PiNA projektom BIHUB osnažila poduzetnice u Bosni i Hercegovini

Preporučujemo

Kulturno prosvjetno društvo PiNA (www.pina.si), u protekle dvije godine u Bosni i Hercegovini, zajedno sa partnerima iz Bosne i Hercegovine, provodi međunarodni razvojni projekat BiHUB (www.bihhub.org), koji doprinosi rješavanju problema ekonomske nejednakosti žena unapređenjem ženskog i društveno odgovornog preduzetništva i osiguravanjem uključivanja žena u procese donošenja odluka.

Posljednjih godina žensko poduzetništvo je identificirano kao koristan alat za povećanje uključivanja žena na tržište rada, što zauzvrat povećava osnaživanje žena, rodnu ravnopravnost, smanjuje siromaštvo i povećava opći ekonomski rast. Međutim, u Bosni i Hercegovini žensko poduzetništvo je još uvijek u velikoj mjeri nerazvijen sektor.

- -

Žene čine samo 35 % radne snage u BiH, u poređenju sa muškarcima (60 %), što ukazuje na visok nivo rodne nejednakosti i slabo učešće na tržištu rada. Iako je poduzetništvo prepoznato kao sredstvo za poboljšanje socijalnog i ekonomskog položaja žena, prema posljednjim podacima ILO-a, samo 20,4 % svih samozaposlenih u BiH čine žene.

Mirna Buić
Project Manager

„U PiNI žensko poduzetništvo vidimo kao priliku za otvaranje novih radnih mjesta i, kao rezultat, priliku da ljudi, posebno žene, izbjegnu siromaštvo i socijalnu isključenost. Zato smo se odlučili za implementaciju ovakvog projekta u Bosni i Hercegovini. To je zemlja velikog potencijala, u kojoj se poduzetničke ideje proizašle iz potreba lokalnih zajednica i tržišta, unatoč strukturnim i političkim preprekama, mogu razvijati i uspješno zaživjeti“, iznijela je svrhu i viziju projekta PiNE stručnjakinja Mirna Buić.

Projekat piše 14 uspješnih poduzetničkih priča

U posljednje dvije godine u sklopu projekta provedeno je dosta aktivnosti i podrške koje danas dovode do čak 14 uspješnih poduzetničkih priča. Jedna od njih je, na primjer, poduzetnica koja je, nakon što se isključivo posvetila brizi o porodici, odlučila slijediti svoju strast za pečenjem kolača i sada po završetku srednje škole vodi vlastitu brzorastuću kompaniju. Podržali smo i muzičara koji je ostao bez posla tokom COVID-19 i odlučio da slijedi svoju želju i postane pčelar, što nam je omogućio naš program podrške.

- -

Profesionalno i finansijski su podržali razne aktivnosti, kao što su ture za posmatranje ptica, enduro turizam, safari sa četvorotočkašima među divljim konjima, brend turističkih suvenira I love Jajce, dizajnerske unikatne vezene lampe i lampioni, prve bosanske zlikrofe bez glutena, itd.

Mirna Buić objašnjava zašto je važno da smo podržali ove priče: „Naša podrška – i finansijska i mentorska – start-upima u Livnu, Travniku i Jajcu bila je izuzetno važna. Riječ je o manjim sredinama u manje razvijenim kantonima, gdje je ovakva podrška više nego dobrodošla, a podržani start-upi će svakako doprinijeti njihovom ekonomskom razvoju. Pored socio-ekonomskog aspekta, treba istaći i individualni aspekt. Pojedinci koji su učestvovali u našem programu. To su izuzetni, sposobni i inovativni ljudi koji su uz samo malo ohrabrenja postigli mnogo. Došli su do nove poslovne ideje, novog proizvoda ili nove usluge, novih poznanstava, znanja, spoznaja o poslovanju i, što je još važnije, o sebi. Ostvarili su velike promjene na svom poslovnom putu, neki su započeli novo poglavlje u životu i potpuno promijenili svoj profesionalni put ili preusmjeren. Epidemija COVID-19 ih nije omela – još bolje, iskoristili su je za učenje i smišljanje novih ideja. Iznad svega, usudili su se.”

Projekat teži promjenama i na sistemskom nivou

Kulturno prosvjetno društvo PiNA provodi aktivnosti zagovaranja za integraciju mjera i strategija ženskog poduzetništva u Bosni i Hercegovini, s ciljem osiguravanja promjena i na sistemskom nivou. Zajedno sa partnerima i predstavnicima ključnih institucija za razvoj (ženskog) poduzetništva i zapošljavanja pripremamo predloge mera, kao što su uspostavljanje i finansiranje stalnih okruženja podrške ženskom poduzetništvu, uvođenje produžene njege u škole, uvođenje poduzetničkih sadržaja u osnovnim i svim srednjim školama itd.

“U BiH nedostaje sistemski i finansijski podržanih okruženja podrške i programa za razvoj poduzetništva – posebno ženskog. Žene su još uvijek u određenoj mjeri marginalizirane, posebno u manjim lokalnim zajednicama u Bosni i Hercegovini. Tradicionalna shvatanja uloge žene i dalje sprečavaju žene da slobodnije i hrabrije izaberu poduzetnički put. Stoga su ovakvi razvojni projekti ključni za postizanje malih, ali suštinskih pomaka u pravcu ekonomske emancipacije žena, veće uloge žena u društvu i sistemskih poboljšanja koja će ženama omogućiti lakši ulazak na tržište rada – i kroz poduzetništvo.” Mirna Buić objašnjava važnost realizacije razvojnih projekata.

Projekt sufinancira Ministarstvo vanjskih poslova Republike Slovenije, kroz Program međunarodne razvojne saradnje i humanitarne pomoći Slovenije, kojim Slovenija doprinosi uravnoteženijem i pravednijem razvoju i preuzima suodgovornost za eliminaciju siromaštva, smanjenje nejednakosti i postizanje održivog razvoja u partnerskim zemljama kao što je Bosna i Hercegovina.

Ministarstvo vanjskih poslova Republike Slovenije programom podržava i podstiče aktivnosti nevladinih i drugih organizacija koje doprinose rješavanju društvenih izazova, kao što su provođenje načela rodne ravnopravnosti i zajedničko osmišljavanje politika i mjera za njihovo rješavanje.

Projekt su nosili Kulturno prosvjetno društvo PiNA (vodeći partner), Centar za edukaciju mladih Travnik, JU Agencija za kulturnu-povijesnu i prirodnu baštinu i razvoj turističkih potencijala grada Jajca, Narodno sveučilište Livno i Linnovate Tehnološki park.

Najnovije

Influenserka Adna Helić prenosila novac Edina Gačanina iz Dubaija pa svoj dio ulagala u salon ljepote

Influenserka Adna Helić koja je jučer puštena iz pritvora nakon što je dan ranije uhapšena zbog sumnje za organizovani...