Opasna sintetička droga na ulicama Osijeka: Šestero maloljetnika završilo na psihijatriji

Preporučujemo

Šest maloljetnih osoba primljeno je u Klinički bolnički centar Osijek u samo tri dana zbog sumnje na uzimanje tzv. osvježivača zraka. Iza bezazlenog naziva proizvoda koji se prodaje u trgovinama krije se, zapravo, sintetička droga, vrlo snažan i za život opasan derivat THC-a, piše Glas Slavonije.

I to nije sve, jer je, prema riječima doc. prim. dr. sc. Katarine Dodig Ćurković, načelnice Zavoda za dječju i adolescentnu psihijatriju Kliničkog bolničkog centra Osijek, posljednjih nekoliko dana ondje primijećen porast broja mladih u dobi od 14 do 17 godina zbog intoksikacije ne samo sintetičkim THC-om iz “osvježivača” nego i marihuanom, kanabisom i LSD-om

- -

– Posljedice uzimanja navedenih tvari razlog su što se traži i pomoć psihijatrijske službe, s obzirom na to da se radi o vrlo uznemirujućim simptomima, kao što je pojačana uznemirenost, agresivnost, ustrašnost, simptomi psihotičnosti, fenomeni depersonalizacije, derealizacije, paranoidna interpretacija realiteta i slično. Uz to, javljaju se teškoće sa spavanjem, koncentracijom, ponašanjem, uzimanjem hrane. Stoga posebno apeliramo na roditelje da poklone punu pozornost ponašanju svoje djece, kao i društvu u kojem se kreću – upozorila je dr. Dodig Ćurković.

Ugledna psihijatrica je izrazila sumnju da se na ulici pojavilo neko novo sredstvo, s obzirom na činjenicu da posljednjih dana u zavod koji vodi dolaze mladi u vrlo ozbiljnom stanju, što do sada, naglašava ona, nije bio slučaj.

U Objedinjenom hitnom bolničkom prijamu KBC-a Osijek također bilježe maloljetnike koji se javljaju sa smetnjama nakon konzumiranja tzv. osvježivača zraka.

Potvrđuje to v.d. načelnika OHBP-a, dr. sc. Srđan Čalošević, dodajući da su, iako ne može reći kako je riječ o “epidemiji”, brojni pacijenti, prema njegovu mišljenju, dokaz da je stanje na terenu vrlo ozbiljno.

- -

– Mladi dolaze “zamaskirani”, odnosno alkoholizirani, nakon što su konzumirali te nazoviosvježivače, i to promijenjenog stanja svijesti i percepcije. Nažalost, nemamo poseban test na tu uličnu drogu, s obzirom na to da je riječ o supstanci kojoj se mijenja određena hemijska grupa, što dovodi i do nemogućnosti zakonskih ograničenja distribucije i upotrebe. Sudeći prema populaciji pacijenata, čini se da je mlađima ta droga lakše dostupna, a dolaze i mlađe punoljetne osobe, u dobi od oko 20 godina – ističe dr. Čalošević.

(Index.ba)

Najnovije

Vjetar i dalje raspiruje požar na deponiji kod Sarajeva, situacija je daleko od dobre

Gusti dim sa deponije Krupačka stijena, nedaleko od Vojkovića, jutros je uznemirio stanovnike Sarajeva. Veliki požar izbio je u...