Nestala ploča sa Starog mosta u Klepcima kod Čapljine vraćena i ugrađena u njegov korkaluk

Preporučujemo

Na Starom mostu u Klepcima kod Čapljine, poznatom kao Mustajbegov most, hitni konzervatorsko-restauratorski radovi su završeni nakon što je vraćena nestala polača iz njegove ograde- korkaluka.

No, vraćanje punog sjaja nacionalnom spomeniku BiH još na dugom štapu.

- -

Iz Stručne službe za lokalni ekonomski razvoj i evropske integracije Grada Čapljina tvrde da je nestala ploča stara više od 500 godina i teška tonu i pol vraćena zahvaljujući građanima Čapljine i da je projekt hitnih konzervatorsko- restauratorskih radova završen sukladno planskoj dokumentaciji i elaboratu statičke stabilnosti mosta.

Vidljivi dio tih radova kako navode vezan je za polaganje kaldrme, izradu vijenaca, izradu korkaluka-ograde te čišćenje mosta od agresivne vegetacije.

“Ova faza će se nastaviti kako bi pojačali sigurnost kako za sami most tako i za građane i turiste koji ga posjećuju. Ali kompleksnost u nadležnostima vezanim za nacionalne spomenike od Komisije za nacionalne spomenike BiH, Federalnog ministarstava prostornog uređenja, Zavoda za zaštitu nacionalnih spomenika i ostalih institucija koje u svom domenu imaju brigu i sredstva za nacionalne spomenike, odobrenja i dozvole za sanaciju istih daju sporo ili nikako. Tako da su jedinice lokalne samouprave u stalnoj borbi za dozvole kao i mogućnostima ili nemogućnostima proračuna jedinica lokalne samouprave i grantovima”, pojašnjavaju za Klix.ba

Sigurnost građana i turista im je kako kažu na prvom mjestu, kao i zaštita i sanacija nacionalnih spomenika na području cijele Čapljine i da svečano otvaranje Starog mosta u Klepcima u ovim zahtjevnim gospodarskim uslovima nije bilo njihov pokretač.

- -

“Do sada je Grad Čapljina zajedno s Federalnim ministarstvom kulture i sporta uložio, kako u pripremnu dokumentaciju tako i sanaciju Starog mosta u Klepcima, 98.054 KM. Sukladno projektnoj dokumentaciji troškovi cjelokupne investicije za vraćanje punog sjaja Starom mostu u Klepcima iznose 1.881.000 KM. No, u procesu traženja sredstava i dozvola koji s naše strane traje od 2018. godine, zanimanje za projekt i njegovu potporu smo imali sukladno mogućnostima jedino od Federalnog ministarstva kulture i sporta”, kazali su nam iz Grada Čapljina.

Napominju da Čapljina ima devet nacionalnih spomenika, bogatu prirodnu i kulturnu baštinu i da su svi segmenti ljepota Čapljine važni za razvoj turizma ne samo ovog grada, regije Hercegovina nego i Bosne i Hercegovine.

Najnovije

Islamska zajednica: Ozbiljno shvatiti prijetnje koje su izrečene u Skupštini RS-a

Rijaset Islamske zajednice reagovao je na prijetnje i uvrede koje se izrečene tokom posebnih sjednica Narodne skupštine RS-a u...