PREDSJEDNIŠTVO ODLUČUJE Lični interesi ili država i narod: Kako su pravljene kandidatske liste SDA, u (ne) jedinstvu je snaga

Preporučujemo

Kadrovska komisija SDA završila je svoj dio posla oko „slaganja“ kandidatskih listi za oktobarske izbore. Sutra zasjeda Kolegij, a u četvrtak konačnu odluku donosi stranačko Predsjedništvo.

Shodno dosadašnjoj praksi, liste koje je utvrdila Kadrovska komisija, u konačnici može izmijeniti Predsjedništvo SDA. Prema posljednjim informacijama, jedino oko čega se nisu mogli složiti jeste da li će nosilac liste iz izborne jedinice 5 za Parlament BiH biti Amir Fazlić ili Safet Softić.

- -

A da je u Tuzlanskom kantonu, ionako haotičnu situaciju nakon izlaska Mirsada Kukića i ekspresne smjene Vlade SDA, dodatno zakompliciralo pravljenje listi govori i to što je Bego Gutić (smijenjeni premijer) flašom gađao Hazima Rančića u žaru borbe za što bolju poziciju.

Članovi Kadrovske komisije su Adil Osmanović, Senija Bubić, Asim Sarajlić, Šefkija Okerić, Šefik Džaferović i Halid Genjac.

Neki od njih su nosioci listi, ali su i na onima koje „siguran mandat znače“, kompenzacijskim.

Tako je Adil Osmanović nosilac iz RS za Parlament BiH, a nalazi se i na kompenzacijskoj. Halid Genjac koji iza sebe ima 22 godine zastupničkog staža i zarađenih milion KM iz budžeta, nosilac je liste za izbornu jedinicu 4 za Parlament BiH.

- -

Na ovoj je listi prije četiri godine, podsjećanja radi, također bio Genjac, ali je osvojio tek 13.398 glasova te se „izborio“ za kompenzacioni mandat, dok su Šefik Džaferović i Šemsudin Mehmedović osvojili direktne mandate sa 30.007 odnosno 24.624 glasa.

Takav izborni rezultat nije bio dovoljan argument Kadrovskoj komisiji da za nosioca liste stavi Mehmedovića, kojem su odredili 4. mjesto. Ispred njega su Nermina Kapetanović ( 2014. kompezacioni mandat 12.646 glasova), te načelnik Kaknja Nermin Mandra.

Obzirom da je javna tajna da Mehmedović vedri i oblači u ZDK-a, te da ima ogroman utjecaj na terenu, pitanje je kako će se zbog ovakvog odnosa prema njemu odvijati Džaferovićeva predsjednička kampanja, jer se članstvo već pobunilo smatrajući ovo ponižavanjem čovjeka koji je osvojio duplo više glasova od Genjca.

U izbornoj jedinici 3 za Parlament BiH situacija je čista, a nosilac liste je Denis Zvizdić.

Edin Mušić, koji se za svog aktuelnog mandata u Parlamentu FbiH nema baš čime pohvaliti u radu, a poznat i po tome što živi lagodnim životom u Sarajevu, a Hercegovine se sjetio sada pred izbore, uspio je ugurati se za nosioca liste iz izborne jedinice 9 za Parlament F BiH.

Na mandat u Parlamentu F BiH računa i dojučerašnji SDA-ovac Salko Sokolović, koji će biti nosilac liste Nezavisnog bloka. Ovakva kombinacija Mušić- Sokolović, na terenu može dovesti do najcrnjeg mogućeg scenarija, a to je da iz HNK-a u Federalni parlament uđu samo kandidati HDZ BiH. Nije potrebno dalje pojašnjavati šta to znači za Bošnjake u Hercegovini, koje su Mušić i ekipa oko njega, davno zaboravili i ostavili na milost i nemilost Čoviću.

Poprilično burno je bilo i oko imenovanja nosioca liste iz izborne jedinice 7 za Parlament F BiH. Adnana Efendića, direktora Kantonalnog stambenog fonda guraju Asim Sarajlić i Denis Zvizdić. Efendić je inače predsjednik Kadrovske komisije Kantonalnog odbora SDA Sarajevo.

U javnosti je poznat po brojnim članstvima u upravnim i nadzornim odborima, po tome da je smijenjeni premijer KS Elmedin Konaković štimao za njega konkurs za direktorsku poziciju izbacujući ključne uslove. Da je Adnan Efendić osilio do te mjere, te da misli da to što iza njega stoje Sarajlić i Zvizdić, niko mu ništa ne može, dovoljno govori i to što je na posljednjih nekoliko sjednica Izvršnog odbora KO SDA Sarajevo brutalno vrijeđao pred svima načelnika Novog Grada i nosioca liste za Skupštinu KS Semira Efendića.

Kada se sve ovo sagleda, postavlja se pitanje da li predsjednik SDA Bakir Izetbegović vidi šta se događa u SDA ili ga dušebrižnici koji ga okružuju dezinformišu zbog svoje lične koristi.

Sa ovakvom bespoštednom i „krvavom“ borbom za što bolje pozicioniranje na listama, gdje sebe jedan broj kandidata itekako precjenjuje, SDA bi vrlo lako mogla ostati bez jednog broja mandata, što bi u konačnici zaista dovelo do pravljenja postizborne koalicije o kojoj se sve više govori, HDZ- SDP- SBB. Bilo bi to nakon Alijanse za promjene, drugo izbacivanje najjače bošnjačke stranke iz vlasti (ako se ne računa kada je to uradio Lagumdžija 2013. ).

Bio bi to žestok udarac za Izetbegovića koji se sprema da na Kongresu 2019. godine ponovo osvojio mandat predsjednika stranke.

(Edina Latif)

(Sutra: Zašto Sarajlić i Zvizdić lobiraju za Adnan Efendića)

Najnovije

Danas oblačno, moguća kiša i lokalni pljuskovi

Danas će u našoj zemlji preovladavati umjereno do pretežno oblačno vrijeme, najavljuju iz FHMZ. U jutarnjim satima na krajnjem sjeverozapadu...