Poljoprivrednici u TK traže dodatnih 10 miliona za poticaje: Mi ne dobijamo ništa od poskupljenja u marketima

Preporučujemo

Nacrtom budžeta Tuzlanskog kantona (TK) za 2023. godinu za podršku poljoprivrednoj proizvodnji planirano je devet miliona KM. Taj iznos je manji u odnosu na aktuelni budžet TK u kojem se za iste namjene izdvaja 12,8 miliona KM. Zbog toga 14 udruženja koja okupljaju poljoprivrednike, traže sastanak s predsjednikom Skupštine i premijerom TK.

– Planirano je 30 posto manje za podršku poljoprivredi u odnosu na 2022. godinu ili 1,6 posto od ukupnog budžeta kantona koji iznosi 556 miliona KM. Mi tražimo oko 19,5 miliona što je 3,5 posto od ukupnog budžeta – kaže Fahrudin Delibajrić, predsjednik Udruženja proizvođača kornišona TK.

- -

On ističe da ukoliko ulaganja u poljoprivredu ne porastu, domaća proizvodnja će nestajati.

– Đubrivo je poskupjelo za 300 posto, ima đubriva koja su skuplja za 400 posto. Sve ulazne komponente u proizvodnji su skuplje i situacija postaje neodrživa bez podrške. I ono što posijemo ne možemo tretirati kako treba, prinosi su manji i samim tim i zarada. Naši proizvodima ne raste otkupna cijena, tako da mi ne dobijemo ništa od poskupljenja u marketima – pojašnjava Delibajrić.

Eldin Glibanović, predsjednik Udruženja proizvođača mlijeka TK, kaže da proizvođači traže sitemsko rješenje kroz izmjenu Zakona o poljoprivredi TK, tako da zakonski okvir, kada je u pitanju ulaganje u poljoprivredu, bude između tri i šest posto kantonalnog budžeta.

– Sada tražimo 3,5 posto od ukupnog kantonalnog budžeta ili oko 19,5 miliona KM u skladu s poskupljenjima đubriva, dizela i stočne hrane. Samo od mljekarstva, kao strateške grane poljoprivrede, priliv PDV-a na godišnjem nivou, gledajući TK, iznosi između pet i šest miliona KM. Samo da se taj novac vrati u mljekarstvo kanton je na dobitku – kaže Glibanović koji na području Živinica ima farmu sa 60 goveda od čega je 45 muznih grla.

- -

Poljoprivrednici ističu da su ulaganja potrebna ne samo da bi pomogli domaću proizvodnju, nego i da bi osigurali kontinuitet.

– Prosječna starost poljoprivrednika je 60 godina. Ko će ovaj posao raditi za 5-6 godina, kada nije isplativ? Ulaganja nisu samo za pomoć nama koji radimo nego i za one koji treba da nastave jer se niko neće baviti nečim što je neisplativo – zaključio je Glibanović.

Najnovije

Nizozemska obavještajna služba vidi ratove u Gazi i Ukrajini i uništavanje Kur’ana kao okidač za terorističke prijetnje

Nizozemska nacionalna obavještajna agencija saopštila je u utorak da su prijetnje usmjerene na Nizozemsku sve više povezane sa svjetskim...