Nismo se, brate, ništa dogovorili: Trojka, HDZ i SNSD uspješni su bili samo u imenovanju svojih kadrova

Preporučujemo

Nakon što su propala bar dva termina, u utorak su se konačno, nakon skoro četiri mjeseca, sastali predstavnici stranaka koje čine vladajući koaliciju na nivou Bosne i Hercegovine.

– Nismo se, brate, ništa dogovorili – kratko i jasno je kazao Milorad Dodik, predsjednik SNSD-a.
Nije prvi put da je ovakva rečenica izgovorena nakon sastanaka vladajućih stranaka, SNSD-a, HDZ-a i Trojke (SDP, NiP i Naša stranka).
Dodgovor da će se dogovarati postizan je u barem još četiri slučaja u protekle dvije godine, a onda kada su saopćili da su postigli dogovor bilo je o imenovanju ministra, usvajanju budžeta s bar pola godine zakašnjenja, koracima koje će poduzeti…

- -

Na posljednjem sastanku u Sarajevu, održanom 5. novembra, lideri stranaka su se požalili da im je bilo hladno, pa će se valjda dogovarati neki drugi put.
Prethodni sastanak održan je 1. jula u Mostaru. Tada su dogovorili da se ide u usvajanje budžeta institucija Bosne i Hercegovine za ovu godinu, koji je po propisima trebao biti usvojen do kraja prošle godine.
Prije toga, sa sastanka 13. maja Dodik je u Sarajevu poručio da se “nismo ništa konkretno dogovorili, jer nije bilo moguće dogovoriti”. I tada su pokušavali dogovoriti budžet BiH, a razgovarali su o Izbornom zakonu BiH i Planu rasta EU-a za BiH.
– Vrtimo se u krug. Ovo sve postaje besmisleno – poručila je tada Željka Cvijanović iz SNSD-a, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine.

Sastanak je održan i 27. februara u Mostaru. Dodik, kao i njegove kolege Nermin Nikšić, lider SDP-a, i Dragan Čović, lider HDZ-a, saopćio je da nije bilo ništa od dogovora o evropskim zakonima. Tada su pak izrazili uvjerenje da “u idućih sedam do deset dana možemo riješiti još neka pitanja: zakon o sudu, sprečavanju sukoba interesa i Izborni zakon”.
O istim zakonima su govorili i na sastanku 8. februara, ali se nisu dogovorili.

Zakon o sprečavanju sukoba interesa kasnije je usvojen, a bio je predmet “čvrstog” dogovora i prošle godine. Nakon više sastanaka partnera u vlasti usvojen je i zakon o sprečavanju pranja novca.
Najveću pažnju ove godine izazvao je sastanak u Laktašima, kod Dodika, održan 18. januara. Tada su iz SNSD-a kazali da su se dogovorili, a iz Trojke da nisu. Šta tačno, bilo je danima nerazjašnjeno. Onda su procurili dokumenti koje je NiP pokušao negirati. Između ostalog, radilo se o, prema izjavama iz SNSD-a, izbacivanju stranih sudija iz Ustavnog suda BiH, što Dodik godinama zagovara.

Kada je u pitanju prošla godina, sastanak održan 16. oktobra u Istočnom Sarajevu su iz vladajuće koalicije ocijenili “pomakom na evropskom putu”.
Dogovoren je zakon o sudovima i o sprečavanju pranja novca kao i to da će biti usvojeni do kraja mjeseca. Zakona o sudovima nema ni godinu poslije, a ovaj o sprečavanju pranja novca, kako smo naveli, usvojen je 2024. godine, a ne do kraja prošle, kakav je bio dogovor.
Trvdim sastankom je Elmedin Konaković, lider NiP-a, nazvao onaj održan 6. septembra 2023. u Sarajevu. Razgovarano je o onome šta treba donijeti.
– Izlazimo iz perioda velike medijske i političke galame – bila je Dodikova poruka i poslije sastanka 24. jula 2023.
Tada su iz Trojke rekli da je dogovoreno usvajanje seta evropskih zakona. Dogovoreno je i imenovanje SNSD-ovog Srđana Amidžića za ministra finansija i trezora Bosne i Hercegovine. Iz Trojke ni riječi nisu rekli o neustavnom, antidržavnom pa i antievropskom zakonu koje je donijela Narodna skupština RS-a. Jedan od njih je zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH.
A od seta evropskih zakona 22. augusta, tik nakon još jednog sastanka koalicije, na sjednici Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine usvojene su izmjene i dopune Zakona o VSTV-u koje su kasnije više puna mijenjanje jer nisu bile dobre, usvojene su izmjene i dopune Zakona o ombudsmenima za ljudska prava i Zakon o slobodi pristupa informacijama koje su iz nevladinog sektora ocijenili nazadovanjem.

- -

I onaj sastanak od 30. juna prošle godine završen je bez dogovora. Bio je u Konjicu, a javnost ga pamti po tome što je Dodik opsovao genocid u Srebrenici.
Sastanak 30. marta prošle godine također nije donio ništa konkretno. Samo je, prema izvještajima medija, nakon sastanka ocijenjeno da su zadovoljni dosadašnjim funkcionisanjem, te da će održavati sastanke svaki mjesec.

Najnovije

Bećirović žestoko kritikovao Cvijanović: Zloupotrijebila je funkciju, odlikovanje Putina dovoljno govori

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović reagovao je na izjave predsjedavajuće Predsjedništva BiH Željke Cvijanović tokom njenog boravka...