Olenik: Ako nova Vlada bude evropska, Beograd će nastaviti hibridni rat protiv Crne Gore

Preporučujemo

Samo na prvi pogled se ćutanje zvaničnog Beograda i srpskih tabloida na “iznevjeravanje volje birača” u Crnoj Gori može smatrati iznenađenjem jer, nažalost, u Srbiji postoji “paralelna stvarnost” koju naziva režim Aleksandra Vučića brutalnom propagandom. Pored ovoga, Vučić čeka izbor nove vlade u Crnoj Gori, ocjenjuje je beogradski advokat Aleksandar Olenik, u intervjuu za Gradski portal.

– Ako i novu vladu podrže nacionalističke, crkvene i antiEU stranke, koje su po volji Srbije, onda se može očekivati ​​dalje ćutanje zvaničnog Beograda. I suprotno, ako nova vlada bude podržana od strane izborne većine, na građanskoj i evropskoj platformi i od DPS-a, možemo očekivati ​​nastavak medijskog i hibridnog rata zvaničnog Beograda protiv Crne Gore – naveo je on.

- -

Olenik dodaje i da je padom Vlade Zdravka Krivokapića zaustavljen “protivprirodni blud” – kako opisuje podršku GP URA toj vladi.

Je li posljednjim dešavanjima – smjenom Vlade i predsjednika Skupštine Alekse Bečića, poražena ideja “srpskog svijeta” u Crnoj Gori?

– Više puta sam istaknuo da će pogubna politika ‘srpskog svijeta’, koju provodi isti oni koji su provodili i politiku ‘velike Srbije’, doživjeti prvi ozbiljan poraz baš u Crnoj Gori. Pad vlade Krivokapića je baš to – prvi ozbiljan poraz klerikalne, nacionalističke iu svakom pogledu retrogradne politike SPC i zvaničnog Beograda. Ako novu vladu podrže DPS i ostale građanske i proevropske stranke, onda se može govoriti io porazu politike “srpskog svijeta”. Konkretno, URA i sam Abazović nijesu dobili ni jedan glas da bi provodili politiku Vučićevog “srpskog sveta”, niti politiku SPC već su svaki glas dobili na građanskoj platformi, koja je u svakom pogledu suprotna politici prethodne vlade. Padom ove vlade je zaustavljen i “protivprirodni blud”’, kako se slobodnije može opisati podrška URE bivšoj vladi. Suštinski, ako se URA vrati originalnoj izbornoj volji svojih glasača, a to je građanska i evropska Crna Gora, onda postoji stabilna većina za novu vladu. Uvek treba imati na umu da je za građansku i evropsku Crnu Goru glasala većina, odnosno više od 200000 građana, te da je bivša vlada izneverila volju većine, a pogotovo su bili prevareni građani koji su podržali građansku i evropsku politiku.

Iznenađuje li šutnja zvanične Srbije i srpskih tabloida povodom “iznevjeravanja volje birača” u Crnoj Gori?

- -

– Samo na prvi pogled se ovo ćutanje može smatrati iznenađenjem, jer, nažalost, u Srbiji postoji ‘paralelna stvarnost’ koju nameće režim brutalnom propagandom. Samo oko 50% građana Srbije ima privilegiju da vidi tzv. opozicione medije, koji su također nacionalistički nastrojeni, ali su ipak objektivniji od onih pod kontrolom Aleksandra Vučića. U ovakvoj ‘orvelovskoj’ stvarnosti, na sve neprijatne činjenice, afere, političke poraze, proteste, gafove i sl., režim primjenjuje politiku “nije se dogodilo”, tako što se o tome ne izvještava. Pored ovoga, može se reći da se čeka izbor nove vlade u Crnoj Gori. Ako i novu vladu podrže nacionalističke, crkvene i anti EU stranke, koje su po volji Srbije, onda se može očekivati ​​dalje ćutanje zvaničnog Beograda. I suprotno tome, ako nova vlada u Crnoj Gori bude podržana od strane izborne većine,

Je li ta šutnja ohrabrujuća, u cilju poboljšanja odnosa dvije države, ili zabrinjavajuće – može li eventualna manjinska vlada, umjesto “izdaje volje birača”, biti izdaja Crne Gore?

– Vučić je više puta izjavio da je nezavisnost Crne Gore greška koja se mora ispraviti i posebno isticao: “’da sam ja bio na vlasti te 2006. godine, do te greške ne bi došlo”, odnosno Crna Gora ne bi dobila nezavisnost. Tako će svaka vlada u Crnoj Gori, koja predstavlja nezavisnu i građansku državu, biti u stalnom sukobu sa nacionalističkom, putinovskom, antievropskom, kriminalizovanom, medijskom zatrovanom, populističkom i osiromašenom Srbijom. Do poboljšanja odnosa dvije države može doći tek kada se Srbija ugleda na Crnu Goru, kada nacionalizam ne bude dominantna politika, i kada se Srbija okrene NATO-u i EU.

Krivokapićeva Vlada je bila izdaja volje birača jer je većina, više od 200.000 birača, glasalo za građansku i evropsku državu, a ne za Vučićev ‘srpski svet’ u kome bi Crna Gora bila geografski pojam.

Dosadašnji potpredsjednik i najvjerovatniji mandatar za sastav buduće vlade Dritan Abazović je kazao da je potpisivanje Temeljnog ugovora sa Crkvom Srbije dobro za crnogorsko društvo i da pokušava da pomiri “pomamljeni narod”. Očekujete li da će ugovor biti potpisan i da li će doprinijeti “pomirenju”?

– Nemoguće je, ali bi bilo i neozbiljno sa moje strane da komentarišem prijedlog ugovora koji nisam imao prilike da pročitam. Ono što znam je, da je i Abazović javno isticao da ni on ne zna sadržinu sadašnjeg prijedloga Temeljnog ugovora. Mogu samo da pretpostavim, da se ova izjava odnosi na novi prijedlog ovog ugovora, koji će sastaviti novu vlada, koji će biti u skladu sa Ustavom io kome će se izjasniti i Skupština. U tom slučaju mogu očekivati ​​i pozitivne efekte potpisivanja Temeljnog ugovora.

Za koje partije očekujete da budu dio manjinske vlade?

– Potrebno je razdvojiti partije koje će u Skupštini podržati eventualnu manjinsku vladu od onih partija koje će dati svoje članove vlade. Stoga je najbitnije i za Crnu Goru najvažnije da najveća i najstabilnija građanska i evropska partija, a to je DPS, u Skupštini podržava novu vladu. Na ovaj način se osigurava građanski i proevropski kurs nove vlade, što je u potpunoj političkoj suprotnosti sa prethodnom koja je zastupala politiku Vučićevog ‘srpskog sveta’ koji je Crnu Goru vodio nazad u nacionalizam, sukobe i periferiju Evrope, tj. točno tamo gdje je sada Srbija. Ukoliko DPS u Skupštini podrži novu vladu, onda je manje bitno koje će partije činiti takvu vladu jer će u tom slučaju nova vlada biti podržana glasovima 200000 građana većinski europski, pro NATO i građanske Crne Gore.

Zašto zapadni partneri podržavaju “Otvoreni Balkan” i vidite li Crnu Goru u toj inicijativi?

– Inicijativa ”Otvoreni Balkan” predstavlja veštačko zamenu članstva u EU za jednu balkansku državu koje nisu u stanju, ili neće da ispune evropske standarde, ili čiji je evropski put blokiran zbog unutrašnjih slabosti same EU, kao što je to slučaj sa Severnom Makedonijom. Siguran sam da se ni jedan ne odnosi na Crnu Goru, kao članice NATO-a i države veoma blizu članstva u EU. Dalje provodi politiku prethodne vlade i zastupanje ideje Vučićevog “srpskog svijeta” svakako bi Crnu Goru udaljilo od EU i približilo “Otvorenom Balkanu”. Zato Crna Gora nema razloga da se bavi ovakvim idejama, već je potrebno samo da završi svoj put ka EU.

Najnovije

Policija uputila važan poziv poslovnim subjektima: Javite se ako ste sarađivali s ovim firmama

  Sarajevska policija uputila je poziv poslovnim subjektima u Bosni i Hercegovini da im se jave ukoliko su sarađivali, odnosno...