“Promocija demokratskih vrijednosti” u režiji Dragana Čovića: Izrabljivao Bošnjake logoraše, 25 godina poslije dobio počasni doktorat

Preporučujemo

Svečana dodjela počasnoga doktorata Draganu Čoviću održana je danas na Sveučilištu u Zagrebu.

Kako je navedeno, Sveučilište u Zagrebu dodjeljuje počasni doktorat Draganu Čoviću za doprinos jačanju bilateralnih odnosa između Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske, očuvanje hrvatskog identiteta, promociju demokratskih vrijednosti i afirmaciju hrvatske obrazovne, naučne i kulturne baštine u Evropi i svijetu.

- -

Počasni doktorat dodijelio mu je rektor Sveučilišta u Zagrebu Damir Boras na temelju izvještaja Stručne komisije za dodjelu počasnog doktorata, koji je prihvatio Senat 15. maja 2018.

Senat Sveučilišta u Zagrebu na sjednici u maju dodijelio je počasni doktorat Čoviću, no izglasavanje doktorata nije prošlo glatko.

Naime, profesorica Đurđica Čilić s Filozofskog fakulteta je argumentirala zašto počasni doktorat Čoviću ne bi trebao biti dodijeljen. Također, Jurica Pavičič, hrvatski pisac, kolumnista i kritičar, obznanio je da vraća svoj doktorat zbog odluke da zagrebačko Sveučilište dodijeli doktorat članu Predsjedništva BiH Draganu Čoviću.

Podjsećanja radi, Čović se iskazao upravo na “promociji demokratskih vrijednosti”, za šta je između ostalog i dobio ovaj počasni doktorat, i to posebno u ljeto 1993. godine

- -

Čović, kao generalni direktor preduzeća Soko Mostar, u junu 1993. godine šalje zahtjev Josipu Praljku, tadašnjem zamjeniku upravitelja logora Heliodrom, da se “za potrebe Zrakoplovne industrije Soko Mostar omogući izuzimanje deset zatvorenika, a sa ciljem obavljanja određenih poslova”.

Odobrenje za preuzimanje pritvorenika potpisao je već sljedećeg dana Stanko Božić, direktor Središnjeg vojno-istražnog zatvora Mostar. Kako je navedeno, “odlazak pritvorenika na rad van kruga zatvora u usmenom razgovoru sa ravnateljem Stanko Božićem odobrio je Berko Pušić”.

Sve to se događalo u vrijeme najžešćih sukoba HVO-a i jedinica Armije RBiH u Mostaru. Činjenica da se Čović u to vrijeme nalazio na čelu Sokola dovoljno govori da u tadašnjoj tzv. HZ HB nije bio tek puki posmatrač, već u hijerarhiji visokorangiran.

Na čelu Sokola ostao je još nekoliko godina, a njegov utjecaj nije umanjen ni nakon što je napustio direktorsku fotelju. Naprotiv!

(E.L.)

Najnovije

Topić o najavama zvaničnika iz RS: Ponavljanje scenarija iz 2007. kada je visoki predstavnik bio Lajčak

Novinarka i politička analitičarka iz Banjaluke, Tanja Topić, danas je za N1 u emisiji Dan uživo komentarisala aktuelnu posebnu...