EU4Business – 16,1 milion eura za konkurentnu i inovativnu domaću ekonomiju

Preporučujemo

U prostorijama Delegacije Evropske unije u Sarajevu danas je predstavljen projekat koji podržava razvoj privatnog sektora u Bosni i Hercegovini.

Direktni korisnici finansijske podrške biće domaće kompanije, farmeri, preduzetnici i brzo-rastuće firme. Također, projekat doprinosi reformskim procesima u BiH te stvaranju boljeg poslovnog okruženja.

- -

U periodu od aprila 2018. do marta 2022. godine, Evropska unija (15 miliona eura) i Savezna Republika Njemačka (1.1 milion eura) zajednički sufinansiraju ovaj projekat, a provode ga GIZ, UNDP i ILO u saradnji sa domaćim institucijama.

Jačanje kapaciteta BiH

Projekat će ojačati kapacitete BiH za ekonomski rast i zapošljavanje kroz podršku razvoju konkurentnosti i inovativnosti u sljedećim prioritetnim područjima djelivanja: izvozno orjentisani sektori, turizam, poljoprivredno-prehrambeni sektor i ruralni razvoj.

Za podršku domaćim firmama primjenjeno je 10 miliona eura, implementirano je 100 projekata, a korist od projekta ima 500 preduzetnika, farmera i firmi. Stvoreno je 300 novih radnih mjesta, zadržan je veći broj postojećih radnih mjesta, a pokrenuto je 80 novih biznisa. U ciljanim kompanijama povećan je izvoz za 15%, a prihodi od prodaje kod ciljanih firmi u turizmu i poljoprivredno-prehrambenom sektoru povećani su za 10%.

- -

Ambasador Lars-Gunnar Wigemark, šef Delegacije Evropske unije i specijalni predstavnik EU u BiH, rekao je da je ovaj projekat dio širih napora koje EU i partneri pokušavaju uraditi u BiH.

“To radimo zato što smo nakon tri godine reformskih napora zaključili da je link koji nedostaje na nivou lokalnih zajednica. Tu imate mala i srednja preduzeća koja se otvaraju i oni napreduju. Nedavno sam u sklopu projekta koji smo paralelno radili posjetio 14-15 različitih lokalnih općina gdje sam razgovarao sa načelnicima, ali i običnim ljudima, poduzetnicima, poljoprivrednicima, studentima, predstavnicima civilnog društva”, rekao je Wigemark, naglasivši da nedostaje dovoljno finansijskih resursa.

“Želimo da potaknemo uspješne priče kompanija u BiH. Program će takođe pokriti i ruralni razvoj, kao i oblast poljoprivredno-prehrambenog sektora. Bavićemo se i turizmom koji je važan za mnoge lokalne zajednice širom BiH”, naveo je Wigemark.

Investicije i radna mjesta

Christine Constanze Hohmann, ambasadorica Savezne Republike Njemačke u BiH navela je da se u projektu radi o pružanju konkretne pomoći na lokalnom nivou da se privuku investicije i stvore nova radna mjesta.

“Kada smo pokrenuli jedan mali njemački projekat prije par godina u 10 općina u BiH kako bi im pružili konkrentu pomoć i učinili njihove privrede konkurentnim, nismo mogli vjerovati da će se u drugoj fazi tom nastojanju pridružiti i Evropska unija, da ćemo uključiti i 20 novih općina i nove vidove pomoći i nove sektore. U BiH ima puno preduzeća koja nude kvalitetne proizvode i treba im mali podstrek kako bi bili uspješni na međunarodnim tržištima, bilo u formi savjeta ili kontakata sa firmama u inostranstvu”, rekla je Hohmann, istakavši da smatra da je BiH zemlja koja bi trebala biti članica EU, i pripada tržištu EU.

Brigitte Heuel-Rolf, direktorica GIZ-a za BiH i Crnu Goru navela je da će od ukupne vrijednosti projekta, 10 miliona eura biti iskorišteno za bespovratna sredstva koja će biti dodijeljena u četiri oblasti djelovanja:

“To su preduzeća koja su usmjerena na izvoz, turizam, poljoprivredno-prehrambeni sektor i poduzetništvo. Objavićemo čitav niz tendera za sve oblasti koji će početi krajem ove godine. Direktni korisnici projekta mogu biti poljoprivrednici, poduzetnici i osobe koje tek pokreću privredne subjekte. Mogu se prijaviti pojedinačno ili u vidu paretnerstava”, rekla je Heuel-Rolf.

M. I.

Najnovije

Cameron: Velika Britanija glasat će za rezoluciju o genocidu u Srebrenici

Britanski ministar vanjskih poslova David Cameron izjavio je da je jasno da je u Srebrenici bio genocid i da...