NSRS raspravlja o podršci ‘suverenitetu’ Srbije na Kosovu

Preporučujemo

U Narodnoj skupštini Republike Srpske u utorak je počela rasprava o Prijedlogu rezolucije o zaštiti Srba na Kosovu i teritorijalnom integritetu i suverenitetu Republike Srbije.

Većinu u najvišem zakonodavnom tijelu ovog bosanskohercegovačkog entiteta predvodi Savez nezavisnih socijaldemokrata Milorada Dodika, koji je inače i predsjednik RS-a.

- -

Dodik negira nezavisnost Kosova i ima bliske odnose sa zvaničnim Kremljom i Beogradom.

Zbog protivljenja političkih predstavnika iz RS-a, Bosna i Hercegovina još nije priznala Kosovo kao nezavisnu državu, a državljani Kosova na teritoriju BiH mogu da dođu samo sa vizama pod određenim uslovima.

Šta se navodi u tekstu rezolucije?
Tekstom Rezolucije se podržava i pravo Srbije “da brani svoj teritorijalni integritet i suverenitet koji je zagarantovan međunarodnim pravom” te rezolucijom Ujedinjenih nacija 1244.

Rezoluciju je predložio Nenad Stevandić, predsjednik Skupštine RS i kadar SNSD-a. Istakao je da je dokument ponuđen i u skladu sa “djelovanjem nekih političara u BiH”.

- -

Kao primjer je istakao razgovor člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića sa predsjednicom Kosova Vjosom Osmani 3. juna u Ankari.

Tema razgovora bili su sporazumi koji omogućavaju slobodno kretanje sa ličnim kartama u regionu, priznavanje visokoškolskih diploma i kvalifikacija i profesionalnih kvalifikacija za doktore medicine, doktore stomatologije i arhitekte koje blokiraju predstavnici RS-a.

“Potrudio sam se da ponudim izbalansiran dokumenat koji sadrži poruke za mirom i deeskalacijom, ali čvrsto stoji na podršci pravima Republike Srbije da donosi odluke koje bi u nepredviđenim okolnostima zaštitile naš narod na Kosovu, bez obzira na njihovu težinu”, rekao je Stevandić.

Igor Crnadak, poslanik opozicione Partije demokratskog progresa istakao je kako je nova rezolucija o Kosovu “besmislena i bespotrebna” s obzirom na ranije stavove koje je usvojajala Skupština RS kojom se ne prihvata kosovska nezavisnost.

Ova tačka dnevnog reda predložena je zbog dešavanja na sjeveru Kosova, gdje grupe građana svakodnevno od 30. maja, protestuju protiv novoizabranih, albanskih gradonačelnika opština.

Predstavnici srpske zajednice na Kosovu bojkotovali su vanredne lokalne izbore održane 23. aprila, te su zbog toga u četiri opštine na sjeveru Kosova izabrani gradonačelnici iz redova albanske zajednice.

Oni su 26. maja ušli uz pomoć policije u opštinske zgrade u Zvečanu, Zubin Potoku i Leposaviću, što je istog dana dovelo do protesta, a 29. maja je sve eskaliralo nasiljem između pripadnika Misije NATO-a na Kosovu (KFOR) i demonstranata.

Nasilje je navelo NATO da pošalje dodatnih 700 vojnika na Kosovo, pored 4.000 vojnika koji su već u zemlji.

Od početka tenzija, međunarodna zajednica neprestano poziva na preduzimanje koraka ka smirivanju situacije.

Najnovije

Radnici u obrazovanju HNK idu u generalni štrajk

Radnici u obrazovanju u Hercegovačko-neretvanskom kantonu odlučili su se na generalni štrajk a nakon što sa Vladom HNK niosu...