Performans “Cvijet istine i nade” u Tuzli: Pričati o Srebrenici i mimo 11. dana u mjesecu

Preporučujemo

Na Trgu slobode u Tuzli večeras je održan performans “Cvijet istine i nade” u okviru obilježavanja 27. godišnjice genocida nad Bošnjacima Srebrenice, javlja Anadolu Agency (AA).

Performans su pripremili studenti Filozofskog fakulteta i Akademije dramskih umjetnosti Univerziteta u Tuzli, Pozorište mladih, uz angažman svojih profesora i asistenata, a nosilac aktivnosti bilo je Udruženje “Moja adresa Srebrenica”.

- -

“Po prvi put se na ovakav način sjećamo žrtava srebreničkog genocida i u okviru 27. godišnjica obilježavanja. Umjetnici raznih profila su učestvovali u pripremi i realizaciji performansa. Iduće godine ovaj performans u okviru 28. godišnjice genocida u Srebrenici planiramo organizovati u Sarajevu”, kaže Nermin Alivuković iz Udruženja “Moja adresa Srebrenica”.

Predsjednik Organizacionog odbora za obilježavanje 27. godišnjice genocida nad Bošnjacima Srebrenice Hamdija Fejzić zahvalio se organizacijama i pojedincima koji su pomogli i podržali održavanje performansa.

“Današnji performans ‘Cvijet istine i nade’ predstavlja novi umjetnički izražaj o genocidu nad Bošnjacima u Srebrenici. ‘Cvijet istine i nade’ je prvi performans ovakve vrste i nije slučajno da je Tuzla odabrana kao grad u kojem će biti premijerno predstavljen. Tuzla za sve nas Podrinjce i sve preživjele žrtve genocida ima poseban značaj. Tuzla je mjesto našeg ponovnog rođenja nakon preživljene golgote i genocida. Tuzla i cijeli Tuzlanski kanton su s nama preživljavali svu našu bol. ‘Cvijet istine i nade’ je jedan od događaja u programu obilježavanja 27. godišnjice genocida nad Bošnjacima sigurne zone UN-a iz jula 1995. godine, a ima za cilj da u saradnji s institucijama, ustanovama, organizacijama nizom događaja tokom cijele godine podsjećamo domaću i svjetsku javnost na genocid, njegove razmjere i posljedice”, kaže Fejzić.

Majke Srebrenice na Trgu slobode u Tuzli godinama svakog 11. u mjesecu podsjećaju domaću i svjetsku javnost na počinjeni genocid.

- -

Munira Subašić, predsjednica Udruženja “Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa” ističe da je važno da se o Srebrenici govori i mimo 11. u mjesecu.

“Vrlo je važno da i mimo 11. u mjesecu pričamo o Srebrenici. Važno je da se ne zaboravi, jer ako se zaboravi onda se genocid može ponoviti. Vrlo je važno što se ovo događa u Tuzli, jer Tuzla je 1995. godine otvorila svoja vrata, Tuzlaci su nas primili kada smo došli. Hvala još jednom Tuzli i Tuzlacima i što su datum i koji nije vezan za 11. u mjesecu da se organizuje, da se pokaže čitavom svijetu da smo mi još tu, da čekamo istinu, tražimo pravdu. Sve što se obilježava to će se i pamtiti”, kaže Munira Subašić.

Hasan Hasanović je preživio srebrenički genocid i u Memorijalnom centru je vođa tima usmene historije. Danas je na Trgu slobode u Tuzli održao i historijski čas.

“Treba više ovakvih događaja u svim gradovima u BiH, jer ćemo tako podizati svijest o počinjenom genocidu u Srebrenici. Moramo prenositi na mlađe generacije da znaju i da ne zaborave. To je bit svega”, smatra Hasanović.

Najnovije

Veliki dio Sarajeva cijeli dan bez vode, radovi neće biti gotovi do jutarnjih sati

Dijelovi Sarajeva od jutros su bez vode zbog izvođenja radova na uvezivanju dijela rekonstruisanog potisnog cjevovoda DN 700 za...