Orbanova pomoć Dodiku od 100 miliona eura: Pozadina svega privatizacija Elektroprivrede RS?

Preporučujemo

Među onima koji najviše podržavaju politiku Milorada Dodika i njegove secesionističke težnje u BiH je mađarski premijer Viktor Orban. Najavljena pomoć Mađarske od 100 miliona eura, ulaganje veta na eventualni prijedlog sankcija Evropske unije…, samo su neki od konkretnih poteza koje najavljuje Orban kao znak pomoći svom “jaranu” Dodiku.

Nezavisni zastupnik u NSRS Nebojša Vukanović otkriva da iza svega možda stoje i poslovno-finansijski, a ne samo politički interesi. O čemu se radi opisao je u svom blogu, kojeg prenosimo u cijelosti.

- -

– Privatizacija Elektroprivrede RS se dugo sprema u javnosti, i ako bi, ne daj Bože, ostali na vlasti i poslije 2022. godine jasno je da bi prodali Elektroprivredu RS. Osim Srbije, izgleda da su za kupovinu zainteresovani i Mađari, a Dodik je spreman da proda i posljednji resurs RS kako bi kupio podršku i opstao na vlasti, a za sprovođenje prljavog posla i nacionalne izdaje zadužen je gen-sek Partije Luka Petrović.

ULAZAK LUGOS-A

Među dokumentima u čijem sam posjedu nalazi se nacrt Ugovora o osnivanju društva „Solarna fotonaponska elektrana Trebinje 1“ d.o.o. za proizvodnju i prodaju električne energije Trebinje, nacrt Ugovora o kupoprodaji udjela, nacrt Ugovora o prenosu udjela, te izjave i garancije kao prilog.

Prethodno, privredno društvo „Solarna fotonaponska elektrana Trebinje 1“ d.o.o. za proizvodnju i prodaju električne energije Trebinje, ili skraćeno „SE Trebinje 1“ d.o.o. osnovana je 29. 10. 2020. godine, od Mješovitog Holdinga „Elektroprivreda Republike Srpske“ Matično preduzeće a.d. Trebinje, kao jedinog osnivača i člana sa 100 posto udjela, Odlukom o osnivanju Društva broj: 04/1-012-2-3054/20, dok pripremljenim dokumentima rukovodstvo ERS-a predviđa pristupanje mađarskog LUGOS Renewables, skraćeno LREN, kao člana Društva.

- -
Kao organi Društva „SE Trebinje 1“ d.o.o. predviđeni su Skupština Društva i Upravni odbor. Skupštinu čini po jedan predstavnik svakog člana Društva, ali je njihovo pravo glasa srazmjerno njihovom udjelu u osnovnom kapitalu Društva. To praktično znači da će odmah po zaključenju pripremljenih ugovora, mađarski član Društva odlučivati srazmjerno udjelu od 70 posto, odnosno preuzeće kontrolu nad Društvom. Istovremeno, predviđeno je da se Upravni odbor Društva sastoji od tri člana, od kojih dva imenuje mađarski LREN, a jednog EPS, s tim da je ugovoreno da se predsjednik Upravnog odbora, koji predstavlja Društvo, obavezno bira između članova koje imenuje mađarski LREN!

Pripremljenim Ugovorom o kupoprodaji udjela, Mješoviti Holding „Elektroprivreda Republike Srpske“ Matično preduzeće a.d. Trebinje, kao prodavac, prodaje Lugos Renewables KFT , odnosno LREN-u, Društvu osnovanom u skladu sa propisima Mađarske, kao kupcu, a uz saglasnost Vlade Republike Srpske kao koncedenta (davaoca koncesije), 70 posto ukupnog udjela u Društvu, što odgovara iznosu od 5.077.206,00 KM, a što je navedeno i kao kupoprodajna cijena udjela od 70 posto. Međutim, ugovorom je predviđeno da kupac dio kupoprodajne cijene u iznosu od 14.000 KM plaća na dan zaključenja ugovora, a obavezuje se da preostali dio cijene od 5.063.206,40 KM, kao drugu ratu, uplati do 30. 09. 2022. godine. Ipak, ugovorne strane su se ugovorom izričito saglasile da Kupac stiče potpuno pravno i stvarno vlasništvo nad udjelom odmah po zaključenju Ugovora!

Takođe, ERS kao prodavac se obavezao preduzeti sve radnje i napore kako bi do 30. 09. 2022. godine da Društvo stekne puna zakonska i imovinska prava za korištenje zemljišnih parcela, da se izda važeća dozvola za gradnju, da se zaključi aneks Ugovora o koncesiji. Ako EPS izvrši navedene radnje u predviđenom roku, kupac će isplatiti ugovorenu drugu ratu, ali ukoliko navedene radnje ne budu izvršene u ugovorenom roku, kupac ima pravo da iskoristi dogovorenu Opciju prodaje. Opcija prodaje, po odredbama pripremljenog ugovora, znači da je ERS neopozivo i bezuslovno saglasan i prihvata da LREN proda cijeli svoj udio nazad Elektroprivredi RS, ali ovaj put po cijeni od 8,2 miliona EUR, uvećanoj za sve iznose koje je LREN uložio u projekat! (pod 3.6. Ugovora o kupoprodaji udjela).

POVJERLJIVE INFORMACIJE

Ugovorom o prenosu udjela, koji je takođe pripremljen, Mješoviti Holding „Elektroprivreda Republike Srpske“ Matično preduzeće a.d. Trebinje, kao prenosilac udjela, prenosi na Lugos Renewables KFT, odnosno skraćeno LREN, društvo osnovano u skladu sa propisima Mađarske, kao sticaoca udjela, 70 posto ukupnog udjela u Društvu, što odgovara iznosu od 5.077.206,00 KM. Prenosilac svoj udio prenosi uz punu garanciju prava vlasništva i bez bilo kakvih tereta.

Zanimljivo je da je Ugovorom o osnivanju Društva predviđeno (pod 7.3. (a)) i da je pravo glasa članova Društva srazmjerno njihovom učešću u ukupnom osnovnom kapitalu, bez obzira da li je naknada za taj udjel plaćena u cijelosti, što znači da će predstavnici mađarskog člana Društva moći većinski da odlučuju i preuzmu kontrolu nad Društvom samim zaključenjem ugovora i uplatom simboličnog iznosa od 14.000 KM! A kasnije, odnosno 30. 09. 2022. godine, ukoliko se Elektroprivreda Republike Srpske dovoljno ne potrudi da izvrši predviđene obaveze, svoj simbolično plaćen udio prodaće nazad ERS-u za unaprijed ugovorenu cijenu od 8,2 miliona EURA, odnosno nešto više od 16 miliona KM!

U dijelu koji se odnosi na izjave i garancije ERS je garantovao i da je kupcu dostavio listu zaposlenih, da isti nemaju pravo na otkazni rok duži od 6 mjeseci, ugovorenu naknadu za raskid ugovora, pravo na otpremninu ili slične isplate nakon promjene kontrole nad Društvom.

Posebno je zanimljivo da su se obje ugovorne strane, EPS i LREN, obavezale sve informacije u vezi sa ovim poslom „čuvati povjerljivim“, kao i da neće davati saopštenja u vezi sa transakcijama iz navedenih ugovora.

Ovo je još jedan prljavi posao koji je trebalo provesti pod plaštom tajnosti, zbog čega ću na nekoj od narednih sjednica proljećnog zasjedanja Narodne skupštine Republike Srpske predložiti zakonsko rješenje kojim će biti zabranjeno označavanje tajnim i povjerljivim svih podataka koji se odnose na raspolaganje javnim sredstvima, bilo da se radi o rashodima, izdacima, investicijama ili zaduženjima, i bez obzira da li se radi o sredstvima Republike, organa uprave, lokalne samouprave ili javnih preduzeća, kao u konkretnom slučaju. Ne može i ne smije se dozvoliti da vlast troši narodni novac krijući to od tog istog naroda, a što je kod nas postalo uobičajena praksa!

Postavlja se pitanje da li je slučajno kao presudni datum u pogledu realizacije preuzetih obaveza, plaćanja druge rate ili eventualne opcije prodaje određen 30. 09. 2022, kao posljednji radni dan pred opšte izbore naredne godine, ali i da li je ovo cijena Orbanove podrške Dodiku i najave veta na uvođenje sankcija?!?, piše Vukanović u svom tekstu.

Najnovije

EUFOR objavio novi snimak vježbe s Oružanim snagama BiH, učestvovali i vojnici iz tri evropske zemlje

Pripadnici EUFOR-a u Bosni i Hercegovini nastavili su aktivnosti u sklopu vojne vježbe "Meleager" koja se izvodi na tlu...