Oružje iz BiH ilegalno se krijumčari za švedske bande, premijer Švedske najavio i intervenciju vojske

Preporučujemo

Švedski list Aftonbladet objavio je opširan članak o tome kako se iz Bosne i Hercegovine i preko Hrvatske krijumčari oružje s kojim švedske kriminalne bande ratuju, a situacija je toliko eskalirala da švedski premijer Stefan Löfven razmatra i upotrebu vojske u borbi protiv organiziranog kriminala.

Švedska je najveće tržište u Europi za ilegalno uvezeno oružje s Balkana, piše Aftonbladet, pozivajući se na banjalučkog specijalnog tužioca Gorana Glamočanina, koji tvrdi kako postoji dobro organizirana skupina koja Šveđanima prodaje oružje, prenosi index.hr.

- -

Navodno je već više pošiljki sa stotinama komada oružja preko Hrvatske prokrijumčareno do Švedske.

Novinari Aftonbladeta su u Glamočaninovom uredu snimili mali arsenal koji je trebao biti poslan u Švedsku, a zaplijenjen je u akciji banjalučke policije i tužilaštva.

Glamočanin je pokrenuo postupak protiv 20 osumnjičenih za krijumčarenje oružja, čije bi suđenje trebalo početi u martu.

Policija je prvi put u trag krijumčarima ušla 2014. godine kada su ih zaustavili na slovenskoj granici u akciji Rekyl na kojoj su sarađivali švedska, bosanska i slovenska policija.

- -

Posljednji slučaj zabilježen je nedavno, i to kada je na granici između Hrvatske i Slovenije uhvaćen 29-godišnji muškarac iz sela pored Banja Luke, u čijim je torbama policija pronašla 36 ručnih bombi, tri automatske puške, sedam pištolja, stotine metaka, nagaznu minu te jedan projektil.

Osumnjičeni redovno putuje za Švedsku gdje živi i radi sa svojim rođacima u Göteborgu.
Muškarac koji je trebao primiti pošiljku od 29-godišnjaka živi na različitim adresama u Göteborgu i Malmöu. Poznat je policiji i od ranije i dovodi se i u vezi sa jednim ubistvom.

Sve to se odvija u pozadini rata kriminalnih bandi u Švedskoj, u kojem je od početka ove godine ubijeno već četvero ljudi.

Izvještaj švedske policije objavljen u novembru prošle godine otkriva kako je u 2017. zabilježeno 306 oružanih incidenata s 41 smrtnim slučajem. Nakon što je prošlog vikenda u Malmöu 21-godišnjak upucan u glavu, dio švedske opozicije zatražila je da se i vojska uključi u rat protiv kriminalaca.

“Uplitanje vojske mi nije prva opcija, ali, spreman sam učiniti što god je potrebno da iskorijenimo organizirani kriminal. Najvažnije je poslati tim organiziranim kriminalcima poruku da za njih u našem društvu nema mjesta”, rekao je švedski premijer Stefan Löfven, koji je najavio nove i strože zakonske mjere, ali intervenciju vojske nije posve isključio kao opciju.

Najnovije

Na tržištu BiH: Toksini pronađeni u raženom brašnu porijeklom iz Litve

Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine je putem Sistema brzog uzbunjivanja za hranu i hranu za životinje obaviještena...