Poskupljenje mesa izvjesno u BiH, moguće i nestašice

Preporučujemo

U Bosni i Hercegovini najavljuje se novo poskupljenje mesa, a kako tvrde farmeri, u narednom periodu nije isključena ni nestašica mesa. U Vanjskotrgovinskoj komori BiH kažu da se uvoz i izvoz mesa odvija normalno, a u Upravi za indirektno oporezivanje BiH da meso može uvoziti svako ko ima uredne dozvole za obavljanje ovog posla.

Proizvođači i prerađivači ističu da je proizvodnja mesa, odnosno uzgoj stoke, nije više isplativ posao i da imaju gubitke, a da nadležni u BiH do sada nisu našli za shodno da adekvatno pomognu uzgajivačima.

- -

– Pošto uvozimo meso, cijene u BiH diktira evropsko tržište. Domaća proizvodnja mesa bukvalno je ugašena jer se ne isplati, a niko u državi ne vodi računa da se sačuva domaća proizvodnja. Malo mesa što ćemo izvoziti iz BiH u Tursku je sve što je ostalo od naše proizvodnje, jer taj dio koji se utovi u našoj zemlji odlazi u Tursku, pa će BiH opet zavisiti od uvoza mesa iz Evropske unije. U Federaciji BiH godišnje se utovi samo osam hiljada grla i to je poražavajući podatak. Više od 90 posto mesa u BiH se uveze iz Italije, Francuske i Njemačke – kaže Admir Kahriman, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača FBiH.

On tvrdi da uvozno meso nije jeftinije od domaćeg, ali lošije kvalitete je i skuplje.

– U našim tržnim centrima možete kupiti uvozno meso od najlošijih dijelova mesa jednog bika. To vam je prednji dio od plećke, vrata i ostalih dijelova, a Evropa sebi zadrži butove, rebra, flam, i ne dozvoljavaju izvoz ovog kvlitetnog mesa. U BiH se farmerima plaća 5,80 maraka po kilogramu žive vage junetine. Od 500 kilograma žive vage bika može se dobiti oko 280 kilograma mesa. Vidite koliko prerađivači plate meso, a po kojoj ga cijeni prodaju u mesnici, a cijene kilogram junetine i po 20 maraka. Svi tu zarađuju ogromne novce, samo farmeri ne mogu izvući ni ono šta su potrošili na uzgoj bikova, a u Federacaiji BiH godišnje se utovi samo osam hiljada grla – kaže Kahriman.

Farme za proizvodnju mesa gase se svakodnevno u cijeloj BiH i niko, pa ni naši saogovornici ne znaju koliko još farmi proizvodi meso u državi, jer gasi ih uvoz i niska otkupna cijena mesa.

- -

– Proizvođači i uzgajivači svih vrsta mesa odustaju od posla koji svakodnevno pravi samo gubitke. Nema više u selima ljudi, gotovo je sa proizvodnjom mesa i sasvim je normalno da će biti nestašica mesa u BiH. Prema našim podacima, u RS-u ima oko deset hiljada bikova i otkupna cijena po kilogramu žive vage je oko šest maraka plus PDV. Nećemo moći uvoziti meso ni iz Evropske unije u kojoj je pala proizvodnja mesa za 13 posto – izjavio je za Faktor Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednika RS-a.

Prema podacima Vanjskotrgovinske komore BiH, vrijednost izvoza mesa i mesnih prerađevina u 2022. godini je iznosila 127,4 miliona KM, što je za 15 posto više u odnosu na 2021. godinu. Vrijednost uvoza mesa i mesnih prerađevina u periodu 2022. godine je iznosila 517,9 miliona KM, što je za 29,11 posto više u odnosu na 2021. godinu.

Sudeći prema ovim zvaničnim podacima ne bi trebalo biti problema kada je u pitanju uvoz i izvoz mesa ukoliko posmatramo ukupnu količinu izvoza mesa i mesnih prerađevina u 2022. godini, koja je za 7,03 posto veća u odnosu na 2021. godinu, pojašnjavaju iz Vanjskotrgovinske komore BiH.

– Međutim bilježi se pad i količinski i vrijedonosno kod sljedećih proizvoda: goveđe meso, svježe ili rashlađeno 65,35 posto, goveđe meso smrznuto 98.13 posto, kobasice i slični proizvodi 5,34 posto te konzervirani proizvodi 12,98 posto. Bilježi se i značajan rast izvoza mesa peradi i to količinski 58 posto, a vrijedonosno 178 posto te svinjsko meso 624 posto. Ukupan promet vanjskotrgovinske razmjene mesa i mesnih prerađevina u 2022. godini je 645,3 miliona maraka. Pokrivenost uvoza izvozom u 2022. godini iznosila je 25 posto – ističu iz Vanjskotrgovinske komore BiH.

Prema podacima Vanjskotrgovinske komore BiH, top pet izvoznih tržišta u 2022. godini za meso svježe i rashađeno bili su Crna Gora, Hrvatska, Srbija, Turska i Makedonija. U odnosu na 2021. godinu, glavna tržišta su ostala ista, međutim posmatrajući vrijedonosno i količinski izvoz u 2022. godini, bilježi se pad izvoza u Tursku za 54 posto.

Top pet uvoznih tržišta u 2022. godini bila su: Italija, Holandija, Poljska, Njemačka, Austrija. Uvoz iz ovih zemalja u 2022. godini je rastao vrijedonosno, ali ne i količinski.

Ko može uvoziti meso u Bosnu i Hercegovinu, pitali smo u Upravi za indirektno oporezivanje BiH.

– Pravo uvoza imaju osobe registrovane za obavljanje poslovne djelatnosti iz oblasti mesne industrije, a prilikom uvoza moraju imati svu potrebnu dokumentaciju neophodnu za uvozno carinjenje. Uz ostalo, uvjerenje Ureda za veterinarstvo BiH, fito-sanitarne inspekcije i tržne inspekcije – pojasnili su iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH.

Najnovije

Veliki dio Sarajeva cijeli dan bez vode, radovi neće biti gotovi do jutarnjih sati

Dijelovi Sarajeva od jutros su bez vode zbog izvođenja radova na uvezivanju dijela rekonstruisanog potisnog cjevovoda DN 700 za...