Pročitajte koja zemlja najviše poštuje ženska prava, a koja tretira sve ljude prijateljski

Preporučujemo

Šta jednu zemlju čini dobrom, kvalitetnom? Vjerovatno mali nivo korupcije ili širenje obrazovanja i medicinskih inovacija. Ipak, vlade širom svijeta koriste različite politike kako bi unaprijedile svoja društva. Indeksi poput vladavine zakona, poretka Svjetske banke i socijalnog poretka ocjenjuju rezultate ovih politika i tako ove zemlje smještaju na određene pozicije, u različite kategorije.

Naravno, svaka politika je dobra koliko i njen narod (na koji i utječe) tako da je BBC razgovarao sa stanovnicima u nekoliko zemalja koje zauzimaju sami vrh ljestvice, kada govorimo o naprednim socijalnim politikama, povjerenju u vladu i efektivnom pravnom sistemu.

- -

Jedna od nama najbližih zemalja u ovome poretku je Danska. I mada sve nordijske zemlje su visoko pozicionirane na ovim i sličnim ljestvicama, Danska je poznata po poštivanju ljudskih prava, odnosno, da njena vlada prepoznaje medicinske potrebe građana te im omogućava kvalitetno obrazovanje.

“Kada su Danci bolesni te ne mogu otići na fakultet ili na posao, dovoljno je samo nazvati i javiti nadležnom. U Njemačkoj, ipak, zaposleni i studenti trebaju potvrdu od doktora”, rekla je Anne Steinbach, koja živi u ovoj zemlji posljednjih šest mjeseci.

Ona dodaje da su obje zemlje kvalitetne u pogledu vlada i politike, ali u Njemačkoj “vole da sve bude na papiru, u redu”, dok se ljudi u Danskoj tretiraju kao prijatelji, u skoro svakoj situaciji.

Ipak, Danska je među najskupljim evropskim zemljama jer se plaćaju visoke takse za sve usluge.

- -

Australija i Novi Zeland su jako blizu i na karti i na indeksima, ali Novi Zeland pobjeđuje tek nešto više u boljoj političkoj stabilnosti, poštivanju prava i maloj stopi nasilja i terorizma.

“Novi Zeland bio je prva nacija na svijetu koja je dala ženama pravo”, rekla je Zoe Helene koja je živjela u ovoj zemlji 10 godina.

Također, ova zemlja je dala velikodušna prava samohranim roditeljima, djeci, studentima i starijima.

“Znate kada kažu da možete ocijeniti civilizaciju po tome kako tretiraju starije? Kada građanin Novog Zelanda napuni 65 godina, odmah dobije velikodušan džeparac od vlade, nezavisno ko su, koliko su novca zaradili ili nisu i kako su došli u zemlju”, zaključila je Helene.

A ono u čemu Kanada i SAD se razlikuju (mada su obje visoko na ljestvici), jeste jer Kanada vodi u istim stvarima, kao i Novi Zeland. U stvari, kada se govori o poštivajnju ljudskih prava i medicinskoj njegi, Kanada se može porediti sa zemljama Skandidavije.

“Kanada je više progresivna u vrijednostima nego naše komšije. Na primjer, bilo bi neobično da se neko protivi ženskom pravu da bira ili da se ukidaju prava LBGTQ populaciji”, rekla je Alia Bickson koja ima dvojno državljanstvo – američko i kanadsko.

(Ines Sandžaktarević)

 

 

Najnovije

Odgođeno glasanje o Rezoluciji o genocidu u Srebrenici

Generalna skupština Ujedinjenih nacija trebala je 2. maja da se izjasni o Rezoluciji o genocidu u Srebrenici, ali je...