Vijeće za zaštitu vitalnog interesa Ustavnog suda Republike Srpske odlučilo je da je Zakon o zaštiti ustavnog poretka ovog bh. entiteta povreda vitalnog interesa Bošnjaka.
Vijeće je ocijenilo da ovaj zakon ne sadrži pravni mehanizam kojim se obezbjeđuje zastupljenost konstitutivnih naroda i ostalih prilikom imenovanja sudija i tužilaca u specijalni sud i tužilaštvo za zaštitu ustavnog uređenja entiteta RS, te apelaciono odjeljenje specijalnog suda, saopšteno je iz Ustavnog suda.
Podsjetimo, ovim zakonom predviđa se osnivanje Specijalnog tužilaštva RS-a, koje će imati ovlasti da hapsi svakoga koga vlast označi kao prijetnju po ustavni poredak entiteta.
Pored Specijalnog tužilaštva Zakon predviđa i osnivanje de facto obavještajne službe RS-a.
To je predviđeno amandmanom koji su predložili, a potom i usvojili poslanici SNSD-a u NSRS.
“Ovim zakonom osniva se Služba za zaštitu ustavnog uređenja RS sa sjedištem u Banjoj Luci. Služba ima nadležnosti na teritoriji RS. Služba za zaštitu ustavnog uređenja RS nadležna je da obavlja poslove koji se odnose na: prikupljanje podataka i sprječavanje djelatnosti na podrivanju ili rušenju ustavnog uređenja i bezbjednosti RS., istraživanje, prikupljanje, obradu i analiziranje podataka i saznanja od značaja za bezbjednost RS i informisanje nadležnih republičkih organa i institucija o tim podacima, kao i druge poslove određene zakonom”, navedeno je u amandmanu na Prijedlog zakona o zaštiti ustavnog uređenja RS.
Službom bi rukovodio direktor kojeg imenuje predsjednik RS-a na period od pet godina.
Formiranjem “Službe za zaštitu ustavnog uređenja RS-a”, koja bi imala ovlasti prikupljanja podataka i provođenja istraga o navodnim prijetnjama po entitetski poredak, dolazi do potencijalnog sukoba nadležnosti s državnim agencijama poput Obavještajno-sigurnosne agencije BiH (OSA) i Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA).
Ovim zakonom se faktički uspostavlja paralelna sigurnosna struktura unutar BiH, što dovodi u pitanje ustavnost i kompatibilnost s postojećim zakonima na državnom nivou.