Potvrđeno: 181 državljanin BiH bit će deportiran iz SAD-a

Preporučujemo

 

181 državljanin BiH bit će deportiran iz SAD-a, a u prvoj grupi u našu zemlju će stići njih šest, potvrdio je za “Avaz” ambasador BiH u Vašingtonu Sven Alkalaj, koji je u ponedjeljak imao sastanak sa zvaničnicima State Departmenta o ovom pitanju i procedurama deportacije. Alkalaj kaže da se radi o osobama koje nelegalno borave u SAD-u ili su se na druge načine ogriješile o američke zakone.

- -

– Nakon deportacije prvih šest, koja se očekuje, ostaje nam još 175. Čekamo američke spiskove i da vidimo kojom dinamikom će oni da se deportuju. Oni koji legalno borave u SAD-u nemaju razloga za brigu – kazao nam je Alkalaj.

Salvador ponudio smještaj

Procjenjuje se da u SAD trenutno živi više od 300.000 osoba iz BiH, od kojih ogromna većina legalno boravi i radi u toj zemlji, mnogi se s uspjehom bave biznisom i ugledni su članovi svojih zajednica. Alkalaj nam je potvrdio informacije da se u bazi Gvantanamo stvara prostor za smještaj oko 30.000 ilegalnih useljenika, ali i da je susjedni Salvador ponudio smještaj za osobe iz kriminalnog miljea, koje dolaze iz populacije imigranata.

– Mislim da je dobro da su ljudi prišli nama da se na taj način riješi problem, nego da idu u Gvantamo, jer znamo kako su teški uslovi tamo. Bolje je da se vrate u BiH, gdje će biti definisano hoće li oni koji su osuđeni nastaviti izdržavanje kazne. Radi se o ljudima koji su činili lakša ili teža krivična djela, o tome ne diskutujemo, ali ih to diskvalificira da ostanu u SAD – dodaje Alkalaj.

- -

Imali sastanke

Ambasador Alkalaj kaže da je odmah po inauguraciji novog američkog predsjednika Donalda Trampa bh. ambasada u Vašingtonu započela ozbiljniji diplomatski angažman na lobiranju za interese BiH. Alkalaj i osoblje ambasade već su imali sastanke s određenim brojem kongresmena, koje su upoznali sa situacijom u BiH i željom za produbljivanje odnosa sa SAD, a razgovori bi uskoro trebali biti nastavljeni i u State Departmentu.

– U Ambasadi smo se organizirali kako da pokrijemo izvršna ministarstva, odjele i Kongres, te da ojačamo lobi za BiH. Nažalost, mislim da smo jedina zemlja koja to lobiranje ne vrši na profesionalan način, s obzirom da nemamo nikakvih sredstava. Vidimo da je Dodik angažovao advokatske kancelarije koje plaće do milion dolara godišnje, ali država BiH ne preduzima potrebne korake. Naše osoblje u Ambasadi ipak se trudi da odradimo ono zbog čega smo tu, ali potpora bi nam dobro došla da budemo još efikasniji i prodorniji – ističe Alkalaj.

 

Najnovije

Vjetar i dalje raspiruje požar na deponiji kod Sarajeva, situacija je daleko od dobre

Gusti dim sa deponije Krupačka stijena, nedaleko od Vojkovića, jutros je uznemirio stanovnike Sarajeva. Veliki požar izbio je u...