Odluka SAD-a o kamatnoj stopi koju očekuje cijeli svijet bit će donesena danas

Preporučujemo

Zvaničnici američkih Federalnih rezervi sastat će se na jednom od najneizvjesnijih političkih sastanaka centralne banke u posljednjih nekoliko godina.
Borba američke banke First Republic Bank da osigura kapitalnu infuziju održala je zabrinutost za širi bankarski sektor dok vlasti razmatraju korake za dalje jačanje finansijske stabilnosti.

Iako su se nedavna previranja na tržištu ublažila, današnji sastanak Fed-a glavni je fokus za investitore, a trgovci su podijeljeni oko toga da li će američka centralna banka biti primorana da pauzira svoj ciklus povećanja kako bi osigurala finansijsku stabilnost.

- -

Finansijski kolapsi su uslijedili nakon oštrog rasta globalnih troškova zaduživanja, predvođenog SAD-om, što je šokiralo svjetsku ekonomiju i izazvalo zabrinutost zbog bolnog pada poznatog kao recesija. U središtu krize je američka centralna banka.

Od prošle godine, vlasti Federalnih rezervi su pod optužbama za podizanje kamatnih stopa, jer se bore da obuzdaju povećanje cijena koje povećavaju troškove života.

Nemilosrdno povećanje kamatnih stopa Fed-a, kako bi obuzdalo inflaciju, djelimično je okrivljeno za izazivanje najvećeg kolapsa u bankarskom sektoru od finansijske krize 2008. godine.

Kolaps Banke Silicijske doline (SVB), koja je potonula pod teretom gubitaka vezanih za obveznice zbog porasta kamatnih stopa, pokrenuo je burnih 10 dana za banke koji su kulminirale, za sada, na način da je UBS za 3,2 milijarde dolara preuzeo švicarskog giganta Credit Suisse.

- -

Čini se da je za sada spas Credit Suisse ublažio najgore strahove od “sistemske zaraze”, povećavši dionice evropskih banaka i američkih regionalnih zajmodavaca.

Primoran da uravnoteži posljedice bankarske krize i inflacije koja je i dalje daleko iznad cilja, očekuje se da će Fed danas povećati kamatne stope za još 0,25% kada objavi svoju najnoviju odluku o politici.

Ovaj potez bi doveo referentni raspon kamatnih stopa Fed-a na 4,75% do 5%, što je najviše od 2006. godine.

Prije samo dvije sedmice, predsjednik Fed-a Jerome Powell upozorio je da će centralna banka možda morati povećati kamatne stope više i brže nego što se očekivalo, navodeći zabrinutost da napredak u stabilizaciji cijena usporava.

Stopa po kojoj cijene rastu bila je 6% u 12 mjeseci do februara – daleko više od stope od 2% koja se smatra zdravom.

“Oni su između čekića i nakovnja. Postoji bankarska kriza i sada je zaista vrlo slaba i neugodna pozicija u kojoj se Fed nalazi”, rekao je Wilmer Stith, menadžer portfelja obveznica za Wilmington Trust.

Politički pritisak je nastavio da raste u Sjedinjenim Američkim Državama s ciljem da se izvršni direktori banaka pozovu na odgovornost. Predsjednik Odbora za bankarstvo Senata rekao je da će vijeće 28. marta održati “prvo od nekoliko ročišta” o kolapsu SVB-a i Signature banke.

Najnovije

VUKANOVIĆEVA KOLEGICA ZAGORKA GRAHOVAC: Poruke koje ovih dana slušamo su sramne i strašne, koliko za Bošnjake, toliko štete i srpskom narodu

U posljednje vrijeme koliko traje Dodikovo lobiranje protiv usvajanja Rezolucije o genocidu u Srebrenici - intenzivira se njegova retorika...