O situaciji u BiH / Neimenovani zvaničnik EU u izjavi za CNN: Međunarodna zajednica ne smije previše pritisnuti Srbe

Preporučujemo

Napominju kako je član Predsjedništva BiH, Milorad Dodik, već nekoliko puta do sada prijetio secesijom Republike Srpske, ali ističu kako je ovaj put krenuo korak dalje, s ozbirom na najavu formiranja svoje vojske i pravosudnih institucija.

“U zemlji u kojoj su etničke podjele između Srba, Bošnjaka i Hrvata dovele do počinjenja ratnih zločina u novijoj historiji, ovaj nivo napetosti čini posmatrače veoma nervoznim”, piše CNN.

- -

U njihovoj analizi istaknuto je kako nijedan mirovni sporazum ne može izbrisati ubistva i sistematska silovanja, te kao primjer toga navode genocid u Srebrenici.

“Tenzije između zajednica traju još od kraja rata i potpisivanja Dejtonskog sporazuma uz posredovanje SAD-a. Nijedan mirovni sporazum ne može izbrisati ubistva, sistemska silovanja i druge strahote koje su ljudi proživjeli tokom rata, ali jedan incident ostaje u sjećanju više od drugih: genocid u Srebrenici koji se dogodio između 11. i 22. jula 1995. godine”, napisano je.

CNN napominje kako Dodik odbija priznati konačne presude Međunarodnog suda u Haagu, te da zato ne želi ni prihvatiti Zakon o zabrani negiranja genocida.

“Ranije ove godine je o zakonu rekao: ‘Ovo je ekser u kovčegu Bosne… Republika Srpska nema drugu opciju osim da započne … raspad’. Posmatrači strahuju da bi, čak i ako Dodik ne krene ka secesiji, njegovi postupci mogli ozbiljno destabilizovati zemlju i izazvati nasilje, prisilne migracije i mizeriju običnih ljudi”, ističe CNN.

- -

Povodom priče o političkoj situaciji u BiH, CNN je kontaktirao nekoliko osoba povezanih sa našom zemljom. Između ostalih, tu je i Arminka Helić, zastupnica u britanskom Domu lordova.

Ona je istakla kako građani u BiH ne žele nasilje.

– Daljnji korak ka secesiji vjerovatno bi doveo do reakcije. Nema šanse da se razbijanje Bosne i Hercegovine obavi mirnim putem, rekla je Helić.

Jasmin Mujanović, politički analitičar, za CNN je istakao kako bi eventualni sukob na području BiH bila katastrofa za Europsku uniju, jer bi to predstavljalo još jednu veliku sigurnosnu krizu u, i onako, već nestabilnoj Europi.

Neimenovani zvaničnik EU istakao je zabrinutost EU zbog situacije u našoj zemlji. A interesantno je to da je u izjavi za CNN kazao kako međunarodna zajednica ne smije previše pritisnuti Srbe, zbog straha da ih ne bi “gurnuli u ruke Rusije”.

Mnogi na Zapadu u četiri oka prihvataju da do sad ništa nije urađeno i da bi sada moglo biti prekasno. Više izvora u EU, NATO-u i široj evropskoj diplomatskoj zajednici izrazilo je žaljenje zbog historijskog neuspjeha Zapada da uvede sankcije ili drugačije postupi protiv onih koji raspiruju vatru u Bosni i Hercegovini.

– Dodika i njegovu kliku secesionista i poricatelja genocida međunarodna zajednica dosljedno umiruje već 15 godina. On govori o, i ide prema, secesiji od 2006. godine, izjavila je Helić.

Govoreći o nekim intenzivnijim akcijama EU, neimenovani zvaničnik je kazao kako za to nema baš pretjerane volje među pojedinim državama, te konstatuje da je teško uključiti sve članice u jednu vrstu odlučivanja, ako im se na drugi način ne ponude ustupci.

 

 

Najnovije

Ujedinjeni HDZ i SNSD preglasali Bošnjake u Vijeću ministara BiH: Iz dobiti Centralne banke BiH isplatiti dug prema Viaductu

  Ministri HDZ-a i SNSD-a su na današnjoj sjednici Vijeća ministara Bosne i Hercegovine preglasali bošnjačke ministre i usvojili prijedlog...