimanja kao što su komercijalist, trgovac, hotelski recepcionar, poslovođa, kuhar nacionalne kuhinje, konobar, turistički vodič, programer, a iskazana je potreba i za nastavnicima deficitarnih zanimanja te farmaceuta.

Najplaćeniji i traženi

Viši menadžer posao je u kojem se mjesečno zarađuje 3.863 KM, pokazali su to podaci portala plata.ba, čije je istraživanje obuhvatilo visine prosječnih plaća nekoliko stotina radnih mjesta širom BiH.

Lizing direktori zarađuju 3.377 KM, dok IT direktori zarađuju 3.240 KM, prema podacima navedenog portala.

Zanimanje koje je zauzelo peto mjesto na popisu najplaćenijih zanimanja je direktor sektora u bankarstvu, a svima koji obavljaju ovaj posao mjesečno na račun “legne” 3.134 KM. Dok se s navedenim zanimanjima itekako dobro zarađuje, imamo i ona u kojima mjesečna zarada iznosi između 600 i 700 KM, a to su šivači, čistači, portiri, radnici u osiguranju…, piše Večernji.ba.

Najnovije

EUFOR objavio novi snimak vježbe s Oružanim snagama BiH, učestvovali i vojnici iz tri evropske zemlje

Pripadnici EUFOR-a u Bosni i Hercegovini nastavili su aktivnosti u sklopu vojne vježbe "Meleager" koja se izvodi na tlu...