Njemačka u budžetskoj krizi, ostala uskraćena za 60 milijardi eura

Preporučujemo

Njemačka je u budžetskoj krizi nakon što je hitno zamrznuta potrošnja. To se desilo nakon što je Ustavni sud ove države presudio protiv preraspodjele neiskorištenih 60 milijardi eura.

Riječ je o novcu koji je prvobitno bio namijenjen za pomoć tokom pandemije koronavirusa, a namjera je bila da se usmjeri ka klimatskom fondu. Presuda je poremetila vladu kancelara Olafa Scholza u planiranju budžeta za sljedeću godinu. Ovo bi moglo imati finansijske posljedice do 2027., jer će se vlast morati zadovoljiti sa 60 milijardi eura manje.

- -

Novonastala situacija je dovela do kritika na račun mehanizma za ograničavanje budžetskog duga koji je uspostavljen 2009. Ovim mehanizmom je utvrđeno da budžetski dug može iznositi 0,35 posto državnog BDP-a, čime je znatno ograničena mogućnost zaduživanja. Na ovaj mehanizam se odgovorilo uvođenjem vanbudžetskih fondova.

Mehanizam, koji se naziva i budžetskom kočnicom, može se izbjeći u situacijama poput pandemije. To je bio slučaj prije tri godine, kada je vlast morala podržati cijelu ekonomiju, kao i prošle godine usljed rasta kamatnih stopa, rasta inflacije i cijene energenata.

Vanbudžetska sredstva su veća od vladinog budžeta – iznose 869 milijardi eura, a novac je raspoređen na klimatske fondove, subvencioniranje energenata, vojsku i još mnogo toga. Spomenutom presudom obustavlja se vanbudžetska potrošnja, osim u posebnim okolnostima.

Smatra se da je budžetska kočnica Njemačku učinila jednom od najsnažnijih pristalica fiskalne discipline u Evropi. No, kritičari su mišljenja da je za posljedicu imala to što država nije imala dovoljno mogućnosti da se povoljno zaduži za pravovremeno investiranje u industriji.

- -

Investitori su sve više zabrinuti da bi se to moglo negativno odraziti na njemačku konkurentnost na globalnom tržištu, posebno u trenutku kada se država bori sa sporim ekonomskim rastom i slabom potražnjom. Budžetska kočnica otežava planiranje dugoročnijih investicija.

Njemačka bi zbog navedene sudske presude mogla još više zaostajati u ostvarivanju klimatskih ciljeva, a čiji je rok za ostvarivanje do 2035., odnosno do 2045. U toku su rasprave da li budžetsku kočnicu treba ukinuti tokom 2023. i 2024.

Presuda bi također mogla dodatno poljuljati njemačku vladu koju čine koalicija Socijaldemokratske partije, Zelenih i Stranke slobodnih demokrata, a koja je već na klimavim nogama, prenosi Euronews.

Najnovije

Pravda po mjeri politike: Mostar traži odgovor na nejednak tretman kulturnih projekata

Pitanje izgradnje zgrade Hrvatskog narodnog kazališta u Mostaru ponovo je izazvalo burne reakcije javnosti i stručnjaka. Sumnje u legalnost...