Osvrnuvši se na ovu godinu, tačnije period kada je počela pandemija koronavirusa, kazali su nam da su u ovoj godini potpisani ugovori za sufinansiranje zapošljavanje i samozapošljavanje 6.396 osoba.

- -

Od početka pandemije zaposleno više od 6.000 osoba

– Ovisno o usvajanju Finansijskog plana Federalnog zavod za zapošljavanje za 2021. godinu u Parlamentu Federacije BiH, planiramo krajem drugog ili početkom trećeg mjeseca 2021. godine objaviti javne pozive za poslodavce i nezaposlene osobe za učešće u programima sufinansiranja zapošljavanja i samozapošljavanja za oko 11.500 osoba. Od početka proglašenja stanja prirodne nesreće u Bosni i Hercegovini Zavod je svoje aktivnosti fokusirao na izvršavanje obaveza u okviru mjera aktivne politike zapošljavanja započetih u prethodnim godinama i po osnovu javnog poziva objavljenog pred proglašenje stanja prirodne nesreće. U ovoj godini potpisani su ugovori za sufinansiranje zapošljavanja i samozapošljavanja 6.396 osoba – kazali su nam u Federalnom zavodu za zapošljavanje.

Dodaju kako je prioritet bio i osiguranje nedostajućih sredstva kantonalnim službama za zapošljavanje kako bi neometano izvršavale obaveze, prije svega, u vezi sa isplatama novčanih naknada osobama koje su ostale bez posla i zdravstvenog osiguranja nezaposlenih osoba.

– Ističemo činjenicu da je broj korisnika novčane naknade u junu 2020. godine povećan za čak 72 posto u odnosu na prosjek iz 2019. godine (broj korisnika novčane naknade je povećan sa 10.736, koliki je bio prosjek u 2019. godini, na 18.512 koliko ih je bilo u junu ove godine).

- -

Upitali smo šta je sa zapošljavanjem osoba starijih od 50 godina koji su godinama na zavodima za zapošljavanje.

Jednokratna socijalna pomoć nisu rješenja za nezaposlene

– Nezaposlene osobe starije od 50 godina su ciljna grupa u više mjera koje smo ove godine realizirali u saradnji s kantonalnim službama za zapošljavanje (Prilika za sve 2020, Zapošljavanje demobiliziranih branilaca 2020 i dr.). Posebno izdvajamo mjeru Nova prilika 2020 koja je isključivo usmjerena prema osobama dobi od 40 i više godina i dugotrajno nezaposlenim osobama – kazali su nam.

Prokomentirali su prijedloge pojedinih zastupnika u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH o davanju jednokratne novčane pomoći od 200 KM osobama koje su duže od 24 mjeseca na evidencijama nezaposlenih.

– Smatramo da jednokratna socijalna rješenja na navedeni način neće imati kvalitetne učinke. Stava smo da je najvažnije poticati zapošljavanje jer na taj način nezaposlene ponovo integrišemo na tržište rada koje u procesu rada stiču znanja i vještine, ostvaruju zaradu. To je znak da ipak postoji određena potražnja za radnom snagom i u takvoj situaciji kroz isplatu plaća isplaćuju se porezi i obavezni doprinosi – kazali su.