Ni večerašnja proslava 9. januara nije učinila Rs starijom od Dejtona, a neće ni buduće

Preporučujemo

 

Godinama nakon što je Ustavni sud BiH potvrdio da je 9. januar, kao dan Rs neustavan, vlasti ovog entiteta nastavile su ga obilježavati s još više žara, s još većim paradama, sa više prisutnih zvaničnika Srbije i s još više besmislenijih govora, piše Istraga.ba.

- -

Večerašnje pompezno obilježavanje nije sakrilo činjenicu da je Ustavni sud BiH potvrdio da bosanskohercegovački entitet Republika srpska nema kontinuitet sa paradržavom Republikom srpskom formiranom 9. januara 1992. godine.

Upravo je i jedini smisao određivanja 9. januara za dan Rs bio dokazati kontinuitet, a što je i članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović jasno kazala 2019. godine.

– Ovdje je cilj jasan, oni žele da pokažu da Republika srpska nije postojala prije Dejtona. Historijska činjenica je da je Republika srpska nastala prije rata i prije Dejtona.

Rs je u Dejtonu verifikovana važnim međunarodnim ugovorom koji nas u krajnjem slučaju drži zajedno na okupu u BiH – izjavila je tada Cvijanović.

- -

Neustavno obilježavanje neće promijeniti stvarnost. Koliko je to važno vlastima u Rs govori i prošlogodišnja izjava SNSD-ovog delegata u Domu naroda Parlamenta BiH Radovana Kovačevića, data kao odgovor na saopštenje PIC-a da eniteti nisu države i da postoje isključivo po osnovu Ustava BiH i da nemaju vlastiti suverenitet.

– Rs je pot­pi­sa­la sve anek­se Dej­ton­skog spo­ra­zu­ma, uklju­ču­ju­ći i Aneks 4, Ustav BiH, i Aneks 10, ko­ji de­fi­ni­še ime­no­va­nje, nad­le­žno­sti i pra­va vi­so­kog pred­stav­ni­ka.

U skla­du s tim anek­som, vi­so­ki pred­stav­nik u BiH tre­nut­no ne po­sto­ji. Ni u jed­nom anek­su ili bi­lo gdje, ni­smo na­i­šli na po­sto­ja­nje PIC-a – rekao je Ko­va­če­vić.

Kovačević je upravu kada kaže da je Rs potpisala anekse, ali ne paradržava Republika srpska, već bosanskohercegovački entitet Republika srpska.

A potpisala ih je tek nakon što je potpisan Opći okvirni sporazum, koji su potpisale Republika Bosna i Hercegovina, Republika Hrvatska i Savezna Republika Jugoslavija, a ne Republika srpska.

Aneksi jesu sastavni dio sporazuma, ali nisu osnovni sporazum na osnovu kojeg su aneksi potpisani. Dakle, aneksi su jedno, a Opći okvirni sporazum drugo.

S tim u vezi, Rs je stekla status administrativne jedinice u Bosni i Hercegovini Općim okvirnim sporazumom, a tek nakon toga je mogla potpisati Anekse.

Odnosno, Republika Bosna i Hercegovina je prethodno dala saglasnost administrativnim jedinicama da se pojave u aneksima.

Samim tim, Bosna i Hercegovina ima kontinuitet potvrđen Općim okvirnim sporazumom za mir, što je potvrđeno i Ustavom BiH. A entitet Rs ga nema.

Narušavanje Dejtonskog mirovnog sporazuma, iako za to optužuju sve druge, provode zvaničnici Rs obilježavanjem 9. januara.

Republika srpska ima izbor biti legalni entitet u Bosni i Hercegovini, što trenutno i jeste, ili rizikovati da izgubi vlastiti status, konstantnim pokušajem slabljenja Bosne i Hercegovine.

Mijenjati entitet za paradržavu je ogroman rizik.

Najnovije

Evropa se mora probuditi, američka ekonomija “gazi” EU: Zaostatak sve veći, a dolazak Trumpa sve komplikuje

Razlika u ekonomskim parametrima Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije postaje sve izraženija, dok ključni pokazatelji ukazuju na sve...