IGRE BEZ GRANICA Novalić negira prodaju BH Telecoma, cijene dionica u padu, novi program preporučio privatizaciju

Preporučujemo

Priče o prodaji dva bh. telecom operatera su poznate javnosti već godinama, dok su sve glasnije u posljednjih godinu dana. Ipak, čini se da nas je dokument Direkcije za ekonomsko planiranje BiH uveo u završnicu ove trke i pokazao da špekulacije nisu bile bez razloga. Završni udarac tek čekamo.
Naime, Direkcija je 13. marta objavila Program ekonomskih reformi za 2018.-2020. godinu. U njemu se navodi kako “postoji mogućnost početka privatizacije i restrukturiranja dijela javnih preduzeća BH Telekom d.d. Sarajevo i HT Telekom d.d. Mostar čija se prodaja spominje kao dio provođenja dijela usvojene Reformske agende”.
Vijeće ministara BiH je na 119. sjednici održanoj 31. oktobra 2017. godine razmotrilo i usvojilo Informaciju o aktivnostima na izradi ERP-a za 2018.-2020. godine i Plan aktivnosti koji je predložila Direkcija za ekonomsko planiranje, kako je navedeno u ovom dokumentu.
S druge strane, Vlada Federacije Bosne i Hercegovine informacije o prodaji operatera uporno poriče.
Tako je 2017. godine premijer FBiH Fadil Novalić ponovio više puta da u “ovom mandatu neće biti prodaje BH Telecoma” te je za TV1 rekao da su i ova i HT Eronet dobre bh. kompanije koje imaju dobar promet i profit. Ipak, dodao je i da je tržište postalo konkuretno te da su angažovani međunarodni stručnjaci zaduženi napraviti detaljnu analizu i predložiti šta učiniti kako bi oba telecoma poslovala bolje i donosila veći profit.
Zatim je Vlada FBiH prošli mjesec usvojila plan i program rada Agencije za privatizaciju za 2018. na sjednici u kojem se navodi da nije predviđena privatizacija BH Telecoma u toku ove godine”.
Navedeno je i da su informacije, koje su se pojavile u medijima,  isključivo špekulativne prirode. Također, nakon sjednice je rečeno i da je privatizacija predviđena Planom privatizacije, a on nije naveden za 2018. godinu.
Nekoliko dana kasnije, u medijima je izašlo Dopunsko pismo namjere Vlade FBiH Međunarodnom monetarnom fondu (MMF) gdje se govori suprotno. Naime, u pismu se navodi da se čeka dubinska analiza BH Telecoma i HT Eroneta što je, kako su potvrdili analitičari, samo uvod u prodaju.
“Vlada FBiH nije bila u mogućnosti da poduzme sveobuhvatan proces privatizacije zbog tehničkog kašnjenja u pribavljanju izvještaja o temeljitoj procjeni (due diligence) i nedostatak interesa kupaca. Ipak, organi vlasti imaju namjeru okončati već pokrenutu finansijsku i operativnu temeljitu procjenu (due diligence) (prethodna mjera za ovaj pregled) BH Telecom i HT Mostar, do septembra 2018. godine”, navedeno je u pismu.
Pismo je objavila Vlada RS, a potpisali su ga premijer Federacije BiH Fadil Novalić i federalna ministrica finansija Jelka Milićević.
Ni izvještaj o cijenama dionica ne ide u prilog ovoj kompaniji.
Tako je cijena dionice u decembru 2016. godine iznosila oko 15 KM, dok je cijena danas, 28. marta 2018. godine, nešto viša od 12 KM. Medijske špekulacije, kako ih je premijer nazvao, odrazile su se i na cijene ovih dionica pa se cijena dosta smanjila za nešto više od godinu dana.
A da je riječ o nečemu više, potvrdio je i Sindikat BH Telecoma u januaru ove godine. Predsjednik Sindikata Fikret Alić rekao je kako oba bh. operatera nisu potpisala kolektivni ugovor te da je to samo priprema za privatizaciju. Ovo je treća kalendarska godina bez kolektivnog ugovora.
Naravno, Vlada je odmah negirala sve navode te su naveli kako je to “pokušaj politizacije ovog pitanja u korist SDP-a i drugih opozicionih partija”. Odbranili su se i tvrdnjama kako je Sindikat BH Telecoma jedini odbio potpisati ugovor “pokušavajući zadržati neodrživo visok nivo prava i privilegija koje su druge konkurentske kompanije na domaćem tržištu smanjile kako bi se prilagodile poslovanju u uvjetima opadajućih prihoda i dobiti”.
Ipak, nakon ovog dokumenta Direkcije za ekonomsko planiranje BiH nema dileme – ušli smo u završnicu utrke. Konačni udarac će se zadati uoči izbora 2018. godine – nakon isteka mandata, kako je premijer i najavio – između redova.
(Ines Sandžaktarević)

 

Najnovije

EUFOR objavio novi snimak vježbe s Oružanim snagama BiH, učestvovali i vojnici iz tri evropske zemlje

Pripadnici EUFOR-a u Bosni i Hercegovini nastavili su aktivnosti u sklopu vojne vježbe "Meleager" koja se izvodi na tlu...