Približava se još jedan 11. juli: Preživjeli od Inzka traže donošenje zakona protiv negatora genocida

Preporučujemo

Pandemija koronavirusa diktirat će aktivnosti obilježavanja još jedne godišnjice genocida u Srebrenici. Kako je potvrđeno za Klix.ba, kolektivna dženaza i Marš mira će biti održani, ali u skladu sa svim mjerama koje budu na snazi.

Sasvim je izvjesno da pandemija koronavirusa do 11. jula ove godine neće isčeznuti u Bosni i Hercegovini te će obilježavanje 26. godišnjice genocida počinjenog nad Bošnjacima u Srebrenici biti u potpunosti prilagođeno mjerama koje u to vrijeme budu na snazi.

- -

Organizacioni odbor za obilježavanje godišnjice nedavno je zvanično formiran te se krenulo s pripremnim aktivnostima, koje se prije svega odnose na kolektivnu dženazu u Memorijalnom centru u Potočarima.

“Sve administrativne pripreme koje smo trebali odraditi su završene u martu i aprilu. Poučeni isustvima iz prošle godine i sada pratimo epidemiološku situaciju i uglavnom ćemo se u skladu s njom i ponašati, kada je riječ o broju učesnika i svim ostalim programima”, izjavio je za Klix.ba Hamdija Fejzić, predsjednik Organizacionog odbora za obilježavanje 26. godišnjice genocida nad Bošnjacima “Zaštićene zone UN-a Srebrenica” iz jula 1995. godine.

Novac na posebnom računu
Dio novca za ovogodišnje obilježavanje godišnjice već je osiguran i on se nalazi na posebnom općinskom računu. Kada je riječ o aktivnostima, Fejzić nam je kazao da će one biti približno iste kao i lani, naglasivši da je planirano i uvođenje nekoliko novih sadržaja.

“U okviru Memorijalnog centra u Potočarima predviđeni su novi sadržaji koje će posjetitelji moći pogledati, ne samo 11. jula, već i u danima poslije. Ljudi već sad pitaju za učešće i dolazak u Potočare, ali to neće zavisiti od nas, već od cijele situacije”, dodao je Fejzić.

- -

Tačan broj posmrtnih ostataka žrtava genocida koje će ove godine pronaći svoj smiraj, još uvijek zvanično nije potvrđen.

“Taj broj se mijenja iz mjeseca u mjesec i mi ćemo tačan podatak imati u julu, s obzirom na to da sve zavisi od članova porodica i davanja njihove saglasnosti u vezi sa ukopom”, istaknuo je predsjednik Organizacionog odbora za obilježavanje 26. godišnjice genocida nad Bošnjacima.

Važnost zakona
Inače, među prvim aktivnostima Organizacionog odbora ove godine je bilo i upućivanje pisma visokom predstavniku u BiH Valentinu Inzku u kojem se traži da održi riječ i proglasi zakon o zabrani negiranja genocida.

“On je prije dvije godine javno dao riječ i nadamo se da će ispuniti to što je obećao, prije svega zbog žrtava. Zbog same situacije u Bosni i Hercegovini i Srebrenici, smatramo da bi taj zakon bio od velikog značaja, kako bi se oni koji negiraju genocid zapitali da li će to poslije raditi jer će biti u suprotnosti sa donesenim propisom. On je još davno trebao biti donesen u državnom parlamentu, ali s obzirom na to da znamo kako on funkcioniše, Inzko mora biti na potezu jer ima te ovlasti”, naglasio je Fejzić.

Podsjećamo, Inzko je i koncem prošle godine javno kazao da je spreman nametnuti zakon o zabrani negiranja genocida, ukoliko on do jula 2021. ne bude usvojen. Također, Majke Srebrenice su u julu prošle godine pokrenule peticiju prema visokom predstavniku u BiH kojom traže donošenje zakona o zabrani negiranja genocida i poništenje odlikovanja ratnih zločinaca u bh. entitetu Republika Srpska.

S druge strane, kada je riječ o ovogodišnjem Marša mira, kako je potvrđeno za Klix.ba, on će biti održan, a način njegove realizacije će također zavisi od epidemiološke situacije i mjera koje u julu budu na snazi.

“Prema dogovoru sa članovima pododbora za Marš mira, u petak će biti održan sastanak na kojem ćemo zvanično potvrditi plan aktivnosti. Ja sam ga već kreirao i imajući iskustva iz prošle godine, trudit ćemo se da sve održimo u skladu sa ograničenjima. U svakom slučaju, on neće prekinuti svoje bistvovanje, a bit će održan u reduciranom izdanju”, rekao je za Klix.ba predsjednik pododbora za Marš Mira Zulfo Salihović.

Prošle godine u Memorijalnom centru u Potočarima ukupano je devet žrtava najsvirepije egzekucije i ubistava od ukupno 8.372 stanovnika Srebrenice i okolnih mjesta koji su pogubljeni 25. jula 1995. godine.

Najnovije

VUKANOVIĆEVA KOLEGICA ZAGORKA GRAHOVAC: Poruke koje ovih dana slušamo su sramne i strašne, koliko za Bošnjake, toliko štete i srpskom narodu

U posljednje vrijeme koliko traje Dodikovo lobiranje protiv usvajanja Rezolucije o genocidu u Srebrenici - intenzivira se njegova retorika...