Solak najavio da će pratiti sve svjetske zemlje a prati samo Vučića

Preporučujemo

Federalni štab civilne zaštite donio je odluku o zabrani kretanja svim osobama mlađim od 18 godina i starijim od 65 godina na području Federacije BiH 20.3.2020. godine. 

Naredba je prvobitno važila do 31.3.2020., a potom je produžena do 30.4.2020. godine, nakon čega bi se  navodno trebale mjere prevencije širenja koronavirusa ublažavati, dok se ne bi stvorili uslovi za potpuno ukidanje.

- -

Danas se u okviru redovnog obraćanja predstavnika federalnih institucija povodom širenja koronavirusa, javnosti obraćao načelnik Federalnog štaba civilne zaštite Fahrudin Solak.

Recept prepisan od Vučića

Također, danas je i tačno mjesec dana koliko se sprovode ove rigorozne mjere. Nedavno je u svojoj izjavi za medije načelnik Federalnog štaba Civilne zaštite Fahrudin Solak “zaprijetio” građanima da će svi ispaštati zbog neposlušnih pojedinaca i da je moguće uvođenje policijskog sata u trajanju od 24 sata dnevno. Čak je spominjao potpunu zabranju kretanja u trajanju od 15 dana svim stanovnicima FBiH. Na isti način je predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić disciplinovao narod u Srbiji, prvo je prijetio sa policijskim satom od 24 sata, pa je našao alternativu.

Iako od svih zemalja u regionu Srbija bilježi najveći broj zaraženih i smrtnih slučajeva uzrokovanih koronavirusom, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je ublažavanje mjera. Pored toga što će policijski sat trajati kraće i što će penzioneri određenim danima u sedmici moći izaći iz svojih domova, najavljeno je otvaranje svih radnji od 27. aprila. To znači da će se otvoriti zanatske radnje, frizerski saloni, a od 4. maja hoteli, ugostiteljski objekti, a u funkciji će biti i javni gradski prijevoz.

- -

Fahrudin Solak je također najavio ublažavanje trenutnih mjera kojima se prevenira širenje koronavirusa, ali je i naveo da su trenutne na snazi do 30. aprila.

U izjavi za medije, 18.4.2020. godine,  rekao je: “U međuvremenu ćemo razmotriti da li će se uvoditi neke mjere ili neke od ovih popuštati. Pratit ćemo i svjetske zemlje i preporuke Svjetske zdravstvene organizacije ali moramo biti veoma oprezni.”

Kada je riječ o mjerama koje će ostati na snazi i nakon ukidanja stanja prirodne nesreće odnosno vanrednog stanja, Solak je kazao da će zadnje mjere koje će biti povučene su socijalna distanca i mjere zaštite u vidu maski i rukavica.

U svijetu povratak u školske klupe, javni gradski prijevoz opet u funkciji

Međutim, ako se odmaknemo od susjednih zemalja, vidjet ćemo da vlade širom svijeta sa padom broja novozaraženih poduzimaju prve korake prema ublažavanju ograničavajućih mjera.

Danska je, primjera radi, otvorila jaslice, dječje vrtiće i škole, dok Austrijanci mogu ponovno kupovati u prodavnicama alata i građevinskog materijala i u malim dućanima.

Premijerka Mette Frederiksen rekla je da je to „oprezna prva faza”. Prvi korak je otvaranje jaslica, vrtića i škola za djecu do 11 godina od 15.aprila. Vlada tako želi rasteretiti roditelje koji moraju raditi od kuće i brinuti se za djecu.

Španija je jedna od najviše pogođenih zemalja koronavirusom u svijetu, sa oko 166 hiljada zaraženih i preko 17 hiljada smrtnih slučajeva. U posljednje vrijeme stope zaraze kao i smrtnosti polahko opadaju, zbog čega država nije produžila svoje najstrožije mjere. Španci se vraćaju na posao, a javni gradski prijevoz je opet u funkciji.

Česi smiju igrati tenis ili golf. Trgovine, uključujući prodavnice za hobije, kuću, radionicu i vrt i trgovine s dijelovima za bicikle, otvorili su prošle sedmice.

Norvežani uglavnom slijede primjer Danske. Vrtići su se otvarili danas, a škole za djecu do 10 godina 27. aprila, kazala je premijerka Erna Solberg.

U epicentru pandemije, središnjem kineskom gradu Wuhanu, posljednja ograničenja ukinuta su prije dvije sedmice, više od dva i pol mjeseca nakon uvođenja karantina. Gradski prijevoz se normalizira, a avioni ponovno polijeću sa zračne luke.

Pandemija koronavirusa je u padu, proći će, neminovno. Međutim, postavlja se pitanje kakve će psihološke posljedice ostaviti na stanovnike BiH. I to one najugroženije i najosjetljivije: djecu i starije osobe. Alarmantno je da struka pušta sve na volju pojedincu i pojedincima. Gdje su sociolozi, pedagozi i psiholozi da kažu kako utiče na dječiju psihu naprasno zatvaranje u četiri zida? Ili, kako utiče na starije osobe, posebno samce, koji se raduju čak i odlasku do pekare da bi prozborili s prodavačicom ili susjedom.

Ne testirati ljude koji sumnjaju da su zaraženi koronavirusom, ili ih zatvoriti u kuće punih 28 dana je besmisleno.

Index.ba

Najnovije

Meteorolozi najavljuju jake pljuskove sa grmljavinom, značajnija količina saharskog pijeska

Meteorolozi sa Facebook stranice BHMeteo objavili su najnoviju vremensku prognozu za Bosnu i Hercegovinu. - Od večeras postepeno jačanje južnih...