Posljednjih dana u Toplanama užurbano se zapošljavaju kadrovi SDP-a

Preporučujemo

Posljednjih dana u “Toplanama” užurbano se zapošljavaju kadrovi SDP-a, više se nemaju gdje smjestiti, nego ljude drže po salama za sastanke. I oni koji su do posla u “Toplanama” došli preko Biroa za zapošljavanje isključivo su članovi SDP-a

Kadrovi koje je na rukovodeće pozicije u javnim preduzećima postavila prošla Vlada Kantona Sarajevo ovih dana užurbano zapošljavaju svoje stranačke drugove u javna preduzeća, koristeći pri tome činjenicu da je fokus javnosti na borbi protiv pandemije bolesti COVID-19. Takve stvari dešavaju se u Kantonalnom javnom komunalnom preduzeću “Toplane Sarajevo”, gdje je direktor SDP-ov Berin Alagić.

- -

Prema informacijama koje smo dobili iz ovog preduzeća, u toku je zapošljavanje na rukovodeće pozicije putem internih oglasa kadrova koji su odani Alagiću. Prije nego što bude smijenjena Uprava preduzeća, Alagić pokušava odane SDP-ove kadrove smjestiti na pozicije rukovodilaca sektora, gdje će imati zagarantiran ugovor na neodređeno vrijeme. Tako je nedavno objavljen interni oglas za prijem uposlenika na poziciju rukovodioca Sektora razvoja. Traži se VSS, tačnije mašinski inžinjer, s tri godine radnog iskustva u struci. Upućeni tvrde da Alagić planira na ovu poziciju zaposliti Mirzu Musića, sina bivšeg SDP-ovog kantonalnog premijera Fikreta Musića, koji je trenutno na poziciji izvršnog direktora u “Toplanama”, a i mašinski je inžinjer.

Dok je još na poziciji, Alagić koristi vrijeme i vanrednu situaciju da nagradi sebi odane kadrove, odnosno odane rukovodioce u KJKP “Toplane Sarajevo”, kao što je slučaj s izvršnim direktorom Sejfom Ušanovićem, koji je dobio stimulaciju i veći koeficijent za plaću iako je u “Toplanama” bio zaposlen, u trenutku kada ga je Alagić nagradio, tek 15 dana.

Naši izvori tvrde da se posljednjih dana u “Toplanama” užurbano zapošljavaju kadrovi SDP-a, više se nemaju gdje smjestiti, nego ljude drže po salama za sastanke. I oni koji su do posla u “Toplanama” došli preko Biroa za zapošljavanje isključivo su članovi SDP-a.

Tako je od prije mjesec-dva u “Toplanama” počeo raditi član Glavnog odbora SDP-a Adem Zolota, blizak Nerminu Nikšiću, zatim Adnan Sobo, koji je također član Glavnog odbora SDP-a. Uglavnom, oni koji su bili zaposleni u SDP-u prešli su u “Toplane”.

- -

Inspekcija rada nedavno je bila u “Toplanama” te utvrdila određene nepravilnosti, između ostalog, pojedinci su u “Toplane” primani sa srednjom stručnom spremom, a naknadno bi donijeli diplomu s privatnog fakulteta i prelazili na pozicije za koje je potrebna visoka stručna sprema. Inspekcija kaže da se može prijeći na poslove VSS samo putem konkursa, a da se interno može raspoređivati samo u okviru stručne spreme po kojoj je neko zaposlen.

Berin Alagić kadar je blizak Nerminu Nikšiću i bio je kandidat za direktora “Toplana” prije Envera Zornića, ali pošto je Alagić radio u privatnoj firmi gdje je bio bolje plaćen, nije prihvatio poziciju, međutim, kada je Zornić smijenjen, a istovremeno i Alagić ostao bez posla, SDP je Berina Alagića kandidirao za poziciju direktora “Toplana”.

Berin Alagić i njegov otac Bernadin Alagić učesnici su poznate afere preuzimanja “Bosnalijeka” u vrijeme dok je premijer Federacije BiH bio njihov stranački šef Nermin Nikšić. U to vrijeme Bernadin je bio član Nadzornog odbora “Bosnalijeka”, a nakon što je kupovina završena, Berin je nagrađen direktorskom pozicijom u “Bosnalijeku”, na koju je došao kada je kompanijom ovladao Nikšićev prijatelj Nedim Uzunović, sadašnji direktor “Bosnalijeka”. I Alagići i Uzunović su, kao i Nikšić, iz Konjica.

Podsjetimo kako je “Bosnalijek” privatiziran. Naime, Uzunović je u više navrata pravio fiktivne marketinške ugovore, zbog čega će ruske vlasti otvoriti istragu protiv njega. Zbog neraščišćenih računa s Arslanagićima, koji su u to vrijeme vladali “Bosnalijekom”, Uzunović je smijenjen. Nakon toga, Uzunović je napravio aranžman s ruskom “Imperia Pharm” da preuzmu “Bosnalijek”, i to uz pomoć Vlade FBiH, na čijem je čelu tada bio Nermin Nikšić. Formiraju offshore kompaniju u Luksemburgu (“Haden”), na koju ruska “Imperia Pharm” prebacuje 25 miliona eura putem “Erkafarma” za kupovinu “Bosnalijeka” i 7,8 miliona eura kredita od ruske Sberbanke.

Za kupovinu “Bosnalijeka” angažirali su brokersku kuću “Eurohaus” na čelu sa Zijadom Blekićem, koji je u isto vrijeme bio i predsjednik Nadzornog odbora Sarajevske berze, dok je uposlenik “Eurohausa” Edin Dizdar istovremeno bio i član Nadzornog odbora Registra vrijednosnih papira FBiH, a u Nadzornom odboru “Bosnalijeka” nalazio se Bernadin Alagić. Uz pomoć njih, “Haden” je kupio 29,94 posto udjela “Bosnalijeka”. Nisu kupili 30 posto jer bi u tom slučaju morali ići na tender iz kojeg bi se mogla vidjeti vlasnička struktura “Hadena”.

Firma “Eurohaus” nalazi privremene kupce dionica “Bosnalijeka” kako bi ih u dogovoreno vrijeme po unaprijed dogovorenoj cijeni prodavali “Hadenu”. Dionice kupuju kćerka Zijada Blekića Azra Blekić, Aleksandar Hrčak iz Hrvatske, koji ima zabranu zbog mešetarenja da učestvuje na svim berzama regije, te Tomislav Martinović. Oni su s tajnih računa, koje je otkrio Centar za istraživačko novinarstvo, kupovali dionice “Bosnalijeka”, pri čemu je ovakva trgovina, kada su unaprijed poznate cijene, vrijeme kupovine i učesnici trgovine zakonom zabranjena i zove se berzanska manipulacija. Oni su kupovali dionice i prodavali “Hadenu” čak i na vlastitu štetu, jer su keš na ruke dobijali od “Hadena” izvan berze.

Tako Ruska “Imperia Pharm” postaje vlasnik oko 30 posto udjela “Bosnalijeka”, što s udjelom Vlade FBiH na čijem je čelu Nermin Nikšić čini preko 50 posto i imenuje se novo rukovodstvo “Bosnalijeka”: direktor Nedim Uzunović, Edin Dizdar (iz “Eurohausa”) za člana NO kao i Bernadin Alagić. Nakon što su postavljeni, Nedim Uzunović isporučuje ruskoj firmi “Imperia Pharm” lijekove u vrijednosti od 75 miliona KM, a nakon toga “Imperia Pharm” odlazi u stečaj i “Bosnalijek” ostaje bez novca. Tada Uzunović i ekipa okupljena oko Alagića i Nermina Nikšića, tadašnjeg predsjednika Vlade FBiH, formiraju offshore firme na Kajmanskim ostrvima i u Luksemburgu radi naplate potraživanja “Bosnalijeka” od “Imperia Pharma”, pri tome uzimaju enormnu proviziju, a stečeni novac prebacuju u “Dubai Invest”, koja će se kasnije pojaviti kao suvlasnik u “Bosnalijeku”. Na taj su način oni ovladali “Bosnalijekom”, tj. “Bosnalijek” je kupio sam sebe.

Gore spomenutog Tomislava Martinovića, koji je kupovao dionice “Bosnalijeka”, na prijedlog Berina Alagića Nadzorni odbor “Toplana” je postavio za v. d. izvršnog direktora finansija u “Toplanama Sarajevo”.

Međutim, tadašnji premijer Vlade Kantona Edin Forto, bojeći se da će neko saznati za Martinovićevu prošlost, insistira da SDP predloži nekog drugog kandidata na poziciju izvršnog direktora, koja je na kraju pripala Sejfi Ušanoviću.

Stav

Najnovije

Gužve na sjevernim graničnim prelazima BiH i večeras

Duga su zadržavanja na izlazu iz Bosne i Hercegovine na graničnim prijelazima: Bosanska Gradiška, Bosanski Brod, Svilaj, Orašje, Bosanski...