Plastici je došao kraj: FBiH će zabraniti proizvodnju i upotrebu plastičnih kesa, tanjira, slamki…

Preporučujemo

Zastupnici Evropskog parlamenta u martu ove godine podržali su zabranu jednokratnih plastičnih proizvoda na tržištu Europske unije (EU) za koje postoje alternative, veće recikliranje plastičnih boca te smanjenje filtera za cigarete koji sadrže plastiku za 50 posto do 2025. godine.

Po direktivi o smanjenju utjecaja određenih plastičnih proizvoda na okoliš, uvodi se zabrana određenih plastičnih proizvoda za jednokratnu upotrebu za sve zemlje članice od 2021. godine.

- -

Ministarstvo zaštite okoliša Hrvatske novim Zakonom o održivom gospodarenju otpadom, koji planira donijeti u  2020. godini onemogućit će stavljanje na tržište dijela jednokratnih plastičnih proizvoda. Na popisu su štapići za uši, pribor za jelo, tanjiri, slamke, štapići za miješanje napitaka, držači za balone, spremnici za hranu, napitke i čaše od stiropora

Također i u Crnoj Gori na stolu je nacrt zakona o otpadu koji predviđa potpunu zabranu plastičnih kesa, za koji se očekuje da će biti usvojen do kraja godine. Prijedlog zakona o upravljanju otpadom, koji je u proceduri, predviđa zabranu upotrebe plastičnih kesa.

“Federacija Bosne i Hercegovine će po tom pitanju slijediti najbolju evropsku i svjetsku praksu. Ova direktiva će nam pomoći da napustimo plastiku za jednokratnu upotrebu i okrenemo se prema manjoj potrošnji, bolje dizajniranim proizvodima za višekratnu upotrebu, više inovacija i čišćem okolišu. Sljedeći korak je odmicanje od kulture stvaranja otpada”, pojasnili su iz Federalnog ministarstva okoliša i turizma.

“U Federaciji Bosne i Hercegovine je raširena upotreba plastičnih kesa. Masovno i jednokratno korištenje plastičnih vrećica, te spor proces razgradnje, prijetnja su za okoliš u narednim godinama. Ove kese se uglavnom ne naplaćuju, što dovodi do godišnje potrošnje više od milijarde plastičnih kesa, koje većinom završavaju kao otpad u prirodi, što ujedno predstavlja i zloupotrebu plaćanja ove obaveze od strane trgovaca”, istakli su.

- -

Trenutno se u FBiH priprema nova Uredba o naknadama za plastične kese debljine stjenke do 50 mikrona i odnosit će se na sve kese bez obzira na veličinu i oblik ručki.

Dodatan problem za FBiH predstavlja i nepostojanje ovakvog propisa u RS, što dodatno usložnjava kontrolisanje proizvodnje i plasmana na tržište Federacije BiH plastičnih vrećica”, naglasili su.

Iz resornog ministarstva bh. entiteta RS, kazali su da je na dnevnom redu 6. redovne sjednice Narodne skupštine RS razmatran Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o upravljanju otpadom.

“Ovim zakonom se ograničava, ali ne zabranjuje, promet i upotreba plastičnih kesa. Također, u toku je izrada plana upravljanja otpadom, koji će detaljnije urediti upravljanje, između ostalog, i ovim vrstama otpada. Još uvijek se neće uvesti potpuna zabrana na promet i upotrebu jednokratnih plastičnih proizvoda, ali će se raditi na kvalitetnijem zbrinjavanju ovih vrsta otpada”, pojasnili su iz Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS.

Najnovije

Prognoza za ostatak sedmice: Ušli smo u nestabilno razdoblje

Jutros je u Bosni i Hercegovini umjereno do pretežno oblačno vrijeme. Lokalni pljuskovi su registrovani na području Hercegovine i...