Održano ročište Nešiću: Ko je svjedoku poručio da pazi šta priča, ko ima, a ko nema pravo da laže

Preporučujemo

U Sudu Bosne i Hercegovine održano je ročište povodom prijedloga Tužilaštva BiH da se za dva mjeseca produži pritvor ministru sigurnosti Bosne i Hercegovine Nenadu Nešiću, direktoru firme Legend Mladenu Lučiću i direktoru Puteva Republike Srpske Milanu Dakiću koji su prije mjesec dana uhapšeni u akciji Tunel 2.

Ročište su danas iz publike pratili i bivši ministar za izbjeglice i raseljena lica BiH Miloš Lučić, brat uhapšenog Mladena Lučića, kao i brat ministra Nešića, Predrag Nešić, zastupnik DNS-a u narodnoj skupštini RS-a.

- -

Također, uoči početka ročišta iz sudnice je udaljena osoba za koju je rečeno da joj je zabranjena komunikacija na bilo koji način sa ministrom Nešićem.

Tužiteljica Bojana Jolović kazala je da je Tužilaštvo u dosadašnjem dijelu istrage saslušalo veći broj svjedoka i da su na osnovu njihovih iskaza pronađeni novi dokazi na osnovu kojih je proširena istraga u odnosu na Nešića.

Ona nije iznosila detalje tih novih dokaza da ne bi, kako je kazala, inkriminirala svjedoke.

Kazala je da je Tužilaštvo dokumentovalo utjecaj na jednog od svjedoka koji je, kako je navela, nakon poziva za svjedočenje, primio telefonski poziv u kojem mu je rečeno da obrati pažnju o čemu će pričati i da vodi računa o svojoj sigurnosti.

- -

Kazala je da im je potrebno dodatno vrijeme kako bi saslušali preostale svjedoke, te kako bi se završio pretres telefona i neophodna vještačenja.

Navela je i da im se u međuvremenu, u noći sa 1. na 2. januar, pojavio još jedan svjedok koji se javio sam i naveo da je neko neovlašteno ulazio u njegov računar na kojem se nalaze dokumenti Puteva RS-a.

Braniteljica Nenada Nešića Senka Nožica kazala je da se protivi produženju pritvora i zatražila od Suda da umjesto toga njenom branjeniku odredi mjere zabrane. Alternativno je predložila da, ukoliko sud i produži pritvor osumnjičenima, to bude na kraće vrijeme.

Ona je istaknula kako je Nešiću povrijeđeno pravo na odbranu time što im Tužilaštvo nije dostavilo nijedan dokaz, ni uz prijedlog za produženje, kao ni za određivanje pritvora.

Ona je navela da je jasno da se dokazi odbrani mogu uskratiti kako se ne bi otkrio cilj istrage, ali je navela da je “nemoguće” da baš svaki dokaz to otkriva.

Kao primjer je navela finansijski izvještaj firmi Sanjina Avdića. Također je osporavala postojanje osnovane sumnje, ali i nadležnost Suda BiH.

Kazala je da ne postoji nijedan dokaz da je Nešić pripadao udruženju koje je formirao Sanjin Avdić, te rekla da Nešić ne poznaje niti njega niti bilo kog drugog od članova navodnog udruženja koji se spominju, niti postoji ikakvo objašnjenje na koji način je on postao član tog nekog udruženja.

– Smatram da ne postoji ni indicija da je naš branjenik utjecao na bilo koga. Bio on u pritvoru ili ne neko, drugi može utjecati na svjedoka te to pripisati našem branjeniku – navela je Nožica.

Ona se osvrnula na izjavu izvjesnog Gorana Pavlovića koji je rekao da je Nešić utjecajem na svjedoke htio da pribavi imovinsku korist i pitala kakvim se to utjecajem na svjedoke pribavlja imovinska korist.

Nešić je kazao da je spreman da ispoštuje sve mjere zabrane koje mu Sud odredi.

Lučićev advokat Dragiša Jokić kazao je da je odluka Suda o određivanju pritvora zasnovana na iskazima Sanjina Avdića i Mirka Pandurevića, “a da se nije vjerovalo Lučiću”.

– Lučić osumnjičen pa ima pravo da laže. Ali su Avdić i Pandurević osumnjičeni pa i oni imaju pravo da lažu. Postavlja se pitanje ko ima pravo da laže – kazao je advokat.

On je naveo da je odbrana dostavila određene materijalne dokaze Tužilaštvu te osporila kredibilitet svjedoka na čijim se svjedočenjima zasniva osnovana sumnja i da su tim dokazima predočene nove okolnosti koje Tužilaštvo nije uzelo u obzir.

Kao primjer je naveo iskaz Avdića koji je rekao da je Lučiću predao novac u novembru 2019. godine u kafiću koji se nalazi u hotelu.

Međutim, oni su dostavili dokaze da na toj lokaciji od 2018. godine više nije kafić, već se tu nalazi zatvorena sala za goste hotela. Pored toga, kako je kazao, Lučić sa vlasnikom tog objekta ne priča od 2014. godine.

Rekao je i da su Legend i Romanijaputevi u poslovnom odnosu od 2016. godine, a što je suprotno Pandurevićevom iskazu da je to od 2019. godine, na nagovor Nešića.

Kazao je i da Lučić Avdića nije vidio nikad u životu, dok je s Pandurevićem bio u poslovnom odnosu.

Sam Lučić je kazao da je znao da se provodi i da mu je prije godinu dana kazala postupajuća tužiteljica da će biti saslušan na te okolnosti.

– Da sam želio da utječem, imao sam u toku te godine dovoljno vremena i prostora za to – kazao je on.

Vanja Budiša, advokat Dakića, prigovorio je na nadležnosti Tužilaštva i Suda BiH, te kazao da ne postoji osnovana sumnja za krivična djela koja se stavljaju na teret njegovom branjeniku.

Rekao je da je navode koje je iznio Pandurević iznio kako bi sebi osigurao položaj u ovom krivičnom djelu, da nije trebalo pokloniti vjeru njegovom iskazu te da je Padurević lažno teretio Dakića kako bi prikrio svoja nedjela.

Za svjedoka koji je prijavio upad u kompjuter je kazao da se radi o Stefanu Miliću, koji je, kako kaže, “preambiciozna osoba” i da je on to prijavio kako bi zaštitio svoje nezakonite radnje. Dodao je i da sa njim rade tri osobe koje imaju ključeve kancelarije, kao i da “Milić ovo radi samo kako bi se promovisao”.

Milića je krivio i da je “tajno dostavio podatke iz preduzeća opozicionom zastupniku, a koje je taj koristio za svoj blog” i da “Milić ima lične razloge zbog kojih je ovo uradio” te da se radi o “političkim previranjima”.

Tužiteljica Jolović na kraju je kazala da se protivi prijedlogu odbrana za određivanjem mjera zabrane i ostala pri prijedlogu za produženje pritvora, a o čemu će Sud odluku donijeti u zakonom predviđenom roku.

Najnovije

Okrugli stol o Trgovskoj gori – Zajednički odgovor na ekološki izazov

U vijećnici Grada Bihaća održan je okrugli stol o planiranoj izgradnji centra za zbrinjavanje nuklearnog otpada na lokaciji Trgovska...