Profesor Pettigrew pisao Inzku: Podržite spomenik prijedorskim žrtvama

Preporučujemo

Profesor filozofije i studija Holokausta i genocida s američkog Southern Connecticut State Univeziteta dr. David Pettigrew poslao je visokom predstavniku u BiH Valentinu Inzku pismo u kojem apeluje da, kako je naveo, podrži inicijativu za podizanje spomenika za 3.167 žrtava nad nesrpskim stanovništvom u općini Prijedor, ubijene od 1992. godine.

Profesor Pettigrew u pismu Inzku navodi da bi bilo dobro da se na ovu temu održi i sastanak podsjećajući na govor visokog predstavnika u Srebrenici na obilježavanju godišnjice genocida sredinom prošlog mjeseca.

- -

”Ovi zločini su detaljno dokumentirani u nalazima Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, u desetinama knjiga i izvještaja. Brojni počinioci zločina u opštini Prijedor su osuđeni, njihove presude potvrđene na žalbenim vijećima. Ali, zločince i dalje slave – primjer je spomenik njima pored koncentracionog logora Trnopolje – dok članovi porodica stradalih nisu dobili pravo da podignu svoje spomenike ni u Trnopolju, ni u nekadašnjem logoru Omarska, ni u centru Prijedora. Lokalne vlasti u Prijedoru uspješno blokiraju svaku takvu inicijativu.

Kao i glorifikacija počinilaca zločina, zabrana postavljanja spomenika žrtvama je očigledno diskriminatorna. Ova zabrana je prekršaj ljudskih prava i, specifično, Aneksa 7 Dejtonskog mirovnog sporazuma. Aneks 7 garantuje pravo izbjeglica na povratak, ‘bez rizika uznemiravanja, zastrašivanja, progona ili diskriminacije.’ Potpisnici su se obavezali da će stvoriti ‘društvene uslove koji pridonose dobrovoljnom povratku i harmoničnoj reintegraciji izbjegica i raseljenih lica, bez preferiranja bilo koje posebne grupe’. I Diskriminatorna zabrana spomenika žrtvama je oblik ponižavanja i zastrašivanja, što obeshrabruje povratak izbjeglica, i kao takva je u suprotnosti sa namjerom Aneksa 7, te sprječava proces pomirenja na lokalnom nivou, koji bi takav spomenik mogao inicirati”, navodi se u pismu profesora Pettigrewa. Podsjeća da su preživjeli svjedočili da su vidjeli kako gore kuće u kojima su bili zaključani živi mještani. Podsjeća i na civile koji su bili zarobljeni i zlostavljani u koncentracionim logorima Omarska, Keraterm i Trnopolje, a neki od njih i ubijeni, dok su njihove žene silovane.

„Ne smijemo dozvoliti da nas obeshrabri i utiša ultranacionalistička retorika i slabo prikrivene prijetnje koje se ponovo čuju u Republici Srpskoj – kao kada je Predsjednik Dodik, u Andrićgradu 28.06.2018., govorio o Srbima kao žrtvama i o potrebi za nacionalnim ujedinjenjem i autonomijom, ili kada je Rajko Vasić, 10.07.2018., negirao počinjen genocid i zaprijetio novim. Takva retorika ne ostavlja prostora za pravdu, pomirenje i zbližavanje. Suočeni sa takvom mržnjom i negiranjem zločina, moramo se staviti na stranu pravde i žrtava. Šutnja je u ovakvim okolnostima nedopustiva, napisao je Pettigrew.

Pismo potpisuje i dvadesetk drugih nezavisnih intelektualaca iz BiH i svijeta.

Najnovije

Vjetar i dalje raspiruje požar na deponiji kod Sarajeva, situacija je daleko od dobre

Gusti dim sa deponije Krupačka stijena, nedaleko od Vojkovića, jutros je uznemirio stanovnike Sarajeva. Veliki požar izbio je u...