FOTO Počeo SEECP u Banja Luci: Zajedničkim radom do više povjerenja i boljih odnosa u regionu

Preporučujemo

Naš cilj je da u regionu radimo zajedno, uspostavljamo još više povjerenja i zajednički gradimo bolje odnose, poručio je Igor Crnadak, ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine u Banja Luci gdje je danas počeo neformalni sastanak ministara vanjskih poslova Procesa za suradnju u jugoistočnoj Europi (South-East European Cooperation Process – SEECP), javlja Anadolu Agency (AA).

Neformalni sastanak ministara vanjskih poslova SEECP-a održava se u okviru jednogodišnjeg predsjedanja Bosne i Hercegovine tom regionalnom inicijativom.

- -

“Naša glavna poruka jeste bolja povezanost za bolji život i u tom stilu će se kretati cijelo ovo predsjedavanje SEECP-om”, rekao je Crnadak, koji je učesnicima poželio dobrodošlicu i želju da se ugodno osjećaju kako u radnom dijelu sastanka SEECP-a tako i onog opuštenijeg tokom boravka u Banja Luci.

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Mladen Ivanić poručio je da je za Banja Luku i BiH veoma važno da ima priliku da ugosti veoma značajne goste.

“Za Banja Luku je izuzetno važno da ona kao grad, drugi po veličini u BiH i kao praktično glavni grad u RS-a postane mjesto diplomatskog okupljanja. U posljednjih nekoliko godina imali smo nekoliko ovakvih sastanaka i mislim da je to za opšte prilike izuzetno važno i izuzetno značajno. Nadam se da će se svi u ovom lijepom gradu osjećati lijepo i da će imati priliku da uživaju u njegovim ljepotama i gostoprimstvu”, poručio je Ivanić na početku neformalnog sastanka ministara vanjskih poslova SEECP-a u Banja Luci.

Na neformalnom sastanku ministara vanjskih poslova SEECP-a osim domaćina ministra vanjskih poslova BiH Igora Crnadka na razini ministara učestvuju delegacije Hrvatske, Srbije i Crne Gore, dok su ostale države zastupljene sa zamjenicima ministara vanjskih poslova i sekretarima ministarstva vanjskih poslova. 

- -

U Banja Luci je tako potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske Marija Pejčinović- Burić, ministar vanjskih poslova Srbije Ivica Dačić, te ministar vanjskih poslova Crne Gore Srđan Darmanović.

Iako je bilo najavljeno da će na skup u Banja Luku doputovati i ministar vanjskih poslova Albanije Ditmir Bushati to se nije desilo, a na skupu nema ni oznake za učešće delegacije Albanije. Kako se moglo čuti Bushati, navodno nije uspio da napravi konekciju u prevozu, te da je imao namjeru doći sa ministrom vanjskih poslova Kosova Behgjetom Pacollijem.

No, kako je Pacolli otkazao učešće zbog izjava predsjednika bh. entiteta RS-a Milorada Dodika ”da kao predstavnik Kosova nije dobro došao u Banja Luku”, ostaje pitanje da li je osim konekcija u prevozu i to bio razlog odustanka učešća Bushatija i delegacije Albanije na skupu SEECP-a u Banja Luci.

Na sastanku u Banjaluci sudjeluju i predstavnici Europske unije i Vijeća za regionalnu suradnju (RCC). Inače, Bosna i Hercegovina je svoje drugo predsjedanje SEECP-om preuzela u travnju/aprilu 2018. godine od Republike Slovenije.

Bosanskohercegovačko predsjedanje SEECP-om odvija se pod motom „Bolja povezanost za bolji život“, uz prioritete predsjedanja: povezanost u oblasti digitalne infrastrukture i povezanost u oblastima sigurnosti i mladih, te ubrzanje europskog puta regije SEECP-a.

Proces suradnje u jugoistočnoj Europi (South East Europe Cooperation Process – SEECP) pokrenut je 1996. godine u Sofiji u cilju jačanja regionalne suradnje, sigurnosti i stabilnosti, gospodarske suradnje kao i suradnje na području pravosuđa, borbe protiv organiziranog kriminala i terorizma. Intenziviranjem dobrosusjedskih odnosa te preobrazbom regije u područje mira i stabilnosti SEECP želi omogućiti približavanje sudionica Procesa europskim i euroatlantskim strukturama. Posebnost SEECP-a sastoji se u tome što je nastao na inicijativu zemalja regije. SEECP se profilira kao autentični proces suradnje na jugoistoku Europe.

Temeljni dokument SEECP-a je Povelja o dobrosusjedskim odnosima, stabilnosti, sigurnosti i suradnji u jugoistočnoj Europi usvojena 2000. godine u Bukureštu.

SEECP-a ima trinaest država sudionica: Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru, Bugarsku, Grčku, Hrvatsku, Makedoniju, Moldaviju, Rumunjsku, Srbiju, Tursku, Sloveniju te Kosovo. Suradnja u okviru SEECP-a nije institucionalizirana, a koordinira ju država predsjedavajuća. Predsjedanje SEECP-om rotira na godišnjoj bazi (juni – juli) bez unaprijed zadanog redoslijeda.

Države sudionice SEECP-a sastaju se na razini predsjednika država/vlada, ministara vanjskih poslova, političkih direktora MVP-a te resornih ministara. Redovite su aktivnosti iz domene parlamentarne dimenzije SEECP-a. Inače, 2014. godine osnovana je Parlamentarna skupština SEECP-a.

Najnovije

Schmidt poslao poruku HDZ-u, SNSD i Trojki i jasno im rekao šta je “crvena linija” po pitanju Izbornog zakona

Visoki predstavnik Christian Schmidt pozdravio je inicijativu odgovornih lokalnih političara da nastave svoju opredijeljenost za usvajanje zakona koji štiti...