Prestala raditi aplikacija za praćenje nafte i naftnih derivata, Vlada RS za nju dala 500.000 KM

Preporučujemo

 

499.990, 50 maraka, toliko je koštala aplikacija za praćenje nafte i naftnih derivata, a koju je “Prointeru” isplatilo republičko Ministarstvo trgovine i turizma. Sve je pompezno pušteno u rad sredinom maja 2022.godine, i onda je sve stalo jer aplikacija više ne radi, a ne može se naći ni među aplikacijama na Google play prodavnici. Iz BNTV su pitali resorno ministarstvo šta se dešava. Oni su priznali da aplikacija trenutno nije u funkciji i objasnili šta će pokušati dalje.

- -

Trenutno su u toku aktivnosti na rješavanju procedura vezanih za održavanje aplikacije i njen nesmetan rad. Do prekida u radu došlo je iz razloga koji nisu direktno vezani za Ministarstvo trgovine i turizma i tiču se prekida poslovanja kompanije “Prointer”, koja je u prethodnom periodu obavljala ove poslove. Očekujemo da procedure vezane za nesmetano funkcionisanje ove aplikacije budu uskoro završene”, poručeno je iz Ministarstva trgovine i turizma Republike Srpske.

Pravnik Milko Grmuša objašnjava da u ovom slučaju ministarstvo ima obavezu da kontaktira Prointer koji bi morao besplatno popraviti aplikaciju jer kompanija i dalje postoji u sudskom registru i može da radi. S ozbzirom da je besplatnu popravku mala šansa, ako se angažuje treće lice za saniranje problema, to će biti dodatni trošak iz budžeta. Ako se uzme u obzir da je Prointer za mnoge javne institucije radio softvere, Grmuša smatra bi se moguće rješenje moglo naći u Parlamentu Srpske.

Po meni bi bilo neophodno da NS Republike Srpske održi vanrednu sjednicu gdje bi se raspravljalo o samo jednoj tački dnevnog reda, a to je šta da sad radimo ako “Prointer” ne radi. Postoji čitav niz ugovora u javnom sektoru sa “Prointerom”, a on više nije tu to su ogromni novci i ljudi treba da znaju da ako je ideja da neko novo preduzeće upadne umjesto” Prointer-a”, ko god tu da bude, ona će sve fakturisati, a mi imamo ugovor sa “Prointerom” da to održava“, kaže Milko Grmuša, pravnik.

Aplikacija koja je prestala da radi je samo sinonim za mnoge projekte na koje su potrošeni milioni iz budžeta i od kojih više nema koristi. Koncesije, memorandumi, obećanja za izgradnje auto puteva, dugačak je spisak projekata na koje su bačene narodne pare. Ovim temama često su se bavili i poslanici opozicije u Parlamentu Srpske, ipak nikad nisu dobili odgovor hoće li ikad iko odgovarati za propuste?

- -

To samo pokazuje u kakvom društvu mi živimo i nevjerovatno je da očigledno niko neće preuzeti odgovornost, to je toliki novac koji se mogao upotrijebiti za toliko razvojnih projekata. Kako vidimo u odgovoru ministarstva eto nije njihova odgovonost oni će nastojati to da prevaziđu, to je neodgovorno da za toliki novac građana Republike Srpske da nema podataka zbog čega se nešto desilo i šta sa tim novcem i ko će da preuzme odgovornost“, ističe Mirna Savić Banjac,poslanik PDP u NS Republike Srpske .

Mnogi smatraju da se sve ovo dešava zato što je i “Prointer” na američkoj crnoj listi zbog čega je ovoj kompaniji prošle godine onemogućeno poslovanje. Zato smo kontaktirali i “Prointer” da pitamo šta se desilo sa aplikacijom i kada će se opet pokrenuti, međutim nismo dobili odgovor.

Javnost već godinama povezuje firmu “Prointer” sa sinom predsjednika Srpske, Igorom Dodikom. Da je to tako, priznao je i sam Dodik u julu 2019. godine u Parlamentu Srpske rekavši da je njegov sin Igor samo saradnik ove firme i da od toga ima prihode. Upravo ta činjenica je obezbijedila ovoj kompaniji da ima monopol u IT sektoru ne samo u Republici Srpskoj nego i u institucijama BiH ali i šire.Bosnia and Herzegovina real estate.

Najnovije

„TRANZICIJSKA PRAVDA“ ZA NENADA STEVANDIĆA: Iako su svi njegovi nadređeni i podređeni ratni „drugovi“ presuđeni za zločine, Stevandić je iz nekih razloga zaobiđen…

  Činjenica da je od svih njegovih nadređenih i podređenih civilnih i policijskih „kadrova“ pravda zaobišla samo Nenada Stevandića sa...