O godišnjem Izvještaju Evropske komisije: Poštovani Denise, ne znate šta i o čemu govorite!

Preporučujemo

Piše: Dr. Slaven KOVAČEVIĆ

Ono što posebno želim istaći, da u komentarima onih koji su vlast i onih koji su opozicija, nisam čuo bilo šta, što bi mi dalo osjećaj da oni znaju o čemu govore. Dakle, Europska komisija kada razmatra napredak zemlje potencijalnoga kandidata ili one zemlje koja je već kandidat, onda za svoju analizu koristi »Kopenhaške kriterije« ili kriterije iz Kopenhagena koji ih ima 3 (tri): politički, ekonomski i administrativno-institucionalni, u smislu prihvaćanja cjelokupne europske pravne stečevine. Ovi kriteriji, prošireni su četvrtim Madriškim kriterijem ili stanjem u javnoj upravi. Jeste li čuli nekog iz vlasti ili opozicije da govori ovim europskim jezikom? Naravno da niste jer se oni takmiče u nadmudrivanju, iako sve manje znanja i mudrosti vidimo i kod jednih i kod drugih.

- -

Da malo poredamo stvar, za vas kojima su euroatlantske integracije važne i u tom pogledu želite znati šta je tačno po srijedi sa ovim izvještajem o napretku BiH koji je sačinila Europska komisija, u kojem je naša zemlja jako loše ocijenjena.

Politički kriterij, ukratko kaže da se razmatra osposobljenost zemlje za obezbjeđivanje demokracije (dakle kod nas NIŠTA), vladavina prava (opet kod nas ništa), zaštita temeljnih ljudskih prava (kod nas veoma malo, skoro NIŠTA) i zaštita prava manjina (kod naš NIŠTA). Ovaj politički kriterij, Bosna i Hercegovina nije nimalo akceptirala, niti je učinila bilo šta u tom pogledu. Tu je recimo, jako bitna stvar ispunjavanja presuda Europskog suda za ljudska prava iz Strassbourga, primarno, a poslije i SVIH odluka Ustavnog suda BiH, a ne samo jedne.

Ekonomski kriterij kaže da se razmatra mogućnost zemlje da primjeni i organizira slobodno tržište, po europskim standardima i da u tom pogledu bude osposobljena za konkurentske izazove koje nameće ulazak u veće tržište. Dakle, da u jednoj rečenici da kažemo, jedno veliko NIŠTA, jer ovdje ima nekih malih naznaka slobode tržišta, ali niti ima proizvodnje, niti investicija, da bi postojalo to neko adekvatno i željeno slobodno tržište. Što se tiče konkurentosti, osim možda par svijetlih primjera, u najvećoj 99.9% mjeri ovdje nema dovoljno potencijala za konkurentske izazove.

Administrativno-institucionalni kriterij jasno kaže da moraju postojati institucije vlasti koje su u stanju prihvatiti cjelokupnu europsku pravnu stečevinu. Jasno je kako ovdje tako nešto ne postoji, eto ga primjer HDZ-ov prijedlog izmjena Izbornog zakona BiH, koji je svjetlosnim godinama daleko od europskih principa i standarda. To je samo jedan od primjera da je europska pravna stečevina u Bosni i Hercegovini nepoželjan sustanar.

- -

Madriški kriterij, javna uprava, kod nas je jako upitan jer je javna uprava postala najpoželjniji poslodavac, pa se u tolikoj mjeri razmnožila i raširila da bi njena reforma vrlo izvjesno bila suviše bolna. Previse tamo radi tečića i amidžića. Dakle, naša zemlja opet veliko NIŠTA u tom pogledu.

E sad, samo jedan rečenica o ovome što kaže Denis Zvizdić, predsjedavajući Vijeća ministara BiH. Dakle, poštovani Denise, ne znate šta i o čemu govorite, jer vaša Reformska agenda ili Mehanizam koordinacije od preko 1.000 osoba, nisu dijelom Kopenhaških kriterija, pa kad pogledate šta ti kriteriji kažu, onda je jasno da ova zemlja nije učinila nikakav napredak. Čemu vam služi Direkcija za europske integracije, zašto vas oni ne obavijesti o ovome što govorim, a primaju jako dobre pare da bi to morali znati.

I jedan rečenica o opoziciji. Populizam je najsloženiji politički oblik za održati u kontinuitetu duži vremenski period, jer najčešće jako kratko traje i ne daje dugoročno veće rezultate. Bilo bi dobro, kada biste i vi znali šta govorite kada su u pitanju Europska unija i pristupanje njoj, kroz njene, a ne vaše kriterije. Sve ovo što sam čuo ovih dana, osim što je jako patetično, nije mi ostavilo nimalo prostora da osjetim da znate šta govorite, a znate hodati po Briselima i Strazburima, o trošku građana ove zemlje, a niste čuli za Kopenhaške kriterije, sa proširenim Madriškim kriterijima.

Jedini koji jeste govorio u okviru ovih kriterija je Lars-Gunnar Wigemark. Hirurški precizno, dovoljno shvatljivo i europskim jezikom.

Najnovije

Islamska zajednica: Ozbiljno shvatiti prijetnje koje su izrečene u Skupštini RS-a

Rijaset Islamske zajednice reagovao je na prijetnje i uvrede koje se izrečene tokom posebnih sjednica Narodne skupštine RS-a u...